Veronika Chraščová, redaktorka ČT
——————–
Lidé si v Lidicích připomněli dvaaosmdesáté výročí vyhlazení obce nacistickým Německem. Květiny a věnce ke společnému hrobu položili desítky politiků, představitelé státních institucí nebo příbuzní obětí. 10. června roku 1942 nacisté v odvetě za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha zastřelili Lidické muže, ženy a děti odvlekli, celkem zabili 340 tamních obyvatel.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
V osudu Lidic je vlastně koncentrována veškerá bolest, kterou válka přináší a zároveň Lidice jsou také pro nás poučením a výzvou, abychom dělali všechno pro to, aby se takové věci neopakovaly a bohužel dnes jsme svědky toho, že například ruská agrese na Ukrajině nebo i to, co se děje na Středním východě připomíná v některých případech to, co se dělo tady v Lidicích a tomu bychom se měli snažit zabránit. A pokud máme být úspěšní, tak je potřeba si připomínat to, co se stalo v minulosti, například v Lidicích. Jak děti najednou byly bez matek, jak najednou lidé, kteří za nic nemohli, byli popraveni. A to jsou všechno vzpomínky, které jsou důležité pro to, abychom lépe tu současnost zvládali.
redaktor
——————–
Jakým způsobem se dá předávat to poselství dál. Když tedy pamětníků ubývá.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Když pamětníků ubývá, tak musí zůstat jejich vzpomínky zachovány. To lze učinit různým způsobem, například i tím, že se scházíme každoročně tady v Lidicích a potom se to týká i působení v rodinách a ve školách. A je nutné, abychom v rámci toho společenství, ve kterém žijeme, si uvědomili, že to, co máme za úkol, je předávat naše zkušenosti našim dětem. A mezi to patří i ty zkušenosti nepříjemné, jako jsou ty zkušenosti a zážitky a ta bolest, která byla způsobená vypálením Lidic.
redaktor
——————–
Říká vám, že mladší generace tak má ponětí i o té době války a že nějakým způsobem.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Já vás možná překvapím, já nebudu přímo říkat, že mladší generace si přesně vybavuje všechny hrůzy například II. světové války. Ale mám z ní dobrý pocit. Z hlediska toho, jak se dívá na tu současnost a jak je důležité, abychom se i v té současnosti dívali do budoucnosti a dělali všechno pro to, aby některé věci, jako je například genocida nebo jako je například počínání ruských vojsk na Ukrajině atd. se neopakovali, nebo abychom dělali všechno pro to, abychom se o to naše okolí, o tu naši současnost starali a ono se to týká nejen válečné agrese a týká se například životního prostředí a podobně.
Eduard STEHLÍK, předseda Rady ÚSTR
——————–
Je sice 82 let po vyhlazení Lidic, nicméně jsme svědky toho, že lidstvo se nepoučilo a že války jsou všudypřítomné a zuří v současné době ne tak daleko od nás. My jsme vždycky žili s tím, že připomínáme památku Lidic, aby se podobné hrůzy neopakovaly. A já si myslím, že teď je to tím víc potřeba, i když ty hrůzy tady jsou, tak se pokusit zastavit, pokusit se hovořit o tom, o nevinných obětech a o tom, že není opravdu normální srovnávat města a obce se zemí a odvlékat kamsi děti na převýchovu, nehledě o tom vraždění bezbranných civilistů, to si myslím, že ten odkaz, který je spojený i tady s dnešním Dnem Lidicích.
ČT24 | 6.24 | Pořad: Ranní vysílání