Mezinárodní trestní tribunál v Haagu zveřejnil námitky, které podala Česká republika ve věci návrhu zatykače i na dva členy izraelské vlády. Znění těchto výhrad je velmi podobné těm, které podávají USA, Maďarsko a několik židovských organizací. Česko v oficiálním dokumentu naznačuje, že by mělo problém izraelské politiky zatknout.
Když v květnu prokurátor haagského soudu navrhl vydat zatykače nejen na tři vysoké členy teroristického hnutí Hamás, ale i na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a jeho ministra obrany, většina vládních politiků v Česku tento krok odsoudila.
Premiér Petr Fiala (ODS) označil návrh za děsivý. Odsoudil ho i jeho poradce Tomáš Pojar, který řekl, že by Česko takové rozhodnutí nerespektovalo a zvažovalo by odchod z této instituce.
„Samotný návrh jsem nečetl. Vadí mi ale načasování tohoto oznámení. Velmi mě to irituje a jsem extrémně rozčílený. Izrael bojuje o přežití a my místo toho říkáme, že budeme ustupovat teroristům,“ prohlásil europoslanec TOP 09 Ondřej Kolář.
Emocionální postoj zaujal k problému i předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). „Nemám z toho dobrý pocit. Je v tom skrytá určitá symbolika, kdy v jedné žádosti o zatykač vedle sebe stojí teroristé spolu s demokratickými politiky,“ řekl Deníku N.
Nyní české ministerstvo zahraničí využilo možnosti podat stanovisko oficiální cestou v rámci institutu amicus curiae. Ten umožňuje, aby osoba, která není stranou sporu, dobrovolně nabídla svůj právní pohled. Kromě Česka podalo námitky také například Maďarsko, Spojené státy a několik židovských i palestinských organizací i jednotlivců.
Mezinárodní trestní soud plné znění námitek českého ministerstva zahraničí nyní zveřejnil.
„Česká republika předkládá své připomínky s cílem napomoci senátu v úvahách při vydání zatykačů v souvislosti se situací v Palestině,“ píše na úvod Emil Ruffer, ředitel mezinárodněprávního odboru, který stanovisko za Česko podepsal.
denikn.cz | 21:32 | Rubrika: Česko | Autorka: Iva Bezděková