Čeští politici po víkendových parlamentních volbách v Polsku věří v pokračování dobrých vztahů obou zemí. Ve vyjádřeních pro ČTK také označili za pozitivní pravděpodobný vznik proevropského kabinetu. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) i šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) vyzdvihli vysokou volební účast. V Polsku přišlo hlasovat přes 74 procent oprávněných voličů, nejvíce od pádu komunismu.
Vystrčil věří tomu, že výsledky zajistí pokračování intenzivní bilaterální spolupráce ČR a Polska, ale i dobrou spolupráci ve visegrádské čtyřce (V4 – ČR, Polsko, Slovensko, Maďarsko). V čele Senátu by podle něj mohl pokračovat Tomasz Grodzki, s kterým měl dosud velmi dobrou spolupráci. „Dívám se do budoucnosti optimisticky,“ uvedl Vystrčil.
Lídr dosavadní opozice Donald Tusk je podle Vystrčila proevropský politik, s kterým má velmi podobné názory ohledně Ukrajiny, koordinace bezpečnostních záležitostí či lidských práv. Šéf Senátu velmi ocenil vysokou volební účast. „Musím vyseknout poklonu všem polským občanům, evidentně se zajímají o osud své země,“ dodal.
Pekarová Adamová uvedla, že vysoká volební účast je vždy dobrou zprávou. „Protože výsledky pak odrážejí vůli velké části občanů. Ať už jednání o vládě skončí jakoukoliv variantou, věřím v pokračování dobrých česko-polských vztahů,“ napsala předsedkyně Sněmovny ČTK. Předseda sněmovního zahraničního výboru Marek Ženíšek (TOP 09) má upřímnou radost z toho, že je velká šance na vznik proevropské vlády. „Gratuluji Občanské platformě, našemu partnerovi v Evropské lidové straně, ke skvělému výsledku,“ uvedl.
Šéf senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer (nezávislý) ČTK napsal, že je nutné vyčkat na programové prohlášení nové vlády v Polsku. „Z mé vlastní zkušenosti totiž vyplývá, že jsme se na tom podstatném s našimi polskými sousedy dokázali vždy shodnout. I proto radikální změny ve spolupráci neočekávám,“ uvedl. Předpokládá, že pokračovat beze změn bude i spolupráce v regionu. „V zásadních strategických otázkách, jako je obrana, bezpečnost nebo zahraniční politika, jsme rozvíjeli spolupráci v minulosti a jsem přesvědčen, že to bude platit i nyní,“ dodal.
Předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL) očekává, že nová polská vláda zachová v zahraničních otázkách více méně stejnou linii jako ta dosavadní. Nynější vláda byla podle něj popisovaná jako protievropská, Benešík ji však považuje spíš za pragmatickou. „Myslím, že základní linka směrem k ČR zůstane zachovaná. Rozhodně neočekávám nějaké zhoršení. Pokud bude vládnout Tusk, naváže na to pozitivní, co dělá současná vláda,“ míní.
Nedělní volby do polského Sejmu vyhrála se ziskem 35,38 procenta hlasů vládnoucí konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS). Druhá je s odstupem necelých pěti procentních bodů proevropská Občanská koalice. Volební vítězství zřejmě nebude stačit na to, aby PiS dokázalo sestavit vládu, a prodloužilo tak svou dominanci v polské politice z posledních osmi let. Na nadpoloviční většinu dosáhla opoziční Občanská koalice společně se stranami Třetí cesta a Nová levice.
Zpravodajství ČTK | 14:19