Tereza Kručinská, moderátorka
——————–
Výročí sovětské okupace 21. 8. 1968 je téma, kterému se dnes ve vysílání ČT24 budeme věnovat. V tuto chvíli ho o něco rozšíříme. Hostem v našem vysílání je totiž Miloš Vystrčil, předseda Senátu za ODS, přeju vám pěkný den.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Hezké ráno z českého Senátu.
Tereza Kručinská, moderátorka
——————–
Na úvod u toho zůstaňme. Začíná tedy schůze Senátu a přestože těch témat, která budou senátoři řešit, je celá řada, zůstaňme u toho, které symbolicky je spjaté právě s výročím sovětské okupace. Protože vy byste dnes měli, zřejmě na to dojde, podle tedy stanovisek z výboru, které tomu předcházeli, rozšířit počet lidí, kteří budou moct zažádat o vydání osvědčení účastníka odboje proti komunismu. Můžete na úvod říct, proč to má podle vás, skoro 35 let od revoluce, pořád ještě smysl.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
To, že je potřeba bojovat proti diktátu a diktatuře, zdůrazňovat, má smysl vždycky. A pokud ti, co to dokázali, dostávají osvědčení nebo jsou nějakým jiným způsobem zvýrazněni, tak je to jedině dobře, a to je také smysl toho zákona.
Tereza Kručinská, moderátorka
——————–
Je možné samozřejmě, že i toto bude tématem vašeho proslovu na pietě, kterou budeme na ČT24 už za malou chvíli přenášet živě. Ale zajímal by mě vlastně, jestli byste mohl popsat váš vztah k tomu dnešnímu výročí.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Ten vztah je takový, že 21. srpen a ty srpnové události jsou symbolem velkého vzepětí a hrdinství českých lidí, zejména potom pracovníků Československého rozhlasu a těch, co vlastně beze zbraní bojovali v ulicích proti zbraním. A zároveň je také období, po které následovala normalizace. A tam zase naopak někteří dokonce byli tiše nebo netiše součinní anebo propadli rezignaci. A obě dvě ty věci patří k srpnovým událostem a obě dvě ty věci bychom se měli připomínat a měli bychom být hrdí na to, co jsme dokázali v srpnu 1968 a jakým obdivem se na nás vlastně celý svět díval. A měli bychom nezapomínat i na to, co se dělo potom, protože na tu svobodu, na tu skutečnou svobodu jsme potom museli čekat vlastně 21 let.
Tereza Kručinská, moderátorka
——————–
Připomíná se podle vás to výročí, a to o čem mluvíte, hrdinství v malém i větším měřítku, dostatečně srozumitelnou formou tak, aby tomu rozuměly i generace, které se narodily až dlouho po revoluci, to znamená, nezažily minulý režim ani jako děti.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
To vysvětlení je obtížné. Já si myslím, že bychom hodně měli jednak využívat zkušeností těch pamětníků a potom také, že bychom v tom měli být více otevření, protože jednak je tady to období toho hrdinství, toho vzepětí a pak je také tady to období té rezignace, kdy vyrůstaly vlastně generace, do které částečně patřím i já, kterým rodiče říkali: „Hlavně nevyčnívej, hlavně se do něčeho nepleť, hlavně nic neiniciuj, můžeš za to být potom potrestán“. A to vlastně vedlo k tomu, že jsme se k té svobodě dopracovávali poměrně velmi klopotně. A ta základní zpráva je, že to, co jsme dělali v roce 1968, v srpnu 1968, bylo správné a že není správné, pokud člověk o svobodu, o lidská práva neusiluje. Měl by o ně pečovat a měl by je hájit v každém okamžiku, a to nejen v případě, kdy se to týká jeho nebo jeho národa, ale i v případě, kdy se to týká někoho jiného.
Tereza Kručinská, moderátorka
——————–
Sám na to narážíte. Ve veřejném prostoru se objevují paralely mezi tím, co zažili Češi, respektive Čechoslováci, pardon, abych byla přesná, v roce 1968 a v tom, co zažívá už třetím rokem Ukrajina. Vy tu paralelu vidíte taky, vnímáte jinak to výročí se svou zkušeností a s tím, co odehrává na Ukrajině.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Já to vidím tak, že bychom si měli položit otázku, jestli je vůbec nějaký rozdíl mezi sovětskými tanky nebo tanky některých armád Varšavské smlouvy a mezi ruskými tanky. Já tam příliš rozdílů nevidím. V obou dvou případech šlo o to, že se někdo snažil okupovat cizí území, snažil se zmocnit cizího území a v tomto smyslu bychom se měli mít na pozoru a měli bychom se proti tomu postavit. A jedno, zda to bylo v Československu, nebo zda to je dnes na Ukrajině.
Tereza Kručinská, moderátorka
——————–
Pojďme, prosím, k další agendě, kterou bude řešit Senát, na plénu budete rozhodovat i například o korespondenční volbě. Ta novela zákona tam míří s podpůrným stanoviskem, se souhlasným stanoviskem všech výborů, které se jím zabývali pro lidská práva, ústavně-právního, zahraničního, pro veřejnou správu. Navíc to byl tedy právě Senát, kdo koneckonců možnost volby poštou už před skoro 20 lety inicioval. Čekáte hladké schvalování nebo zazní i výhrady.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Určitě zazní i výhrady, ale cítím to, že ta podpora korespondenční volby je v Senátu vysoká. Je to dáno jednak historicky a jednak i tím, že jsem přesvědčen, že to volební právo by měli mít všichni občané České republiky. I ti, co žijí mimo území České republiky a měli by mít rovný přístup k té možnosti volit. A v tuto chvíli to tak není. Zatímco v zahraničí proto, abyste mohli jít volit, třeba musíte letět letadlem i 1000 km, tak víme všichni, že volební místnosti v České republice jsou relativně nedaleko, nebývá to více než několik stovek metrů.
Tereza Kručinská, moderátorka
——————–
Opozice se obávala třeba narušení důvěry občanů v regulérnost voleb. Padala slova o obavách z volebních machinací. Tenhle typ obav senátoři do takové míry nesdílejí.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Tady je potřeba si říkat ty jednotlivé obavy a následně je vyvracet. Já jsem přesvědčen, že umíme vyvrátit všechny obavy, které doposud zazněly a nyní bychom ale museli brát jednu za druhou a říkat, proč je neoprávněná. A to já věřím, že bude třeba i součástí té diskuze v Senátu a jsem přesvědčen, že ti obhájci korespondenční volby, zastánci korespondenční volby, mezi které já také patřím, jsou připraveni na to vysvětlit, že to nebezpečí, o kterém vy jste mluvila, nehrozí.
Tereza Kručinská, moderátorka
——————–
Je podle vás správně, že se korespondenční volba bude vztahovat už na sněmovní volby v příštím roce.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
V nějakém okamžiku musíme začít, když začneme ve sněmovních volbách už v příštím roce, tak o to dříve budou moci občané, kteří žijí v zahraničí a jsou občany České republiky volit podobně jednoduše jako ti, co jsou v České republice. A v tomto smyslu já zastávám stanovisko, že čím dříve, tím lépe.
Tereza Kručinská, moderátorka
——————–
Závěrem jsme v úvodu zmiňovali, že Senát se chce zaměřit i na problémy provázející digitalizaci stavebního řízení, že hostem schůze Senátu by měl být i ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Co přesně si od toho jednání, od toho, že jste ten bod zařadili slibujete.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Já předně chci říci, že mám velmi dobrý pocit z toho, jak obrovskou práci odvedl Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí českého Senátu. Zejména předseda výboru Zbyněk Linhart a potom zpravodaj a navrhovatel Hynek Hanza a Josef Bazala odvedli obrovský kus práce, ve kterém pojmenovali ty nedostatky, které se vyskytují systémech stavebního řízení a navrhli jednak usnesení výboru a potom usnesení plénu Senátu, které vyzývá vládu k tomu, aby rychle ty nedostatky odstranila a dává zároveň šanci se podívat na ty výhrady i konkrétně, protože usnesení výboru pro územní rozvoj, ty konkrétní nedostatky jsou přímo vyjmenovány. To znamená, Senát naplnil svoji roli, on nemá nikoho řídit, ale má ukazovat na věci, které nefungují. A to mi přesně dneska i na plénu Senátu uděláme.
Tereza Kručinská, moderátorka
——————–
Miloš Vystrčil, předseda Senátu za ODS, byl hostem ve vysílání ČT 24. Děkuju vám za to a přeju pěkný den.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Také pěkný den. Děkuju za pozvání.
ČT24 | 10:02 | Pořad: Studio ČT24
Odkaz na záznam rozhovoru s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (začátek 2:19)