Kyberzákon slibuje lepší ochranu. „Se skřípěním zubů“ ho podpořila opozice

07.06.2017

blesk.cz | Rubrika: Politika | Strana: 0


Senátoři posvětili novelu zákona o kybernetické bezpečnosti, která by se měla nově vztahovat i na správce a provozovatele informačních systémů v energetice nebo v dopravě. Novela má rovněž vytvořit samostatný úřad pro kybernetickou bezpečnost. V současnosti tato oblast spadá pod Národní bezpečnostní úřad.

Jako problematickou viděla ale novelu opozice. Takhle o něm mluvil předseda senátorů ODS

Miloš Vystrčil, už před hlasováním ale přiznal, že jeho strana novelu „se skřípěním zubů“ podpoří:

„Pro tyto subjekty by tedy nově platily povinnosti v oblasti kybernetické bezpečnosti, to je zejména přijmout opatření v zájmu řízení bezpečnostních rizik a oznamování případů kybernetických bezpečnostních incidentů Národnímu bezpečnostnímu úřadu, vládnímu koordinačnímu místu pro okamžitou reakci na počítačové incidenty nebo národnímu CERT,“ přiblížil nové povinnosti pro správce a provozovatele informačních systémů v energetice nebo v dopravě.

Nový Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, jenž bude sídlit v Brně, bude zakládat vládní zmocněnec pro tuto oblast Dušan Navrátil. Předpokládá se, že vznikne nejpozději na podzim. „Já jsem se s těmi lidmi na NBÚ sešla. Možná vám přijde to, že vzniká takhle nový úřad, trošku jako podivné. Zase máme nový úřad. Ale já jsem tady chtěla říct, že jsem přesvědčená, že ho skutečně potřebujeme, protože asi se nemusíme o tom bavit, jak kybernetická bezpečnost je pro nás důležitá. V podstatě my jsme na kyberprostoru závislí, je na tom závislá naše vláda, armáda, finanční instituce, energetika,“ řekla senátorka Renata Chmelová (za KDU-ČSL).

Poukazovala přitom na příchod nových technologií, které s sebou nesou i nová rizika. „Viděli jste nebo určitě jste zaznamenali poslední velký kyberútok na zdravotnictví v Anglii,“ připomněla.

Tým pracující na vzniku nového úřadu je podle ní na špičkové evropské úrovni. Senátor Jaroslav Zeman (ODS) vyjádřil naději, že úřad bude mít dost peněz na to, aby své odborníky zaplatil.

Evropská směrnice má zajistit v unii společnou úroveň bezpečnosti sítí a informačních systémů, které představují jeden ze základních prvků fungování vnitřního trhu Evropské unie. Sněmovna zákon podpořila nevídanou většinou. Pro bylo 161 ze 168 přítomných poslanců.

http://www.blesk.cz/clanek/474080/kybe...se-skripenim-zubu-ho-podporila-opozice

Přílohy