Roman Fojta, moderátor
——————–
Dohoda, která změnila život milionům Evropanů. Mnichovskou dohodu podepsali před 85 lety Neville Chamberlain, Édouard Daladier, Adolf Hitler a Benito Mussolini. Představitelé Velké Británie, Francie a Itálie, se tak pokoušeli předejít vypuknutí dalšího ozbrojeného konfliktu v Evropě, která byla stále zdecimovaná po první světové válce. Výročí podpisu mnichovské dohody si připomíná také Senát.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Jednak abychom nezapomněli na to, co jsme prožili, a jaké to měl důsledky. A potom je to inspirace pro tu dobu dnešní, abychom ty chyby, které jsme udělali, neopakovali a abychom si znovu uvědomili, že politika ústupků vůči autoritářským režimům nevede k ničemu jinému než k tragédiím a k neřešení konfliktů, které vidíme nebo se objevují.
Kateřina Trnková, redaktorka
——————–
Vy jste zmínil v úvodu své řeči v Zeleném salonku, že je tradicí připomínat si právě výročí podpisu mnichovské dohody jednou za 10 let, ale že teď je ta doba kratší a že podle vás má smysl to zkrátit s ohledem na aktuální dění? Měl jste na mysli válku na Ukrajině?
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Ano, měl jsem na mysli válku na Ukrajině. A jinak to, že si to připomínáme v Zeleném salonku je vlastně i zásluha zde stojícího předsedy Senátu Přemysla Sobotky, který sem do Zeleného salonku také umožnil umístit kopii mnichovské dohody. Tím pádem to místo se hodí k tomu, abychom si tady právě, řekněme, každých 10 let a v případě, že se třeba dějí věci, které směřují k paralelám, k mnichovské dohodě, i častěji připomínali to, co jsme prožili, abychom, jak jsem už říkal, se dokázali poučit pro tu současnost a uvědomili si, že nelze Rusku ustupovat a že je potřeba Ukrajinu podporovat.
Kateřina Trnková, redaktorka
——————–
Na to dnešní setkání byli pozváni také velvyslanci zemí, které se tehdy v tom roce 1938 podíleli na podpisu mnichovské dohody. Mě by zajímalo, jestli podle vás coby jednoho z vrcholných představitelů České republiky se ty země, které se tehdy na podpisu podílely, vypořádaly dostatečně se v uvozovkách kály za to, že nás tehdy takto připravily o část území.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
Ta debata tady paradoxně nebyla jenom o tom, jak se s tím vypořádaly ty země, na které se ptáte, ale i o tom, jak se s tím vypořádala Česká republika jako taková? A ta odpověď je, že vždycky to lze udělat lépe a vždycky budou věci, které bychom ještě znovu měli prozkoumat a ověřit si, zda se skutečně stali tak, jak to vykládáme. To, co mě ale nejvíce oslovilo, je přítomnost spousta mladých lidí, kteří přišli sami a dobrovolně a bylo vidět, že o všechny ty interpretace, které tady byly předneseny, ať ze strany pánů velvyslanců, ať ze strany Přemysla Sobotky nebo Petra Pitharta, je velmi zaujaly. A to je naděje pro budoucnost, že se tou minulostí budeme zabývat a budeme jí zúročovat pro tu naši budoucnost tak, abychom ty chyby nedělali.
Kateřina Trnková, redaktorka
——————–
Vnímáte to jako nějaký pozitivní prvek, nějaký pozitivní signál toho, že skutečně mladé lidi zajímá historie, která se může opakovat i v současnosti. Nebo je to spíše jenom ukázka toho, že pár jednotlivců, možná nějak mířících na studium, historie a podobně, to sem přilákalo.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Vnímám to pozitivně, protože demokracii je diskuze, a tu jsme tady vedli a ta diskuze byla velmi kultivovaná a jsem přesvědčen, že pokud si mladý student, mladý člověk přečte na Facebooku, že může přijet sem do Zeleného salonku a poslechnout si Petra Pitharta nebo Přemysla Sobotku nebo pány velvyslance a on je třeba z Hradce Králové a přijede, tak to skutečně nedělá jenom proto, že myslí na sebe, ale že ho to zajímá. A to byl také jeden z cílů toho setkání dnešního.
Kateřina Trnková, redaktorka
——————–
Vy zítra také chcete více přiblížit veřejnosti mnichovskou dohodu a všechno, co s tím souvisí. Připravili jste něco pro veřejnost právě tady v Zeleném salonku? Můžete říci, co na návštěvníky čeká?
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Zítra bude Den otevřených dveří a výjimečně je otevřený i Kolovratský palác, respektive jeho část, první patro, Zelený salonek, to znamená místo, kde se tehdejší československá vláda seznámila se zněním mnichovské dohody. A bude zároveň možné si poslechnout přednášky historiků pana Eduarda Stehlíka, které budou v 10 hodin, ve 12 hodin a ve 14 hodin a jinak Den otevřených dveří bude probíhat od 9 hodin ráno do 16 hodin odpoledne.
Kateřina Trnková, redaktorka
——————–
Za mě, pane předsedo, poslední otázka. Kdybyste byl v roce 1938 v kůži tehdejší politické reprezentace. Co byste cítil, kdyby před vámi bylo takové rozhodnutí, jestli přijmout, nepřijmout mnichovský diktát?
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
To nevím, co bych cítil, ale zažít bych to nechtěl. Bylo to obrovsky těžké rozhodnutí a my nevíme, co všechno ti lidé v té době věděli, v jaké byli situaci, a tudíž říkat, co bych dneska udělal, takové to, co by, kdyby, to není ani moc korektní vůči těm, co tady při 85 lety byli a museli se rozhodovat. To znamená, já to nechci hodnotit a nechci říkat, co bych já dělal nebo co by oni měli udělat, ale to, co je důležité vědět, co se tenkrát stalo a vzít z tohoto poučení, a to si myslím, že jsme dneska tomu minimálně napomohli a jsem vděčný všem senátorům, kteří přišli a kteří napomohli tu akci podpořit, například tady byli předseda školského výboru Jiří Růžička a další.
ČT 24 | 18:19 | Pořad: Podvečerní vysílání