Prezident Petr Pavel navrhne Senátu na ústavní soudce první dvě jména: bývalou šéfku Soudcovské unie Danielu Zemanovou (51) a někdejšího předsedu Nejvyššího správního soudu (NSS) Josefa Baxu (63).
Výhrady proti těmto dvěma jménům pro Ústavní soud nemají senátoři, které Právo oslovilo. Před hlasováním si oba soudce ještě vyslechnou. Prezidentovi je navrhla republiková rada Soudcovské unie, která ještě přidala svého předsedu Libora Vávru.
O Baxovi se spekuluje jako o možném adeptu i na post předsedy Ústavního soudu. Místo se uvolní v srpnu, kdy skončí Pavel Rychetský.
Pavel se dnes také sejde s dalším nominantem do ÚS. Jeho jméno zatím nezveřejnil. Další postup chce ladit s šéfem Senátu Milošem Vystrčilem (ODS).
„Senát bude postupovat tak, jak mu náleží. Až dostaneme návrhy písemně, tak na organizačním výboru 18. dubna přikážeme návrhy projednat ústavně-právnímu výboru a výboru pro vzdělávání, vědu, petice a lidská práva. Předpokládám, že výbory si kandidáty pozvou, aby s nimi pohovořily. Někdy se to nazývá i grilování,“ řekl Právu Vystrčil.
Názor si podle něj senátoři vytvoří až poté, co se kandidáti do Ústavního soudu náležitě představí. „V tuto chvíli se mě ptát na to, jak to vidím, je předčasné. Nejdřív musí proběhnout celá procedura,“ dodal.
Kdo by mohl být třetím nominantem do ÚS, Vystrčil prý netuší. „Prezidentská kancelář se striktně drží toho, že oni jsou navrhovatelé a my ti, kdo návrhy schválí nebo neschválí. My to plně respektujeme. Nedochází ke společnému zvažování kandidátů,“ doplnil Vystrčil.
Návrh konvenuje i ministrovi spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS). „K návrhu pana prezidenta na soudce Ústavního soudu lze říci jediné: jedná se o jména z právnické první ligy. Senát asi nečeká složité rozhodování…,“ reagoval na Twitteru.
Senátor Michael Canov (STAN), který je místopředsedou ústavně-právního výboru, Právu řekl, že s oběma nominacemi předběžně souhlasí. „Nicméně nechci vystavovat bianco šek a u obou kandidátů si co nejpodrobněji prostuduji veškeré podklady a na slyšeních na ústavně-právním výboru i na senátním klubu se budu kandidátů dotazovat,“ řekl Právu.
Otázky by podle něj měly směřovat třeba na to, jaký důraz na ústavnost kladli jako soudci „obyčejných“ soudů, jak se vyvíjí jejich názor na právo. „Na případné kontroverze – pokud by nějaké byly – v jejich životopisech atd. atd.,“ dodal Canov.
Předseda výboru pro vzdělání Jiří Růžička (nestr. za Spolu a STAN) nominace ocenil. „Sledoval jsem celý proces a velice se mi líbil. Prezident to dělal velmi uvážlivě. Líbilo se mi, že se radil s různými odborníky a že měl kolem sebe lidi, kteří se problematice věnují celý život. Výsledek není překvapivý, jsou to dobří kandidáti,“ řekl Právu. Návrh se líbí i senátorce Miroslavě Němcové (ODS). „Oba dva splňují podle mého názoru všechny požadavky a lze od nich očekávat skutečně profesionální a vysoce odborný výkon soudce ÚS,“ napsala Právu.
Ani místopředsedkyně ústavněprávního výboru Hana Kordová Marvanová (nestr. za Spolu) nemá výhrady. „Předběžně mohu říci, že pan Baxa je výborný návrh, pokud soudím jeho činnost z
Nejvyššího správního soudu. A v tuto chvíli nevím nic, co by zpochybňovalo nominaci paní Zemanové. Ale o ní vím mnohem méně,“ řekla Právu.
Václav Láska (SEN21) ani Pavel Fischer (nestr.) se ke jménům vyjadřovat nechtěli. „Nejdřív si prostuduji podklady,“ řekl Právu Láska. Podobně se k tomu postavil i Fischer: „Nejdřív se seznámím s jejich životopisy, zejména paní Zemanové. Opravdu mě to bude zajímat.“
Ústavní soudce jmenuje prezident se souhlasem Senátu na deset let. Pavel aktuálně vybírá nástupce Milady Tomkové, Jaroslava Fenyka a Jana Filipa, kterým končí mandát zkraje května. Letos končí mandát celkem sedmi soudcům.
Jedná se o jména z právnické první ligy. Senát asi nečeká složité rozhodování Pavel Blažek
Soudí od roku 1984. Podílel se na založení Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. V roce 1998 se stal prvním náměstkem ministra spravedlnosti a byl jím až do roku 2002 – pracoval postupně pro Otakara Motejla, Jaroslava Bureše a Pavla Rychetského. V lednu 2003 ho prezident Václav Havel jmenoval předsedou nově vzniklého Nejvyššího správního soudu. Tím byl Baxa do září roku 2018. Ve veřejných vystoupeních se zaměřuje na kritickou analýzu fungování soudnictví a jeho možné reformy.
Je soudkyní od roku 2001. Nyní působí jako místopředsedkyně ústeckého krajského soudu pro pobočku v Liberci, předtím pracovala u pražského městského soudu a ještě dříve stejně jako Baxa u Nejvyššího správního soudu. V čele Soudcovské unie stála v letech 2014 až 2020. Zaměřovala se zejména na přípravu a výběr soudců, na podmínky působení a výběru funkcionářů a na státní správu soudů. Profesně se zaměřuje mimo jiné na péči o nezletilé a ochranu nezletilých dětí v soudním řízení. Dlouhodobě se věnuje otázkám soudcovské etiky.
Právo | Strana: 2 | Rubrika: Zpravodajství | Autorka: Karolina Brodníčková