Paragáni přistáli v Ořechově, připomněli si 71. výročí konce války

02.05.2016

Jihlavský deník | Rubrika: Vysočina | Strana: 2 | autor: Marie Majdičová | Téma: Senátoři - Vystrčil Miloš

 


Významným hostem byl generál Jaroslav Klemeš, poslední žijící výsadkář. Potěšilo ho, kolik mladých lidí k památníku v sobotu přišlo


Ořechov – Návštěvníci vzpomínkové akce si v sobotu 30.dubna v Ořechově u Telče připomněli 74. výročí seskoku paraskupiny Out Distance a zároveň 71. výročí konce druhé světové války. Upamátníku, který připomíná anglické výsadkáře podporující protinacistický odboj za druhé světové války, se v sobotu sešlo několik stovek lidí. Významným hostem byl generál Jaroslav Klemeš, poslední žijící paravýsadkář, který ve svém proslovu vyjádřil obdiv nad tím, kolik mladých lidí se ceremoniálu zúčastnilo.
Průběh akce v Ořechově popsala organizátorka Helena Volavková. „Dopoledne probíhaly výstavy techniky, odpoledne po pietním aktu Armáda České republiky provedla ukázky výcviku, seskoky, slaňování a bojová umění. Program ještě doplnili skotští dudáci a besedy,“ shrnula Volavková. Nejvíce pozornosti upoutaly především seskoky z vrtulníku, kdy vrtulník nejprve vypustil malé padáčky s bonbóny pro děti a poté vyskočili samotní vojáci, kteří se plynule snášeli na louku za obcí. Beseda proběhla formou přednášky docenta Michala Stehlíka s názvem Ořechov 1942: Osudy a souvislosti.
„Jedna věc je boj proti něčemu, a jiná věc je boj za něco. A tam byl velmi silný odkaz boje za Československo a za demokratický stát, o který jsme přišli,“ zdůraznil Stehlík. Výsadkáři byli vysíláni z Londýna do protektorátu, aby prováděli různé akce a to zejména sabotážního a zpravodajského charakteru. Roku 1942 v Ořechově seskočila paraskupina Out Distance ve složení Adolf Opálka, Karel Čurda a Ivan Kolařík. Opálka se zapojil do příprav atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha a spolu s ostatními atentátníky nalezl smrt v pravoslavném kostele svatého Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici. V roce 1973 mu občané Ořechova vyjádřili úctu a poděkování postavením památníku, u kterého se od té doby každoročně konají vzpomínkové akce.
Na akci se každoročně podílí zástupci Československé obce legionářské, 43. Výsadkového praporu Chrudim a členové Klubů vojenské historie. Za zvuku české, slovenské a britské hymny položili zástupci těchto spolků společně se starostou Telče Romanem Fabešem a senátorem Milošem Vystrčilem květiny k pomníku a uctili tak památku výsadkářů.

Přílohy