Jak se změnili po letech v politice

03.02.2014

Mladá fronta DNES | Rubrika: Vysočina | Strana: 3 | autor: Radek Laudin


Někteří jsou právě teď na politickém vzestupu, jiní zrovna sestupují dolů. Další už nešli do voleb, přesto dál zůstávají zákulisními hráči. Většina z nich je v politice od devadesátých let. Jak se změnili?

VYSOČINA Karel Černý (ČSSD) ze Žďárska se stal poprvé poslancem jako černovlasý mladý muž. Dnes má vlasy z většiny prorostlé stříbrným odstínem. A je stále jako v začátcích politikem, kterého většina lidí vůbec nezaregistrovala.
Do Sněmovny se opakovaně dokázal dostat z druhého místa kandidátky, kdy byl těsně za známými lídry. Ať už to byli Jaroslav Tvrdík, František Bublan či Jiří Běhounek.
Jiný případ běhu času v politice je Radek Vovsík. Do politiky v barvách vstoupil jako štíhlý mladý muž s knírem. Z politiky odešel bez kníru s kily navíc, která nabral při odvykání kouření. Vovsík po odchodu z politiky zlepšil svůj životní styl. Více sportuje, zhubl a stále nekouří. Dnes je ředitelem dětského domova se školou, kde pracoval před odchodem na radnici.
Hejtman a poslanec Jiří Běhounek (ČSSD) vstoupil do politiky v devadesátých letech jako pelhřimovský zastupitel. Z postu primáře později odešel dělat v roce 2008 hejtmana Vysočiny. Svoji postupnou proměnu na sobě pozoruje. „Snad nejsilněji pociťuji skutečnost, že jiný typ práce u mne vyvolal celou řadu změn dosavadních návyků. Musím přiznat, že od té doby se mi jen málo daří dodržovat pravidla zdravého životního stylu, pravidelně jíst a sportovat. Tyto změny velmi věrně odráží má postava,“ uznává Jiří Běhounek.

Heparinová kauza. Doba, kdy politik rychleji stárne

Za nejnáročnější období své politické kariéry považuje dobu, kdy lékaři organizovali protestní akci Děkujeme, odcházíme. „Hrozil kolaps systému poskytování zdravotní péče především lidem našeho kraje,“ popsal hejtman. Jeho život v politice nabral ještě vyšší obrátky loni, kdy se stal vedle hejtmana navíc poslancem. I Běhounkův předchůdce ve funkci hejtmana Miloš Vystrčil (ODS) má spojeno se zdravotnictvím své mimořádně náročné období v politice. Kauza heparinových vražd se podepsala v jeho tváři. Přibylo i šedivých vlasů. „V poslední době jsem učinil pro sebe obtížné a zásadní rozhodnutí. Nabídl jsem své síly pro záchranu ODS. Rozhodování, zda kandidovat na místopředsedu, bylo jedno z mých nejtěžších. Považoval jsem to však za svoji povinnost,“ uvedl senátor Miloš Vystrčil.

Mnohaleté soudy. Člověk na sobě vidí změny každé ráno

To náměstek primátora František Zelníček (ČSSD) měl velkou část politické kariéry ve stínu soudů, což mu na dobré pohodě rozhodně nepřidalo. Osvobození v kauze ICOM se dočkal až po 13 letech. „Nejvíce vám dá zabrat to, co nemůžete až tak ovlivnit. Různá nařčení a obvinění. A pak jen čekáte… třeba deset let. Pak jste definitivně očištěn,“ uvedl náměstek.
Do politiky vstoupil hned po revoluci v roce 1989. „Šel jsem do ČSSD po jejím obnovovacím sjezdu. Nezamířil jsem do stran a hnutí, které byly v hledáčku různých zlatokopů,“ popsal Zelníček.
Od té doby uplynulo téměř čtvrt století. „To člověk na sobě už pozoruje změny každé ráno, když se podívá do zrcadla. Na druhé straně je pozitivní, že celou tu dobu se učíte a učíte. Také si neustále vyváříte a opravujete názor na lidi, se kterými se při této práci potkáte,“ doplnil náměstek primátora.
Senátor Vystrčil se stal před pěti lety poprvé dědečkem. Tvrdí, že od té doby se na věci dívá s větším nadhledem a snad i pokorou. „Také více zapomínám. Na druhé straně jsem, doufám, získal i nějaké zkušenosti. Za práci, kterou dělám, jsem osudu vděčný, přestože přináší pocity uspokojení i zmaru, výhry i prohry,“ dodal místopředseda ODS.
A na váhu proti heparinové kauze dává příjemná období, kdy se mu v politice dařilo. Třeba když připravoval vznik Mikroregionu Telčsko či pracoval na hejtmanství pro rozvoj Vysočiny. „Všude se chlubím tím, že přes neshody a problémy, které se vykytují všude, jsme se tady na Vysočině vždy dokázali dohodnout a chovat se k sobě napříč politickými stranami slušně,“ dodal.

Přílohy