
Vystrčil: V ANO jsou pracovití, my máme s kampaní zpoždění. ODS ale bude na všech náměstích
26. 2. 2025
Zákon o rozhlasových a televizních poplatcích – senátní návrh
27. 2. 2025Jakub Musil, redaktor ČT
——————–
Ukrajina se se Spojenými státy zatím nedohodla na podobě bezpečnostních garancí, které by jí zaručily trvalý mír. Oznámil to dnes prezident Volodymyr Zelenskyj. Úspěch dohody o nerostech tak bude podle něj záležet na Donaldu Trumpovi. Zelenskyj doplnil, že jde o první část širší dohody s USA. Zda v pátek navštíví Bílý dům, zatím nepotvrdil. Jak jsem sliboval. Ve spojení jsme s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem, hezký den přeju. Díky, že jste přijal naše pozvání.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Hezké pozdní odpoledne z českého Senátu.
Jakub Musil, redaktor ČT
——————–
Jak se díváte na to, že Donald Trump podmiňuje skutečně tu další pomoc Ukrajině tím, že bude mít Amerika přístup k tomu nerostnému bohatství.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Je to opakovaná podmínka Donalda Trumpa, která je zprávou o tom, že Donald Trump jako politik zůstal i obchodníkem a že pokud má někomu pomáhat, tak za to něco bude chtít. Takže tentokrát je to o tom, že vyjednává s prezidentem Zelenským o tom, co případně by Spojené státy americké měly inkasovat nebo dostat za to, když napomohou míru na Ukrajině.
Jakub Musil, redaktor ČT
——————–
A je tohle vyjednávání ještě v normě? Protože někteří komentátoři už mluví o jakémsi vydírání. Nazval byste to také, tak?
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Já to nechci hodnotit. Já jen řeknu, že si myslím, že tady by daleko zásadnější roli měla hrát Evropa, Evropská unie a že by Ukrajina měla vědět, že Evropská unie ji bude podporovat. A že to tak bude činit bez ohledu na to, zda ji budou podporovat Spojené státy americké, protože jedna ze základních věcí, na které záleží, když s někým jednáte je, jakou máte pozici, jaké máte záruky toho, že když vám to jednání nevyjde, tak vám pomůže někdo jiný. A tady si myslím, že by Evropa měla být odvážnější, protože na Ukrajině to není jenom o Ukrajině, ale je to také o bezpečnosti Evropy.
Jakub Musil, redaktor ČT
——————–
Když prezident Zelenskyj mluvil o tom, že Ukrajina chce dohodnout ty bezpečnostní záruky od Spojených států. Jak by podle vás mohly vypadat?
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Kdybych to věděl, a kdybych věděl, že jsou přijatelné pro Spojené státy americké, tak už bych to dávno někde řekl. Ta situace je právě o jednání, jedna věc jsou nároky Spojených států amerických, druhá věc jsou zájmy, bezpečnostní zájmy Ukrajiny a Evropy a tomu musíme ta jednání přizpůsobit. Do jaké míry to potom znamená ze strany Ukrajiny určité sliby poskytnutí nějakých vzácných surovin, to vám teď neřeknu a neřekne vám to zřejmě nikdo. Obecně si ale myslím, že je důležité se k Ukrajině chovat jako k oběti. Jako k někomu, kdo se hrdinně brání, kdo byl napaden, kdo byl suverénní zemí a nyní je okupován agresorem. A v tomto směru si myslím, že by měla být vedena i další jednání a naše podpora. A nemělo by to být tak, že se snažím za každou cenu na válce někde vydělat.
Jakub Musil, redaktor ČT
——————–
Vy jste řekl, že by Evropa měla být odvážná. Jak přesně by se ta odvaha teď měla projevovat?
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Měla by se projevit tím, že si uvědomíme, že je dneska na nás, abychom jasně Ukrajině vyjádřili podporu, a to nejen slovy, ale také činy. To znamená, jak podporou humanitární, tak podporou třeba dodávek zbraní a tak, některými finančními sliby. To si všechno myslím, že je v silách Evropy, je to v jejich ekonomických silách. Bude nás to možná něco stát, možná bychom si měli uvědomit, že bychom méně peněz měli věnovat na evropské fondy a na různé typy jiných podpor a že bychom ty peníze dneska měli jednak věnovat na zvýšení naší obranyschopnosti a potom na podporu Ukrajiny a obranyschopnosti ukrajinské armády, protože to je také vlastně zvyšování naší obranyschopnosti.
Jakub Musil, redaktor ČT
——————–
On o tom už mluvil v uplynulých dnech premiér Petr Fiala, kdy říkal, že chce, aby Česká republika směřovala ke třem procentům HDP, co se týče výdajů na obranu. S tím souhlasíte?
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
S tím souhlasím. Vidím to tak, že podle všech expertiz, které mám k dispozici, že bychom měli být schopni zvyšovat ty výdaje zhruba 0,2 % ročně, s tím, že poté bychom se k těm třem procentům mohli dostat někde někdy za 4, 5 let. Ale zároveň si myslím, že bychom měli společně pečovat třeba v rámci Evropské unie nebo Evropy o ten tzv. evropský pilíř NATO. A to jsou možná další prostředky, které bychom mohli například získat z fondu obnovy nebo z některých jiných fondů, které dneska plníme v rámci příspěvků, které dáváme do Evropské unie. Tady si myslím, že by se ten víceletý rámec, víceletý finanční rámec Evropské unie měl zásadně upravit, a to tak, abychom zvýšili svoji obranyschopnost, abychom zvýšili svoji konkurenceschopnost a abychom zlepšili svoji migrační politiku.
Jakub Musil, redaktor ČT
——————–
Zástupci opozice ale mluví o tom, že možná nebude třeba zvyšovat prostředky na obranu, když budou vynakládány efektivně. aA tomu se podle nich doposud nedělo. Tak jsou vynakládány skutečně efektivně?
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Pokud někdo říká, že nejsou vynakládány efektivně, tak by měl říci, kde. Já jsem zatím konkrétní argumenty od opozice neslyšel. Samozřejmě obecně s tím, že by jakékoliv prostředky, jakékoliv veřejné prostředky měly být vynakládány efektivně souhlasím. To přece je naprosto logické. Měli bychom se o tom maximálně snažit. Jedině, kde vidím rezervu a o tom jsem mluvil, je možnost společné podpory evropského pilíře NATO. To znamená, že bychom si vyhodnotili, v kterých částech Evropy potřebujeme tu obranyschopnost Evropy, Evropské unie posílit a tam bychom věnovali část společných prostředků, které odvádíme dnes do Evropské unie, do některých fondů nebo například do národního fondu obnovy a podobně. To si myslím, že je věc, na které by se evropští lídři měli co nejdříve shodnout a já věřím, že nyní po volbách v Německu k tomu rychle dojde a že ty velké země, velké členské země Evropské unie skutečně dostojí své roli a začnou se chovat způsobem, který bude posilovat celou Evropu a udělá z ní rovnocenného partnera ostatním velmocem. Ať jsou to na jedné strany Spojené státy americké, tak na druhé straně třeba to Rusko nebo Čína.
Jakub Musil, redaktor ČT
——————–
A když se bavíme o navyšování těch prostředků na obranu a bavíme se o tom, že bychom tedy, nebo premiér říkal, že by chtěl směřovat ke třem procentům HDP na obranu, tak to se bavíme o desítkách miliard korun, tak kde je vzít?
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Je to pravda. To 1 % HDP, je zhruba dnes 80 miliard. To znamená pětina z toho je nějakých 16 miliard. Je to tak, že jednak si budeme muset odepřít část některých dotací, které dneska využíváme, potom jsou tady některé prostředky, které jdou do Evropy a nejsou efektivně využívány nebo jsou využívány na některé zbytné programy, které se týkaly například rozvojem měst, obcí a obecně věcí, které souvisí s nějakým společenským komfortem, který si můžeme odepřít. Já jsem například hovořil o těch rozhlednách a podobně. A potom je to také o tom, že se budeme snažit využít ty zdroje, které máme k dispozici. Ať jsou to třeba ty zmrazené prostředky ruských oligarchů a podobně.
Jakub Musil, redaktor ČT
——————–
Čili že by bylo zapotřebí kvůli tomu zvyšovat nějaké daně tak, aby se vybralo více prostředků, to podle vás nutné není.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Já jsem přesvědčený, že nejdříve se musíme pokus využít ty prostředky, které budeme pouze transformovat a změníme jejich účel využití. Já jsem mluvil jednak o těch evropských fondech a evropských prostředcích, potom, že bychom se měli také snažit více spořit a pak jsou tady nějaké prostředky, které souvisí právě s těmi zadrženými prostředky od těch ruských oligarchů a od obecně toho ruského majetku. A teprve, kdyby se ukázalo, že tyto prostředky nestačí a že jsou efektivně využívány, tak se můžeme bavit o nějakých dalších možnostech. Kromě toho, že by se zvyšovaly daně, se můžeme bavit i o půjčkách. Ale v tuhletu chvíli si myslím, že bychom měli jít především tím směrem hledání těch prostředků při současném daňovém nastavení. Není potřeba ho v tuhletu chvíli měnit. Nehledě na to, že to většinou není běh na příliš krátkou trať, ty daňové změny.
Jakub Musil, redaktor ČT
——————–
Říká předseda Senátu Miloš Vystrčil. Mockrát děkuju, pane předsedo, hezký den.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Také děkuji, hezký den.
ČT 24 | 17:33 | Pořad: Podvečerní vysílání
Odkaz na záznam rozhovoru v iVysílání České televize.