Kraj dá statisíce korun festivalu a dostane VIP vstupenky na Haberu

24.06.2017

Mladá fronta DNES | Rubrika: Vysočina | Strana: 18 | autor: Radek Laudin


Krajští zastupitelé schvalovali peníze na velkou hudební akci Vysočina fest v Jihlavě. Nešlo to úplně hladce. Opozice upozornila, že by se nemělo zapomínat ani na konkurenční Sázavafest ve Světlé nad Sázavou.

VYSOČINA Je to už taková tradice, o níž se moc nemluví. Krajští politici pošlou pořadatelům velkého hudebního festivalu statisíce korun. A pořadatel pak adresuje na hejtmanství desítky volných vstupenek na atraktivní koncerty.
Třeba letos je již vyprodaný Vysočina fest. V jihlavském amfiteátru vystoupí například Pavol Habera, Ewa Farna, David Koller, kapela No Name a mnoho dalších.
Krajští zastupitelé na tento festival přispěli 400 tisíci korun. „Podpora směřuje na doprovodné, soutěžní a charitativní účely festivalu. Není určena na organizační zajištění akce,“ uvedla mluvčí kraje Jitka Svatošová. Na kraji pak přistane 80 lístků na festival pro zástupce samosprávy. Z toho polovina jsou VIP vstupenky.
Jen pro představu: jedna třídenní VIP vstupenka se nabízela v běžném prodeji za 3 000 korun. Její majitelé mají i vstup do zóny s barem a cateringem, kde se můžou potkat s vystupujícími muzikanty. K tomu kraj dostane deset lístků pro soutěžící na svých sociálních sítích.
Vysočina fest se pořádá od roku 2013. Tehdy dostal od kraje 200 tisíc korun. Poslední dva roky už to bylo vždy půl milionu – třeba na umělecké dílny, soutěže začínajících kapel či zajištění dětského odpoledne. Také na program pro onkologicky nemocné děti z nadace Můj nový život.
Za celou dobu existence hudebního festivalu už se součet dotací od kraje blíží částce dvou milionů.
Při posledním schvalování peněz ale nešlo všechno hladce. Pořadatelé Vysočina festu v Jihlavě chtěli, aby se obnos zvýšil z 200 tisíc na půl milionu. Zastupitelé se shodli na tom, že by mohlo stačit zvýšení na 400 tisíc.
Miloš Vystrčil z ODS ale navrhoval, aby se nezapomnělo na podobně velký Sázavafest ve Světlé nad Sázavou. Ten zatím od kraje dostal vždy „jen“ 200 tisíc korun.
Podle Vystrčila jsou to přitom dvě podobné akce a Sázavafest má taky charitativní aktivity. „Chtěl jsem, aby oba festivaly dostaly stejnou podporu,“ řekl Vystrčil.
Podle něj by bylo nejlepší, aby se oběma pořadatelům navýšila podpora na částku 300 tisíc korun. S tímto návrhem ale neuspěl.
On i další politici teď počítají s tím, že si pořadatelé Sázavafestu požádají o stejně vysokou sumu, jakou dostal Vysočina fest. A zastupitelé už předem naznačují do Světlé, že jim zvýšení schválí.
Přestože ještě ani nedostali žádost. Předpokládají ale, že brzy přijde.
„Já s tím nemám problém, budu hlasovat pro podporu,“ uvedl krajský radní Martin Hyský (ČSSD). A neměl problém ani s tím, aby se zvýšila podpora Vysočina festu na současnou úroveň.
Problém s tím nemá ani opoziční zastupitel Vít Kaňkovský (KDU-ČSL). „Pokud by si požádali, tak by to bylo spravedlivé. Jsou to dva podobné festivaly, mělo by se k nim přistupovat stejně,“ řekl. Sám ale ještě tyto akce nenavštívil.
Za pořádáním Vysočina festu je třebíčská reklamní agentura Yashica. V pozadí Sázavafestu stojí generální manažer Rudolf Penn, který je spojen s Moravskými kovárnami v Jihlavě i se značkou Xanadu. Působí totiž i v oblasti gastronomie a zábavy. Vysočina fest dostane letos i finanční injekci 239 tisíc korun od jihlavské radnice. A to na výdaje spojené s pronájmem části sportovního areálu Na Stoupách.
Radní Martin Hyský se letos na Vysočina fest chystá. Už v minulosti využil VIP vstupenku do zákulisí koncertů. Tak jako i další členové krajské vlády. „Občas jsem tam nějakého kolegu potkal. Na akci se mi líbilo. Úroveň propagace kraje tam byla důstojná,“ přitakal Hyský.
Podle Miloše Vystrčila je pochopitelné, že politici dostávají vstupenky na akce, které podporují z veřejného rozpočtu.
„Když potom nepřijdete, tak to pořadatelé berou úkorně. Někdy dostanete zdarma jinak drahou vstupenku, přitom nejste na té akci kdovíjak šťastný. A doma musíte předtím vysvětlit, že to má smysl, přestože byste byl raději doma s dětmi. Ale člověk by měl být opatrný, protože to nejsou jeho peníze,“ dodal Vystrčil.

Třeba co se týká Vysočina festu, dostali zástupci kraje v roce 2015 padesát volných vstupenek. O rok později ještě o deset víc.
„Dotační smlouvy předpokládají účast někoho z Kraje Vysočina, mimo jiné, aby ji zkontroloval,“ sdělila mluvčí Jitka Svatošová. Dotovaní organizátoři také musí uvést značky kraje jako partnera v tištěných materiálech, na webu, na pódiu i sociálních sítích.
Kupříkladu v roce 2015 museli pořadatelé Vysočina festu vrátit do krajské pokladny 35 tisíc korun. Nesplnili totiž všechno tak, jak si hejtmanství představovalo.
„Primárním účelem podpory kraje u všech akcí, Vysočina fest a Sázavafest nevyjímaje, je snaha podpořit různorodost aktivit pro různé cílové skupiny na území regionu,“ dodala mluvčí.

***

Dotace kraje pro největší hudební festivaly

Vysočina fest (Jihlava)

Rok 2013 200 000 Kč na umělecké dílny a náklady s nimi související

Rok 2014 300 000 Kč na umělecké dílny

Rok 2015 300 000 Kč na umělecké dílny; soutěž začínajících regionálních kapel 200 000 Kč na rozšíření doprovodného programu, uměleckých dílen, soutěže autorských kapel

Rok 2016 200 000 Kč na zajištění dětského odpoledne, program pro děti z nadace Můj nový život 300 000 Kč na technické a organizační zajištění autorské soutěže regionálních začínajících kapel, doprovodný program, umělecké dílny, náklady spojené s nahráváním vítězné kapely ve studiu.

Rok 2017 400 000 Kč – technické zajištění autorské soutěže regionálních kapel, doprovodný a dětský program, program pro děti z nadace Můj nový život

 

Sázavafest (Světlá nad Sázavou)

Rok 2014 200 000 Kč na honoráře účinkujících

Rok 2015 200 000 Kč na technické zajištění akce

Rok 2016 200 000 Kč na technické zajištění – Johnny Servis

Rok 2017 200 000 Kč – Family Fun Zóna – doprovodný program pro děti

Přílohy