Roman FOJTA, moderátor
——————–
Lidé si dnes, přímo na místě tragédie, připomněli jedenaosmdesáté výročí od vypálení osady Ležáky nacisty. Ti zabili všechny obyvatele a vypálili a srovnali domy se zemí. Přežily jen dvě dívky, sestry, které poslaly na převýchovu do Německa. Část obyvatel tehdy spolupracovala s domácím odbojem a přímo v místním Mlýně se ukrýval také člen odbojové skupiny, radiotelegrafista Jiří Potůček. Tomu se právě odtamtud podařilo spojit s Londýnem a obnovit tak spojení mezi domácím odbojem a exilovou vládou.
Kateřina Bibenová, redaktorka ČT
——————–
11 bílých růží, jednu za každé zabité ležácké dítě. K památníku je dnes položila Jarmila Doležalová, rozená Šťulíková. Z celé osady spolu se svojí sestrou jediná přeživší.
Jarmila Doležalová, roz. Šťulíková, přeživší vyhlazení Ležáků
——————–
Děti, moje vnoučata nebo i od sestry mě ty růže podaly, takže je svázala támhle Barunka, jedna vnučka, takže jsem to tam položila.
Kateřina Bibenová, redaktorka ČT
——————–
Do původně kamenické osady Ležáky přijeli nacisté před 81 lety ve středu ráno. Ještě ten večer popravili většinu žen a mužů na pardubickém popravišti Zámeček. Zapálené domy tady potom hořely celou noc.
Eduard STEHLÍK, historik Vojenského historického ústavu
Ne všichni věděli o tom, že zde působí radiotelegrafista, ne všichni věděli o úkrytu, ale přesto, pokud jde o Ležáky, tak ten počet obyvatel zapojených do odboje je poměrně vysoký.
reprodukovaný záznam jmen obětí
——————–
Květoslava Boháčová, rozená Soudková, Čeněk Bureš, Františka Burešová, rozená Boháčová.
Kateřina Bibenová, redaktorka ČT
——————–
V době tragédie žilo v osadě 54 lidí v devíti staveních. Kromě dvou dívek zemřeli všichni. Jako poslední právě ležácké děti. 25. července v plynovém voze v polském Chalmnu.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Pokud si to nebudeme dostatečně připomínat, že ty věci přinesly obrovské oběti, obrovské ztráty na životech, obrovské utrpení, tak se může stát, že se to může lehce opakovat.
Kateřina Bibenová, redaktorka ČT
——————–
Tragické osudy obyvatel připomíná i muzeum na místě původně Střelnice, později nacistického popraviště Zámeček v Pardubicích. Kateřina Bibenová, Česká televize, památník Ležáky.
ČT 24 | 17:00 | Pořad: Podvečerní vysílání