Silničářům na Vysočině se ZÁHADNĚ ztratily miliony

10.01.2012

TN.cz | Rubrika: TN.CZ/Zprávy/Regionální


Krajskou Správu a údržbu silnic na Vysočině vyšetřuje hospodářská kriminálka. Trestní oznámení na podivné machinace při zadávání veřejných zakázek podal sám hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Informaci potvrdila mluvčí policie Kraje Vysočina Dana Čírtková.

Trestní oznámení podali v úterý dopoledne hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek a ředitel Krajského úřadu Zdeněk Kadlec. “Důvodem jsou skutečnosti doposud zjištěné při veřejnosprávní kontrole účelného vynakládání finančních prostředků z rozpočtu Krajské správy a údržby silnic Vysočiny,“ potvrdil na tiskové konferenci sám hejtman Běhounek.

Případ dostali na stůl kriminalisté z Vysočiny. “Mohu potvrdit, že jsme přijali trestní oznámení. Vzhledem k tomu, že vyšetřování je v počátečním stadiu, nemůžeme k případu poskytovat další informace,“ řekla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Podle Běhounka se zatím trestní oznámení netýká konkrétních osob, ale procesů a postupů při přípravě a zadávání výběrových řízení Krajskou správou a údržbou silnic. Krajský úřad proto chystá provést ve společnosti, kterou sám spravuje, hloubkový audit.

Podle našich informací by totiž mohlo jít o finanční úniky až v řádu desítek milionů korun. Krajská správa a údržba silnic byla už dříve kritizována například za podivné výběrové řízení na nákupu osmadvaceti sypačů Iveco. Ty hned po první zimě začaly rezavět. Opozice navíc už dříve upozorňovala na to, že celý obchod za 156 milionů byl značně předražený. "Byli jsme přesvědčování, že auta byla vybrána správně. Někdo za to musí nést odpovědnost, budeme se ptát odpovědných lidí, kde se stala chyba a zvážíme i prošetření celé záležitosti,“ komentoval v roce 2010 problémy se sypači bývalý hejtman Miloš Vystrčil.

PODÍVEJTE SE
Nové sypače na Vysočině po první zimě zrezavěly

Opozice tehdy kritizovala i to, že SÚS nakoupila sypače i přesto, že konkurenční firmy podaly výhodnější nabídku a správa navíc neměla k vozům této značky ani kompatibilní zařízení. Kraj ale informaci, že by mohlo oznámení s tímto případem souviset, s ohledem na policejní vyšetřování odmítl komentovat.

Přílohy