Bára DIVIŠOVÁ, moderátorka
——————–
Miloš Zeman měl derniéru, tedy alespoň co se předávání státních vyznamenání týče. Opět nepozval všechny, kteří by si zasloužili tam být. Opět vyznamenání dostali lidé, u kterých si pokládáme otázku, jak že se vlastně o ten stát zasloužili. Více v následující poznámce.
Na derniéře Miloše Zemana už ani nikoho nepřekvapilo, že pozvánku nedostali nejvyšší ústavní činitelé a je poměrně smutné, že mnozí to svým způsobem považovali za vyznamenání.
Markéta PEKAROVÁ ADAMOVÁ, předsedkyně PSP ČR /TOP 09/
——————–
Jsem ve své podstatě ráda, že mě nepozval. Já bych měla velké dilema, zda toto pozvání přijmout.
Pavel RYCHETSKÝ, předseda Ústavního soudu ČR
——————–
Navíc jsem zjistil, že nejsem jediný, že nebyla pozvaná ani předsedkyně Poslanecké sněmovny, ani předseda Senátu Parlamentu České republiky. Takže jsem se dostal do velmi slušné společnosti.
Miloš VYSTRČIL, senátor /ODS/
——————–
Bylo by asi dobré, aby hlava státu zvala bez rozdílu představitele, kteří normálně zváni jsou.
Petr FIALA, premiér ČR /ODS/
——————–
Já se těším na dobu, kdy budeme v takové situaci, že státní svátek, tento státní svátek na Pražském hradě budeme moci oslavit skutečně všichni. Přestože nesouhlasím s tím, že někteří ústavní činitelé nebyli pozváni, tak já a řada mých kolegů z vlády se zúčastníme dnešní akce. Není to nějaká soukromá oslava ani Miloše Zemana, ani nikoho jiného.
Václav DOLEJŠÍ, komentátor, Seznam Zprávy
——————–
Miloš Zeman prostě je pomstychtivý, vyřizuje si účty a nedokáže to překousnout. Ale za druhé je to poslední svátek 28. říjen v jeho funkci. Čekal bych od něho možná naivně nějakou velkorysost, že už se na to povznese.
Jiří OVČÁČEK, mluvčí prezidenta
——————–
„Obvykle pozvánky neobdrží ti, kterým by jejich bytostně negativní vztah k prezidentu republiky způsoboval dilemata nebo utrpení při rozhodování, zda pozvánku přijmout či snad by byli v pokušení vyvolávat na sociálních sítích a v médiích veřejnou exhibici, že pozvánku odmítají. Nyní jsou toho všeho ušetřeni.“
Bára DIVIŠOVÁ, redaktorka
——————–
Stejně tak nebylo překvapením, že i letos dostali nejvyšší ocenění osobnosti, u nichž si lidé kladli otázku, čím že se to o ten stát vlastně zasloužili.
Jiří PEHE, politolog
——————–
Je tam několik samozřejmě kontroverzních jmen, jako je třeba Emil Dračka, starosta, který je z řad Zemanovců, nebo třeba pan Třešňák, který je sponzorem Miloše Zemana, nebo jeho kampaně, nebo třeba Boris Šťastný, který je majitelem pečovatelské služby, která se starala o Miloše Zemana.
Bára DIVIŠOVÁ, redaktorka
——————–
Udělování státních vyznamenání v režii Miloše Zemana bylo letos naposled. Mnozí si s nadsázkou oddechli, že nejvyšší ocenění nedostali například Mynář, Nejedlý nebo mluvčí prezidenta Ovčáček. A byť si mnozí kladou otázku, zda stačí chytat největší ryby jako Jakub Vágner, aby se člověk zasloužil o stát. I v zahraničí mnohdy nad státními vyznamenáními zůstávají pozvednutá obočí. Například, proč Elton John dostal Řád Čestné legie od francouzského prezidenta Macrona, nebo nakolik hrálo roli přátelství mezi Barackem Obamou a Joem Bidenem, který získal nejvyšší civilní vyznamenání – medaili Svobody. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se zase letos omlouvala za přešlap s vyznamenáním členům skupiny Bílá legie, kteří byli spojeni s režimem fašistického slovenského státu.
TV Nova | 22:10 | Pořad: Střepiny