Proč kandiduji

 

Narodil jsem se tady a mám zde rodinu a spoustu přátel. Byl jsem radním, starostou, hejtmanem. Nyní jsem senátorem. Zajímají mě názory ostatních, politiku vnímám jako službu a pracuji naplno. Raději spojuji, než rozděluji. Výsledky mé práce vždy byly a jsou pod kontrolou veřejnosti. Nemám se za co stydět, nic nemusím tajit. Jsem tady doma a je pro mě ctí a radostí pracovat pro náš společný domov, naše rodiče, děti a vnoučata.

Společně pro naše děti

Když se mě někdo ptá, proč by mi vlastně měl věřit, že chci, aby věci fungovaly, aby se například neničilo životní prostředí, aby fungovaly sociální služby, zdravotnictví a ekonomika, nejraději bych mu ukázal tuhle fotografi i. Přece každý z nás, zejména když se stane rodičem, dědou nebo babičkou, prožívá máloco více než životy svých dětí, vnuček a vnuků. Ne, nejsem naivní a nemyslím si, že být dědou je samo o sobě zárukou ctnosti a důvěryhodnosti. Chci jenom napsat, že mi není jedno, kde budou má vnoučata vyrůstat.


 

Společně pro naše bezpečí

Dopravně nejvíce nebezpečným místem na celé Vysočině je zřejmě křižovatka silnic první třídy I/38 a I/23 u Markvartic, tzv. Kasárna, která již pamatuje desítky mrtvých a zraněných. Po dvouleté snaze a jednáních na všech možných úrovních, se konečně věci daly do pohybu. Dnes je schválena dokumentace k územnímu rozhodnutí, a pokud se nestane něco výjimečného, na konci roku 2017 se začne konečně stavět kruhový objezd, který by měl dalším smrtelným haváriím zabránit.

 

Moje zkušenost je taková, že pokud je na někoho spolehnutí, tak jsou to hasiči, dobrovolní i profesionální. Republikové uznání za dobrou spolupráci mě opravdu potěšilo. Příjemné bylo, že jsem se přitom potkal s generálním ředitelem hasičů generálem Drahoslavem Rybou, který je od nás z Vysočiny.

Společně pro lepší život měst a obcí

Debata o tom, jak by měl být u nás organizován výkon veřejné správy, je nekonečná. S paní náměstkyní ministra vnitra Janou Vildumetzovou a akademickými pracovníky jsme o tom diskutovali několikrát. Snažím se jim vysvětlit, že na Vysočině se žije jinak než v Praze a že zajištění dostupnosti úřadů je nutností.

 

V obcích jsou tisíce družstevních bytů. Družstva a jejich členové se potýkají se spoustou problémů, které se například týkají poskytování půjček či převodu vlastnictví. S paní senátorkou Seitlovou jsme přiměli ministra spravedlnosti, aby se problémy družstevního bydlení zabýval.

 

Komunální politik roku je soutěž, která vznikla z iniciativy odborného časopisu Moderní obec a kterou jsem jako předseda senátního Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí pomáhal uvést v život. Vyhodnocení prvního ročníku proběhlo v Senátu.

 

Společně proti byrokracii

V Senátu se občas povede spolupráce i napříč stranami. V případě zavádění povinného registru smluv pro obce se podařilo dohodnout jednání za účasti předsedy Senátu Milana Štěcha, které, věřím, nakonec přispělo ke změně zákona ve prospěch obcí a menších měst.

 

Pokud existuje noční můra stavbyc htivých obyvatel i samotných obcí, tak je to stavební zákon. Jednání o novele probíhají kontinuálně. S dlouholetým starostou Chýnova senátorem Pavlem Eybertem jsme jedno takové zorganizovali v Senátu.

 

 

V Senátu se podařilo představit činnost naší Vysoké školy polytechnické Jihlava v oblasti regionální politiky, rozvoje a analýz. Představení knihy Analýzy v regionálním rozvoji se těšilo zájmu akademických pracovníků z celé České republiky i odborných médií.