ODS: Ať vláda řekne, co od důchodové komise vlastně chce

10.01.2020

www.ods.cz


ODS žádá po vládě jasný mandát pro práci důchodové komise. Před dnešním jednáním důchodové komise to řekl její člen za ODS Jan Bauer, poslanec a místopředseda výboru pro sociální politiku. ODS tak reaguje na nedávná vyjádření ministryně financí Schillerové.

Ta mimo jiné veřejně uvedla, že dosavadní výstupy z komise jsou spíš daňovou reformou, o její podobě není ve vládní koalici shoda a nadto vláda již zaplatila za vlastní návrh důchodových změn mezinárodní organizaci OECD. Schillerová také přiznala, že žádná důchodová reforma se v tomto volebním období stejně nestihne, přestože dosavadní systém je udržitelný jen dalších 10 let.

Další činnost Komise pro spravedlivé důchody bez jasného mandátu vlády je tak podle Bauera výsměchem a mrháním času řady respektovaných odborníků, kteří jsou jejími členy a pracují v ní bez nároku na odměnu.

„Ministryně Schillerová svými výroky na adresu práce komise hrubě urazila mnoho respektovaných ekonomů a odborníků, kteří v rámci komise pracují a v dobré vůli připravují podklady pro ministryni práce a sociálních věcí a celou vládu. Po výrocích ministryně financí nám není jasné, k čemu má další práce komise směřovat a co se bude dít s výstupy její práce. Ať se nejdřív vládní koalice dohodne, co vlastně po komisi a jejích členech chce, a ať následně vláda oficiálně a písemně potvrdí její mandát,“ uvedl Jan Bauer.

„Mrzí mě, že jednání komise se omezilo na fungovaní systému v následujících deseti letech a neřešíme tak budoucí deficit důchodového systému, který postihne dnešní třicátníky a čtyřicátníky. Skutečná odpovědná důchodová reforma by pravě těmto mladým lidem měla dát odpověď na otázku, jak si mají počínat, aby i oni měli naději na důstojný důchod. To bohužel komise neřeší," doplnil předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil.

Přílohy