Náhlý konec policejního ředitele

15.07.2017

Mladá fronta DNES | Rubrika: Vysočina | Strana: 17 | autor: Jaroslav Paclík


Docela najednou, v době dovolených, v polovině měsíce.
Sice s oceněním, ale také třeba „tiše“ bez závěrečné tiskové konference. Tak se loučil s prací u policie její vysočinský šéf Radek Malíř. Odchází z osobních a zdravotních důvodů.

JIHLAVA Pětadvacet roků u policie a dost. Vysočinský policejní ředitel Radek Malíř se rozhodl k dnešnímu dni ukončit svůj služební poměr u Policie ČR a odejít do civilu.
Jaké důvody k tomu měl? „Osobní a zdravotní,“ sdělila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Zkontaktovat ředitele se redakci MF DNES nepodařilo. Vysočinské policejní špičky měly včera mimořádnou poradu. Sešlo se nejužší vedení. Do Jihlavy dorazil první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Právě on oznámil, že místo Malíře je řízením policie na Vysočině pověřen plukovník Pavel Peňáz, dosavadní náměstek, pod kterého spadala služba kriminální policie a vyšetřování.
„Plukovníka Radka Malíře považuji za profesionálního manažera, který toho za své působení na nejrůznějších pozicích pro policii hodně udělal. Děkuji mu za jeho práci a jménem vedení Policie ČR mu dnes předám nejvyšší policejní ocenění – policejní kord,“ uvedl brigádní generál Vondrášek.

Těžké chvíle po vraždě Orlové

Malíř se na Vysočinu přesunul z Pardubic na jaře 2014. Ve funkci zde zažil chvíle radostné, ale i tragické. Jedním z těch nejsmutnějších případů byl ten, který se stal v půlce října 2014 – vražda ve škole ve Žďáře nad Sázavou.
Policisté si za zásah proti vražedkyni Barboře Orlové vysloužili ocenění od policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Podle něj se na podobné situace cvičí, ale není možné se připravit úplně na vše. „Přesto vnímám práci policie na Vysočině jako zcela profesionální,“ uvedl tehdy Tuhý.
A co Malířovy radosti? Krátce po jeho nástupu policisté na Vysočině například získali za 31 milionů korun jako jedni z prvních v republice moderní technologii pro krajské operační středisko.
„Nové digitální programy zvýší operativnost policistů při řešení mimořádných událostí a umožní kvalitnější spolupráci s hasiči a záchranáři,“ sdělil před třemi lety v dubnu Radek Malíř.
Ve včerejší tiskové zprávě policisté zmínili další své úspěchy z posledních let. „Meziročně se snižoval nápad trestné činnosti a dařilo se dosahovat také velmi vysoké objasněnosti na úseku trestné činnosti. Tím se Vysočina řadila mezi nejbezpečnější regiony v celé republice. V posledních třech letech se podařilo zvýšit počet systemizovaných služebních míst a tím zvýšit početní stavy policistů na Vysočině – nejen na obvodních odděleních, dopravních inspektorátech, ale také v rámci služby kriminální policie a vyšetřování. Na Vysočině se úspěšně dařilo realizovat také náborovou kampaň a získávat do služebního poměru nové policistky a policisty,“ tlumočila vysočinská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Vyšetřování kvůli údajné rychlé jízdě

Na vysočinském policejním ředitelství ale na Malíře byly poslední dobou i tlaky. Na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), policejní prezidium i k médiím se dostala zpráva podepsaná anonymně – policisté a zaměstnanci krajského ředitelství na Vysočině.
V jejím obsahu byly mimo jiné popsány dopravní přestupky – překročená povolená rychlost jízdy služebního policejního superbu. Podle tohoto podnětu měl za volantem sedět právě Radek Malíř a přestupků se měl údajně dopustit na Žďársku, na jihlavském přivaděči a v Hlinsku.
„Nenahlásil, že řídil vozidlo jako policista a měl toto sdělit správnímu orgánu v Hlinsku a policejnímu prezidentovi, jak mu ukládají právní předpisy,“ píše se mimo jiné v podnětu o hlineckém případu.
„Můžeme potvrdit, že vedení Policie ČR obdrželo již dříve obdobný podnět. Vyhodnocením v něm uvedených skutečností se v tuto chvíli zabýváme. Dříve než budou tyto informace prověřeny, nelze k věci více sdělit,“ reagoval na dotaz MF DNES Jozef Bocán z tiskového odboru policejního prezidia.
„Šetření ve věci rezignujícího pana ředitele dosud nebylo ukončeno. I nadále probíhá,“ sdělila včera mluvčí GIBS Radka Sandorová.
Generální inspekce prověřuje i tuto údajnou dohru po přestupku na přivaděči. Zde měl superb jet 127 km/h místo povolené devadesátky. „Nestandardně byl požádán výrobce radarů v Kunovicích o znalecký posudek, který stál zhruba 700 korun z peněz krajského ředitelství. Tento posudek skutečně vyšel ve prospěch ředitele a následně bylo měření a fotografie prohlášeno za nepoužitelné a kázeňsky vůbec neřešeno. K tomuto lze pouze uvést, že tento posudek bohužel nikdy není vyžadován ve prospěch prostých občanů a řadových policistů. Sečteno a podtrženo, tento posudek byl vyžádán pouze jediný v éře krajského ředitelství,“ stojí v podnětu, který prověřuje GIBS.
Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek důvody Radka Malíře k odchodu nezná. „Ale respektuji jeho rozhodnutí, pokud si požádal o odchod do civilu. Se mnou tento krok nekonzultoval a ani já jsem to s ním nerozebíral. Žádné problémy jsem s ním v minulosti neměl,“ uvedl.
Pro senátora Miloše Vystrčila je Malířův odchod překvapením. „Jste první, od koho se to dozvídám. Jeho důvody k odchodu neznám. V těsném kontaktu jsme spolu nebyli, ale pravidelně dvakrát do roka jsme probírali fungování krajského policejního ředitelství. Spolupracovalo se mi s ním vždy dobře. Připadalo mi, že je velmi konstruktivní,“ řekl Vystrčil.

***

Vizitka Radek Malíř (47)

Vystudoval Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. U policie začal pracovat v roce 1992. Od roku 2008 byl náměstkem ředitele na Krajském ředitelství policie Východočeského kraje a od 1. 1. 2010 řídil krajské policejní ředitelství Pardubického kraje. Na stejnou pozici na Vysočině se přesunul na jaře 2014.

Přílohy