Hejtman i poslancem, Zgarba mimo hru

29.04.2014

Jihlavské listy | Rubrika: Aktuality | Strana: 2 | autor: (pab, čtk)


REGION - Vysočinský hejtman Jiří Běhounek se rozhodl. Z pětice hejtmanů, kteří dostali do zítřka termín k rozhodnutí o svých funkcích, zaujal stanovisko jako poslední. Stejně jako karlovarský Josef Novotný si podrží funkce hejtmana i poslance. Nepodřídil se tak předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi, který se staví proti kumulací funkcí politiky ČSSD. Vadí mu především souběhy funkcí poslance a hejtmana.
Jiří Běhounek tvrdí, že se rozhodl v souladu se zájmy kraje. „Protože si myslím, že Kraj Vysočina nepatří k tzv. silným krajům, deklaroval jsem, že při mém rozhodování přihlédnu k pozici i prospěchu kraje,“ vysvětlil Běhounek.
Jak uvedla ČTK, podle krajského šéfa ČSSD na Vysočině Petra Krčála bylo zásadní Běhounkovou podmínkou, aby se jeho nástupcem ve Sněmovně nestal exposlanec Petr Zgarba, kterého voliči dvakrát při volbách vykroužkovali. „Bohužel nedošlo ke kompromisu. Je to jeho rozhodnutí, které respektuji, ačkoli bych byl raději, kdyby si vybral jednu z funkcí,“ okomentoval Běhounkův krok Krčál.
Běhounek nepřímo připustil, že byl na jeho osobu vyvíjen politický nátlak. „Nelíbí se mi ale způsoby, které hovoří o křupanství a vyhrožování ztrátou politické kariéry, protože jsem o politickou kariéru zásadním způsobem neusiloval… Osobně se mne to velmi dotýká a samozřejmě si z toho pro sebe udělám jednoznačné závěry,“ ohrazuje se Běhounek.
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka s Běhounkovým krokem nesouhlasí. ČTK ale připustil, že strana je proti jeho a Novotného rozhodnutí bezmocná. „Jsou to funkce, které by měly být zastávány na plný úvazek. Pokud někdo během dne 16-17 hodin dělá poslance, tak těžko může dělat stejně dobře hejtmana,“ uvedl Sobotka. Běhounek na svoji obhajobu uvádí, že byl jako nečlen vyzván ČSSD, aby vedl v kraji třikrát její kandidátku. „Byl jsem osloven a třikrát jsem vedl kandidátku, která vyhrála,“ řekl.
Odměny za výkon poslanecké funkce chce Běhounek věnovat na dobročinné účely. „Veškerý poslanecký plat rozdám poté, co ho poctivě zdaním a převedu si ho jako příjem, na tyto dokladovatelné účely,“ přiblížil Běhounek.
Senátor Miloš Vystrčil (ODS) se staví k souběhu takovýchto dvou funkcí skepticky. Sám se v této situaci ocitl, když krátce zaujímal posty náměstka hejtmana a zároveň starosty Telče.
„Je to rozhodnutí každého politika, ale podle vlastní zkušenosti si myslím, že se to stíhat nedá,“ říká Vystrčil.
Šéf krajských zastupitelů za ODS Ota Benc zaujímá tvrdší postoj. Pro ČTK označil Běhounkovo rozhodnutí za megalomanství nebo ztrátu soudnosti.
Z pozice hejtmana mohou Jiřího Běhounka odvolat krajští zastupitelé. Sám Běhounek nevylučuje, že by mohli o takovémto kroku do budoucna uvažovat.
„Není možné říkat, že jsem na místě hejtmana naprosto neotřesitelný. Může nastat situace, kdy zastupitelstvo dojde k závěru, že mne chce odvolat,“ upozorňuje Jiří Běhounek.
Jak řekl ČTK Ota Benc, není zatím jasno, zda se klub ODS rozhodne navrhnout Běhounkovo odvolání. „Podle mě ale nemůže zvládnout pracovat naplno na takto důležitých postech, a nemůže proto být dobrým hejtmanem,“ řekl Benc.
Z pětice hejtmanů se vzdali poslaneckého mandátu tři, Jiří Běhounek z Vysočiny a karlovarský Josef Novotný si ponechali funkce obě.

Přílohy