Že vám není hanba. Poslanci se hádají kvůli krácení platů politiků

24.09.2019

novinky.cz | 17:39 | Barbora Zpěváčková, Novinky


Ve Sněmovně je v úterý odpoledne dusno. Poslanci se přou kvůli tomu, jestli se mají krátit platy starostům a zastupitelům obcí a krajů, kteří zároveň sedí v Parlamentu nebo ve vládě. Předloha má zamezit kumulaci funkcí.

Mzda placených zastupitelů obcí a krajů, kteří jsou zároveň poslanci, senátory a ministry, by se měla snížit na dvě pětiny. Navrhli to poslanci ANO a Pirátů. Předlohu už Sněmovna jednou schválila, jenže ji vetoval Senát a poslanci tak budou hlasovat znovu. K přehlasování senátního veta je potřeba 101 poslanců.

Poslankyně a hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO) předlohu hájila s tím, že peníze zůstanou v rozpočtech měst, obcí a krajů, které je budou moci použít na své projekty.

Jeden politik nemá právo brát dva platy

„To projednávání provázely ve Sněmovně i v Senátu velké emoce. Chápu to, protože se to týká nás, asi 40 poslanců, kteří kumulují odměny. Měli bychom všichni vyslat signál všem občanům, že podporujeme odměnu za poctivě vykonanou práci politiků,“ hájila na plénu.

„Iniciovali jsme tuto úpravu, aby v tom byl systém. Jeden politik nemá právo brát dva platy. Je správné, aby tady byla nějaká pravidla,“ prohlásil šéf pirátských poslanců Jakub Michálek.

Proti tomu se postavil šéf senátorů ODS Miloš Vystrčil. Argumentoval tím, že podle posledního průzkumu agentury STEM obecním zastupitelům věří 66 procent lidí, zatímco Poslanecké sněmovně kolem 30 procent.

„Jsme v situaci, kdy ti, co se těší nejmenší důvěře, říkají těm, co se těší největší důvěře, jaké peníze mají brát a kdy se jich mají nebo nemají vzdát. Připadá mi to paradoxní a nesmyslné. Občané nejvíce věří komunálním politikům,“ hřímal Vystrčil. Návrh podle něj nemá žádnou logiku a kumulaci funkcí nezabrání.

Birke: Starosta je 24hodin online

Proti návrhu se vyslovil i poslanec a starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD). „Voliči vědí devět let, že pobírám dva platy. Voliči si přejí, abych byl jejich zástupcem v Poslanecké sněmovně. Starostové jsou na telefonu 24 hodin denně. Ve tři ráno musíte řešit nějaký problém,“ prohlásil Birke.

„Starostové menších obcí jsou na všechno sami jen s účetní. A těmhle lidem chcete sebrat plat. Že vám není hanba. Je to špatnost,“ dodal Birke. Podle něj je zákon navíc nefér, protože ve Sněmovně sedí například řada lékařů, kteří vykonávají také dvě zaměstnání, a plat se jim krátit nebude.

Plat starostů a primátorů se liší podle velikosti měst a městských částí, které vedou. Částky se pohybují mezi 39 tisíc korun do 111 300 korun. Hejtmani pobírají přibližně mezi 117 200 a 128 900 korunami. Základní plat poslance a senátora bez příplatků a náhrad činí 82 400 korun.

Přílohy