Hra o trůn. Naklikejte si příštího prezidenta

27.01.2017

Mladá fronta DNES | Rubrika: Vysočina | Strana: 13 | autor: Hana Jakubcová


V internetové anketě figuruje i řada známých jmen z Vysočiny

VYSOČINA Obhájí Miloš Zeman, pokud se rozhodne znovu kandidovat, post prezidenta České republiky? Pokud by bylo pouze na hlasujících na webové stránce www.prezident 21.cz, neměl by šanci. V hlasování zde figuruje na posledním místě.
Za zmíněným webem, který funguje už zhruba měsíc, stojí miliardář Karel Janeček. Klade si za cíl rozhýbat diskusi o různých kandidátech na českého prezidenta. „Slouží jako inspirace pro všechny, kteří půjdou v lednu 2018 k volebním urnám,“ říká Janeček.
Někteří z 328 kandidátů už nasbírali tisíce hlasů. Pro i proti. Tím je anketa specifická. Respondent může dát kliknutím najevo přízeň až třem osobnostem, které v dlouhém výčtu figurují. Jednu může odmítnout. A v průběhu hlasování může svůj názor měnit.
Nebýt víc než 21 500 hlasů proti, byl by Miloš Zeman s 4 100 kladnými body dost vysoko. Na osmém místě. Jenže odpor hlasujících ho stlačil na poslední, 328. příčku.
Naopak slušně si vede původně majitelka knihkupectví ve Žďáru nad Sázavou, dnes poslankyně Parlamentu České republiky Miroslava Němcová z ODS. Je s 3 352 hlasy na desátém místě a mezi ženami nejvýš.
Místopředseda ODS, senátor Miloš Vystrčil jméno Miroslavy Němcové vůbec nekomentoval. „Z taktických důvodů řekneme svého kandidáta, až budeme znát záměry Miloše Zemana.“ Ten je oznámí 10. března.
Mezi jmény případných prezidentů se objevuje i jihlavský rodák, herec Ondřej Vetchý, pro něhož to bylo překvapení. Z tohoto i z časových důvodů se však k anketě nakonec nevyjádřil.
Hlasy můžou lidé dávat ještě třeba bývalému senátorovi a studentskému vůdci Martinu Mejstříkovi, který má dům v Domamili na Třebíčsku. Nebo generálmajorovi ve výslužbě Hynku Blaškovi z Třebíče. Za maminkou do Moravských Budějovic jezdívá herečka Eliška Balzerová, v tomto městě strávila dětství. I ona získala pár hlasů. Stejně tak komunistický poslanec z Hrotovic Pavel Kováčik nebo batelovský rodák, spisovatel Zdeněk Mahler.

„Hlas lidu, hlas boží? Ne.“

Co na anketu říká politoložka Vladimíra Dvořáková? Rozhodně ji nepřeceňuje. „Není to průzkum veřejného mínění, který by ukazoval preference. Je to věc, kterou lze snadno zmanipulovat ve smyslu počtu hlasujících určité zájmové skupiny. Na druhé straně je to něco, co lidi donutí víc přemýšlet o jiných jménech. Ale jako hlas lidu, hlas boží bych anketu nebrala,“ zdůraznila. I proto by při případném zpracování předvolebních prognóz s výsledky ankety nepracovala.
Co podle ní vyřkne současný prezident Miloš Zeman 10. března?
„Předpokládám, že bude pokračovat. Kdyby ne, už by naznačoval, kdo po něm. Ale metoda šoku bývá taky zajímavá. Počkejme si,“ dodala Dvořáková.

Akce v hlasování vyvolá reakci

Podle Karla Janečka anketa zaznamenala „obrovsky úspěšný start“, 30 tisíc hlasujících za tři dny přesáhlo jeho veškerá očekávání. „Po měsíci dosahuje počet hlasujících téměř 50 tisíc a v současnosti řešíme především potřebu více rovnoměrného zapojení všech skupin společnosti,“ řekl včera.
„Hra Prezident 21 je výjimečně odolná manipulaci díky dynamičnosti hlasování. Každý volič může své hlasy měnit a samozřejmě akce vyvolá reakci. Takové soutěžení je zdravé, v konečném důsledku budou hru hrát lidé ze všech stran politického spektra. Díky tomu najdeme prezidentské kandidáty přijatelné pro většinu společnosti,“ doufá Janeček.

Fakta
Vysočina v anketě
Prezident 21
10. Miroslava Němcová
40. Věra Jourová
58.–59. Stanislav Bernard
73. Ondřej Vetchý
117.–118. Martin Mejstřík
146.–164. Jaroslav Max Kašparů
162.–166. František Bublan
189.–205. Zdeněk Mahler
206.–224. Hynek Blaško
206.–224. Eliška Balzerová
259.–287. Pavel Kováčik
328. Miloš Zeman
(pořadí zatím vede Šimon Pánek)
Zdroj: www.prezident 21.cz

Anketa Co říkáte na zařazení do prezidentské ankety? Zúčastníte se příští volby nové hlavy státu?

Miloš Zeman prezident ČR Nové Veselí

O prezidentu republiky rozhodují voliči ve svobodných a demokratických volbách, nikoli jakákoliv anketa nebo průzkum. Volby v USA dokázaly, že ankety a průzkumy neznamenají vůbec nic. Své rozhodnutí, zda budu kandidovat, či ne, oznámím 10. března na tiskové konferenci.

Miroslava Němcová poslankyně Žďár nad Sázavou Nebudu veřejné iniciativy a ankety týkající se prezidentské volby v tuto chvíli komentovat, neboť se do nich nijak aktivně nezapojuji. Stejně tak se nebudu vyjadřovat k dotazům na mou případnou kandidaturu.

František Bublan senátor Třebíč

Na anketu jsem se díval a nenašel jsem se tam. Takže je pro mě novinka, že mě někdo zařadil. A aktuálně 162. místo je skutečně nadějné. (smích) Kdyby ale přišla výzva, abych kandidoval, nešel bych do toho. Není to moje parketa. Zvláště v době, kdy rozhodují jiné věci, než které bych uměl odprezentovat.

Anketa Co říkáte na zařazení do prezidentské ankety? Zúčastníte se příští volby nové hlavy státu?

Věra Jourová eurokomisařka Třebíč

Moje kandidatura je vysoce nepravděpodobná, ale případně bych velmi ocenila, kdyby mě Třebíčáci podpořili.

Stanislav Bernard podnikatel Humpolec

Vím o anketě, s Karlem Janečkem jsem o ní mluvil. O svém zařazení ovšem nyní slyším poprvé. Nijak to ale neřeším. Anketa mi přijde vtipná v tom, že lidé mají možnost dát jak plusové, tak minusové body. Tím vyjádřit nejen sympatie, ale taky antipatie. Což mi připadá cenné. Do volby prezidenta České republiky bych nešel. Neuvažuji o tom.

Jaroslav Max Kašparů psychiatr Pelhřimov Jste první, kdo mi říká, že vůbec figuruji v nějaké takové anketě. Je to pro mě úsměvné, zkoumat ji ani nebudu. A kdyby mě někdo vyzval, abych kandidoval, nešel bych do toho v žádném případě. Myslím, že nejsem tak špatnej doktor ani kněz, abych musel dělat prezidenta.

Přílohy