Tereza Řezníčková, moderátorka ČT
——————–
A už jsme zase ve studiu a míříme na další debatu. Avizovaní hosté, předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS vedle mě, dobrý večer.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Dobrý večer.
Tereza Řezníčková, moderátorka ČT
——————–
A Lubomír Metnar, předseda sněmovního výboru pro obranu a taky bývalý ministr obrany, i vám přeju dobrý večer.
Lubomír Metnar, předseda sněmovního výboru pro obranu, bývalý ministr obrany /nestr. za ANO/
——————–
Dobrý večer.
Tereza Řezníčková, moderátorka ČT
——————–
Pane Vystrčile, já možná ještě navážu na to, že jsme tady v tom studiu měli před chviličkou předvolební debatu, která se ovšem tedy týkala Evropské unie, ale ono to často bývá vnímáno v Česku jako my Češi a oni v Bruselu. V rámci NATO někdy to bývá vnímáno, my Češi a oni někde, co si vymyslí někde ve Washingtonu. Proč to tak nevnímat?
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
No, protože jsme členy NATO a já jsem dneska své vystoupení na veřejné debatě v Senátu, velmi si toho vážím a považuju to za uznání váhy Senátu, říkal, že my jsme NATO., Takže proto tak nevnímat. Je to tak, že my jsme NATO, nejsme žádný nováček, připomínali jsme si teď 25 let našeho trvání v NATO a neseme odpovědnost za to, jak NATO funguje, jako všichni ostatní.
Tereza Řezníčková, moderátorka ČT
——————–
Pane Metnare, kdo jsme my Češi v rámci NATO?
Lubomír Metnar, předseda sněmovního výboru pro obranu, bývalý ministr obrany /nestr. za ANO/
——————–
Tak my Češi jsme, řekněme, v rámci NATO spolehlivým a uznávaným partnerem a s velmi dobrým renomé, které nejenom v poslední době, ale za i mé éry na ministerstvu obrany jsem slyšel hodnocení ze strany aliance, jak je hodnocena Česká republika, takže si myslím, že jsme právoplatným a jako uznávaným členem. A já jsem to tak nikdy nevnímal, že by to bylo my Češi a potom někdo další, protože vždycky jsme vystupovali, ať už to byla alianční půda nebo evropská půda, jako partneři, jako sousedé, bližší sousedé, byli jsme si samozřejmě blíž a také nás spojovali některá témata a řekněme potom názorové směry.
Tereza Řezníčková, moderátorka ČT
——————–
Pane předsedo Vystrčile, vy jste zmiňoval ten svůj projev dnešní, vracel jste se tam k těm kořenům a k těm vizím, které Severoatlantická aliance měla, tak mezi ně patřilo třeba podle prvního generálního tajemníka udržet Ameriku v Evropě, Rusko mimo západní Evropu a Německo při zemi. Zajímá mě, jak obstojíme dnes, z té dnešní perspektivy, protože vojenští experti mluví o přílišném klidu v kolektivní obraně, usínání stálých členů v posledních letech v tomto směru vidíme, jakým způsobem Evropa nedokázala zatím dostát svému závazku dodat Ukrajině letos milion granátů, vidíme, jak evropské zbrojovky nestíhají oproti jiným, co si z toho vzít.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Já jsem přesvědčený, že ta situace, a dneska jsme o tom také diskutovali v Senátu, byli tam tři ministři zahraničních věcí, Polska, Finska a České republiky, že se ta situace zásadně mění. A tou poslední kapkou byla ruská agrese na Ukrajině. My jsme si uvědomili, že už není možné jenom takzvaně vybírat tu mírovou dividendu a příliš se nestarat o to, jestli dostatečně věnujeme peněz do obrany, schopnosti a do naší bezpečnosti. A pan Jens Stoltenberg dneska říkal, že těch zemí, kterých, tuším, bylo v roce 2019 šest, které měly procento HDP nad 2 %, které věnovaly na obranu, už je jich dneska k 18. Už tam mluvil o tom, že se do konce roku dá počítat, že to bude 18 zemí, které to budou plánovat, to znamená, ta situace se zásadně mění a už není možné spoléhat pouze na Spojené státy americké a posílení odpovědnosti zejména členských zemí Evropy za tu společnou obranu je faktor, který se dneska projevuje a já jsem hrdý na Českou republiku, na českou vládu, že v tom jednoznačně hrajeme velmi významnou roli a potvrzuji to, co říkal pan poslanec Metnar, že skutečně jsme vnímáni jako velmi, velmi dobrý a platný člen. A ta česká muniční iniciativa byla mnohokrát z různých stran oceňována a teď se ukázalo i na tom jednání pana premiéra 28. května s dalšími předsedy vlád a prezidentem Dudou, že skutečně máme co říci a jsme v té členské základně NATO skutečně vnímáni jako velmi aktivní hráč.
Tereza Řezníčková, moderátorka ČT
——————–
Dnešek přinesl také jednu velmi důležitou věc, nejen pro Severoatlantickou alianci, ale zejména tedy pro Ukrajinu, protože americký prezident Joe Biden částečně zrušil zákaz využití amerických zbraní na ruském území, aby Ukrajina mohla hájit Charkov. Je to informace agentur AP a webu Politico s odvoláním na americké činitele. Pane Metnare, je to dobře?
Lubomír METNAR, předseda sněmovního výboru pro obranu, bývalý ministr obrany /nestr. za ANO/
——————–
To je otázka, protože je to velmi, řekněme, je to velmi důležitý moment a já, jak jsem říkal, u mě to nestojí úplně ano, čí ne, ale je to o těch zárukách, protože když si vezmeme, dneska došlo k tý progresi ze strany Spojených států, ale jsou tady i další, Německo, Itálie, Španělsko a přistupují k tomu velmi rezervovaně a s ohledem na to, že si nejsou jistí, zdali tohle nebude zase, řekněme, směr k určité eskalaci. A já se na to dívám, že je to určitá hra s tzv. červenými liniemi, o kterých jsme se v minule jako v minulosti bavili. Je to taková šachová partie a pro mě je ale důležité, aby byla tady ta diskuze, že bude zaručena ta bezpečnost, protože u těch raket, které se už dlouhou dobu Německo zdráhá, ty Taurusy, poslat na Ukrajinu, tady z těchto důvodů. Nejde jenom o to předat tady tyto zbraňové systémy na Ukrajinu, ale bez pomoci těch partnerů, protože bez pomoci dalších, řekněme, průzkumných, v návaznosti na vesmír, v návaznosti na satelity to není takto jednoduché. Proto ono to se zdá být, že si řekneme ano či ne, ale pro mě je to důležité, aby byla zajištěna opravdu bezpečnost České republiky, aby nedošlo k eskalaci toho, řekněme, tady té války na Ukrajině a nedošlo k zatažení některých členů aliance do války.
Tereza Řezníčková, moderátorka ČT
——————–
Tak je tady otázka, jestli se ohlížíme na to, co tomu řekne Kreml příliš nebo příliš málo. Pane předsedo.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
No ne, tak právo na obranu své územní celistvosti a vlastně svého území v sobě obsahuje i možnost útočit zbraněmi i na území toho státu, který je agresorem, to znamená Kyjev a Ukrajina, pokud chce útočit i tak, že, nebo chce se bránit i tak, že ty bomby nebo ta munice bude padat na území Ruska, tak je to z hlediska mezinárodního práva v pořádku. A ta situace je taková, že dneska Rusko útočí na Charkov a má své zbraňové systémy na území Ruska a potom, aby je mělo chráněno před případným obranným zásahem Ukrajiny, a to přece potom ta reakce je logická, že není možné neumožnit, neumožnit Ukrajině, aby se bránila i tak, že bude posílat svoji munici a bude se bránit i tak, že bude moci likvidovat zbrojní arzenál, který na ní útočí, byť je na území Ruska, takže já si myslím, že v tomhle tom směru je rozhodnutí prezidenta Bidena rozumné a správné a já věřím, že ta situace, jak jsem jí popisoval, to jasně dokazuje, že není možné to udělat tak, že si rozestavím děla na svém území, při hranici nějaké země, budu tu zemi bombardovat a budu předpokládat, že oni na mě nemohou střílet, protože to mám na svém území, a to by nebylo správné, to mi nepřipadá logické. A Rusko se dneska v té oblasti Charkova tak chová.
Tereza Řezníčková, moderátorka ČT
——————–
A co pak, mají po munici z NATO přijít taky vojáci NATO na Ukrajinu?
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Vojáci NATO. Já předpokládám, že není pravděpodobné, že by se aktivně zúčastnili jakékoliv akce vojenské.
Tereza Řezníčková, moderátorka ČT
——————–
Jako instruktoři.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Jako instruktoři, zda tam působí, jakým způsobem. Rozhodně to nejsou vojáci NATO jako organizované složky, které byly organizovány silami NATO, to znamená společnou domluvou členských zemí NATO. Jestli jednotlivé země tam posílají své instruktory a podobně. To je na rozhodnutí jejich.
Tereza Řezníčková, moderátorka ČT
——————–
Ano a teď francouzský prezident Emmanuel Macron s několika evropskými státy dalšími jedná právě o vytvoření koalice, která by cvičila ukrajinské vojáky přímo na Ukrajině. Už to měla podpořit Litva, Estonsko, zmiňuje se i ochota Británie. Tak, pane Metnare, měli by se připojit taky Češi?
Lubomír METNAR, předseda sněmovního výboru pro obranu, bývalý ministr obrany /nestr. za ANO/
——————–
Já se nedomnívám, že bychom se měli k tomuto připojit, že bychom měli poslat byť instruktory na výcvik na Ukrajinu, protože vidím tam velké riziko, které bylo avizováno ze strany ruského agresora a řeknu vám, je to zase, je to v poloze diskuzi, ano. Ukrajina poděkovala za tuto iniciativu francouzské straně, ale také hned, řekněme, jedním dechem řekla, že je to stále předmětem jednání a diskuzí. Takže tady zda ještě nedošlo k rozhodnutí, zdali některé země v rámci bilaterálních vztahů tam ty vojáky pošlou jako instruktory. Ale já se nedomnívám, že to je ta správná cesta pomoci.
Tereza Řezníčková, moderátorka ČT
——————–
Pane předsedo Vystrčile. Těžký boj o priority vlády se svedlo už když se mluvilo o 2 % HDP na obranu. Teď už se mluví o 3 % v rámci Severoatlantické aliance. Je to potřeba a umí to západní politici jasně lidem vysvětlit, že to zkrátka potřeba je a prosadit to?
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
V tuhle tu chvíli já považuju za veliký úspěch, že v tomto roce dáme do naší obrany 2 % HDP. To, jestli v nějakém horizontu budeme schopni dávat více, třeba i 3 %, je věcí nějaké dohody, byl bych velmi rád, pokud by ta dohoda byla širší dohoda než jenom v rámci vládní koalice. Pokud se mě ptáte, jestli to je potřeba, tak je potřeba posilovat svoji obranyschopnost a měli bychom se chovat tak, že si uvědomíme, že pokud nebudeme obranyschopní a pokud se nebudeme starat o své bezpečí, tak tím vlastně způsobujeme, že jsme více ohrožení a dochází k tomu, že to napadení a ta válka, že k nám přijde, je pravděpodobnější, že to je přesně naopak, než říkají někteří, kteří říkají nezbrojme, nevybavujme se dále, neposilujme svoji obranyschopnost. Právě slabý, neozbrojený je vždycky tou nejlacinější a vlastně takovou nejsnadnější kořistí a přesně to, že jste obranyschopný, že se staráte o své bezpečí, způsobuje to, že si potom na vás nikdo netroufne.
Tereza Řezníčková, moderátorka ČT
——————–
Myslíte, pane Metnare, že je naděje na nějakou širší shodu tedy na 3 % do budoucna?
Lubomír METNAR, předseda sněmovního výboru pro obranu, bývalý ministr obrany /nestr. za ANO/
——————–
Tak já se nedomnívám, že teď bychom hovořili o nějakých 3 % a já vám řeknu proč.
Tereza Řezníčková, moderátorka ČT
——————–
Ale v Severoatlantické alianci se hovoří.
Lubomír METNAR, předseda sněmovního výboru pro obranu, bývalý ministr obrany /nestr. za ANO/
——————–
Se hovoří, ano, to máte pravdu, já vám řeknu, teď došlo ke shodě a nebyla to, řekněme, nějaká urputná shoda, byla to normální dohoda, když se podpořily ty 2 %, ale je třeba si uvědomit, že ty státy, ty ekonomiky, ty kapacity na to musí být připravené, protože tam nejde o toto, já si myslím, dívat se na to, za každou cenu to utratit, to ani tak nefunguje. Pokud budou připravené ty projekty, bude armáda potřebovat tu techniku, budou schopni dodavatelé tyto věci dodat, tak se můžeme bavit, jo, klidně o procentech, kolem 2 %, ale letošní rok a předchozí dva roky, já vám řeknu, zatím to klesá, protože připravenost projektu, přeplněnost, řekněme, těch dodavatelů, spoustu zakázek.
Tereza Řezníčková, moderátorka ČT
——————–
A jde také ale o to, aby se to Rusko nepřipravovalo rychleji.
Lubomír METNAR, předseda sněmovního výboru pro obranu, bývalý ministr obrany /nestr. za ANO/
——————–
Ale to je realita, to si řekněme, protože budeme si říkat, nebo máme si říkat v tomto pravdu, protože Evropa minimálně už 30 let zpátky sklízí to ovoce, protože vybírala, jak říkal tady pan předseda, tu mírovou dividendu a nebudovala, řekněme, ty obranné kapacity. Slovo vojenský materiál, obranný průmysl bylo něco, řekněme, sprostého, nedosáhly na dotace, banky se vyhýbaly nějaké bankovních záruk a pomoci. Takže to je velmi složitá situace. A to během jednoho, dvou, tří let nejde napravit. Teď po nich chceme nejenom u nás, ale i v Evropě navýšit kapacity, zdvojnásobit, ztrojnásobit výrobu.
Tereza Řezníčková, moderátorka ČT
——————–
Takže se na to máme vlastně připravit, že to Rusko tedy …?
Lubomír METNAR, předseda sněmovního výboru pro obranu, bývalý ministr obrany /nestr. za ANO/
——————–
Ale ano, připravujeme se na to a myslím si, že …
Tereza Řezníčková, moderátorka ČT
——————–
Připravit nebo se smířit?
Lubomír METNAR, předseda sněmovního výboru pro obranu, bývalý ministr obrany /nestr. za ANO/
——————–
Ne, my se musíme připravit, protože chceš-li ubránit mír, musíš budovat svoji obranyschopnost. Takže tady v tomto ano. Co si budeme říkat. 30 let, na prvním místě byla obrana, naše armáda, kde se škrtalo a nebudu se teď bavit, za kterých vlád to bylo. Už je to jedno. Teď je třeba se dívat do budoucna.
Tereza Řezníčková, moderátorka ČT
——————–
No, a jak vykročit do toho budoucna, pane předsedo, tedy v tomto ohledu?
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
My jsme poměrně hodně ve shodě, musím říci, protože skutečně to, aby náš obranný průmysl bude schopen zvýšit svoji výrobu, tak to půjde postupně a ten odhad je 3–5 let, abychom se dostali na nějakou, na nějakou solidní výkonnost a to Rusko, které jeden na válečnou ekonomiku a zhruba 8 % HDP dává na zbrojení je jednoznačně před námi. A o to více důležitá je ta česká muniční iniciativa a vykročit je tak, že to už jsme vykročili, 2 % HDP dáváme. Naše zbrojařské firmy se rozvíjí, investujeme více do bezpečnosti, hledáme další možnosti, jak posílit svoji bezpečnost. Já si myslím, že jsme vykročili a že je potřeba pokračovat a rád slyším, co říká pan poslanec Metnar, protože já jsem přesvědčený, že v této věci bychom měli držet kontinuitu a že bychom si měli uvědomit, jak jsme podcenili, to nebezpečí, které je kolem nás a které hrozí a nemělo by se to opakovat.
Tereza Řezníčková, moderátorka ČT
——————–
Já rada slyším, že jste ve shodě. Uvidíme, jestli to shodně budete vysvětlovat taky vašim voličům, tuhle vaši shodu, na to si budeme muset počkat. Předseda Senátu Miloš Vystrčil byl se mnou ve studiu, děkuju vám, hezký večer.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Hezký večer. Děkuju za pozvání.
Tereza Řezníčková, moderátorka ČT
——————–
Předseda sněmovního výboru pro obranu a bývalý ministr obrany Lubomír Metnar, i vám děkuju, hezký večer.
Lubomír METNAR, předseda sněmovního výboru pro obranu, bývalý ministr obrany /nestr. za ANO/
——————–
Děkuji za pozvání.
ČT 24 | 22:18 | Pořad: Události, komentáře