Josef Kluge, moderátor
——————–
Spornou důchodovou reformu dnes začne projednávat Senát. Reforma navrhuje mimo jiné postupné zvyšování věku odchodu do penze z 65 na 67 let. Opozice kritizuje snížení počtu pracovníků v náročných profesích s nárokem na předčasný důchod bez jeho krácení. K vládnímu návrhu má výhrady opozice, odbory i část senátorů z frakcí vládních stran. Přesto ji senátní výbory doporučily schválit beze změn. Jak jsem říkal, Senát bude dnes jednat o důchodové reformě. To je naše dnešní velké téma. Vládou navržené změny schválila už Poslanecká sněmovna. Kolegyně Kristýna Malá se zaměřila na základní body této důchodové reformy.
Kristýna Malá, redaktorka
——————–
ANO, tady už jsou základní změny, které vládní koalice prosadila. Důchodová reforma upravuje věk pro odchod do důchodu ze současných 65 let na 67 let. Minimální důchod má být 20 % průměrné mzdy a změna se týká také předčasných důchodů bez krácení. Nárok na něj mají nově jen lidé pracující ve čtvrté, tedy nejrizikovější kategorii. A právě omezení počtu pracovníků v náročných profesích patří ke sporným bodům reformy. Původně se měl předčasný důchod týkat i některých profesích ve třetí kategorii. Teď už je to jen čtvrtá kategorie, a to představuje přibližně 12 000 lidí. Koalice navrhuje, aby zaměstnavatel financoval předčasnou penzi ostatním zaměstnancům v rizikovém prostředí. Příspěvek by měl být asi 4 % hrubé mzdy. Návrh má připravit ministerstvo financí do konce letošního roku.
Josef Kluge, moderátor
——————–
A na důchodovou reformu se zaměříme teď i s našimi hosty, se senátorkou Janou Mračkovou Vildumetzovou a předsedou Senátu Milošem Vystrčilem. Dobrý den.
Jana Mračková Vildumetzová, senátorka /ANO 2011/
——————–
Dobrý den.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Dobrý den.
Josef Kluge, moderátor
——————–
Začnu otázkou na pana předsedu. Vy jste spokojený s podobou reformy tak, jak ji vláda navrhla a jak prošla Poslaneckou sněmovnou.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Samozřejmě každý zákon vždy lze napsat lépe, ale obecně jsem rád hlavně, že jsme první krok udělali, na rozdíl od všech ostatních vlád, které o důchodové reformě jenom mluvili.
Josef Kluge, moderátor
——————–
Paní senátorko, vy máte k reformě výhrady a připravujete pozměňovací návrh. Má se týkat pracovníků v té tzv. třetí kategorii zátěže. Podpořili vás navíc odbory. Zajímá mě, jak to vidíte, jakou myslíte si, že i máte šanci, že tento návrh projde a co dalšího vám v té obecné rovině vadí na této reformě?
Jana Mračková Vildumetzová, senátorka /ANO 2011/
——————–
Já hlavně musím říct, že Senát je pojistkou demokracie. Mnohokrát to předseda Senátu pan Vystrčil řekl. A právě to co se stalo v rámci těch náročných profesí na půdě Poslanecké sněmovny, a to je, že když ve druhém čtení se dal pevný termín, kdy skončí a 10 minut před ukončením té lhůty, která již byla nestandardní pan Jakob a pan Benda navrhl pozměňovací návrh, který ruší tyto náročné profese ve třetí kategorii a prakticky 125 000 lidí, kteří dlouhá léta pracovali v těchto náročných profesích. Je tam teplo, chlad, těžká břemena, tak nebudou mít nárok, aby do předčasného důchodu šli, aniž by jim byl jejich důchod krácen. A právě v tomto případě já vidím, že by Senát takový návrh měl vrátit do Sněmovny a že by se tam na ty náročné profese měli vrátit.
Josef Kluge, moderátor
——————–
Když tedy znovu opakuji, nebo zopakuji otázku v tom smyslu, jak vidíte, že uspěje nebo neuspěje váš pozměňovací návrh. Tak ta odpověď je, předpokládáte, že uspěje? Pochopil jsem správně?
Jana Mračková Vildumetzová, senátorka /ANO 2011/
——————–
Včera se to, pane redaktore, projednávalo ve dvou výborech. Ten systém na půdě Senátu je takový, že i když si dáte velkou práci s těmi pozměňovacími návrhy, i když se snažíte přesvědčit senátory v těch výborech, tak prakticky se o nich nehlasuje, pokud někdo v tom výboru dá návrh na schválení v předloženém znění, jak předložila Sněmovna. A musím říct, že u některých senátorů, byť se na ty náročné profese v třetí kategorii ptali, tak došlo k tomu, že se v Ústavně-právním výboru, myslím, že byl ten poměr šest ku dvěma, protože já jsem se obou těch výborů zúčastnila a ve výboru sociálním, který je garanční, tak tam to hlasování bylo 4:2. Ale samozřejmě rozhodující je plénum Senátu. A my se budeme snažit senátory přesvědčit a já si myslím, že ty argumenty jsou opravdu z naší strany a není přece možné, aby lidé, kteří pracovali v těch náročných profesích. On určitě pan předseda řekne, že si budou moci zaměstnavatelé jim platit tzv. důchodové připojištění, že se předloží nějaký nový zákon, který je někde v nedohlednu, který ministr financí možná přinese, možná nepřinese, ale především ta zátěž se přinese na zaměstnavateli.
Josef Kluge, moderátor
——————–
Co řekne pan předseda teď asi uslyšíme. Ptám se, co čeká reformu důchodů podle vás v Senátu? Jaký scénář je podle vás, řekněme, realistický?
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Jsem přesvědčen, že většina senátorek a senátorů jsou zodpovědní občané, kteří vědí, že pokud bychom neudělali systémovou změnu ve vyplácení důchodů, tak by nebylo na důchody. Na druhé straně musím říci, že když jsem viděl tu vaši zkrácenou reportáž, která říkala, že se bude odcházet v 67 letech do důchodu, tak minimálně tam mělo být dodáno, že se týká lidí, kteří půjdou do důchodu, pokud se ta reforma nezmění do té doby, v roce 2056 a že současných lidí, kteří půjdou do důchodu během jednou, dvou, tří, pěti, deseti let, se to v podstatě netýká. To je důležitá věc, která by se měla vždycky říkat a co se týká těch ostatních věcí, já jenom…
Josef Kluge, moderátor
——————–
Nezlobte se na mě, pane předsedo, jenom musím hájit naše barvy v tom smyslu, že se důchodové reformě v našem vysílání věnujeme dlouhodobě a řekl bych velmi podrobně a pokud to tam tentokrát nebylo takto to úplně pregnantně, tak se omlouvám, ale říkáme to celkem běžně. Máte dál slovo, prosím.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Já se zase omlouvám, tak si to přehrajte ještě jednou. Řekli jste, že se bude do důchodu odkázat v 67 letech. Tečka. A ono se týká roku 2056.
Josef Kluge, moderátor
——————–
Ano, ano, máte pravdu.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
To prodlužování je postupné a samozřejmě může být provázeno různými modifikacemi, tak jsem si to tady dovolil upřesnit. Já myslím, že vlastně v tomto jsme v souladu, že jsem upřesnil to, co tam nezaznělo a vlastně nemáme žádný problém.
Josef Kluge, moderátor
——————–
Beru to taky tak, že jsme v souladu, alespoň doufám.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
A jinak co se týká těch kategorií, o kterých tady mluvila paní senátorka. Je to skutečně tak, že se počítá s tím, že by i ta třetí kategorie byla následně nějakým způsobem zvýhodněna právě prostřednictvím zaměstnavatelů, kteří by přispívali do fondu, který by jim potom umožnil případně jít také dříve do důchodů. Ale důležitou věcí, která by měla zaznít, a já to pořád nevím, jak to je, že pokud by tento pozměňovací návrh byl přijat, tak já to chápu tak, že stejně senátorky a senátoři za hnutí ANO a zejména potom poslankyně a poslanci za hnutí ANO by pro ten zákon hlasovat nemohli, protože oni ho odmítají. Ze spousty jiných důvodů, a to je ten projev té nezodpovědnosti k těm budoucím generacím. A moc nerozumím tomu, proč se dává jeden pozměňovací návrh, když ten návrh je hnutím ANO odmítán jako celek, tudíž ani s tím pozměňovacím návrhem by podle toho, co říká hnutí ANO, neměl mít u nich žádnou šanci na schválení či podporu.
Josef Kluge, moderátor
——————–
Tak se zeptáme paní senátorky přesně třeba na tuhle věc. Pokud by uspěl pozměňovací návrh, bude, myslíte si, dost času, dostatečný prostor na projednání ve Sněmovně, aby se to stihlo do 1. ledna.
Jana Mračková Vildumetzová, senátorka /ANO 2011/
——————–
Tak protože se to bude projednávat dnes 4. prosince, tak ten dostatečný prostor je. Nevím. Moc dobře víte, že my jako senátorský klub jsme usilovali, aby ten termín byl dřívější, protože původně pan předseda to chtěl svolat až na 11. prosince. My jsme sbírali podpisy, ale pak se stala ta skutečnost, že pan Jurečka jede do zahraničí, takže se nakonec ten termín 4. prosince podařil a my jsme ho právě chtěli z toho důvodu, aby se to popřípadě stihlo právě do konce roku. A bohužel systém v Senátu je takový, že pokud bychom, a my budeme mít daleko více pozměňovacích návrhů, máme připravených devět pozměňovacích návrhů. Samozřejmě ty klíčové je zastropování věku odchodů do důchodu těch 65 let, jsou to ty náročné profese, ale jsou to i mimořádné a řádné valorizace a další věci. Ale je jasné, že když pak se vrátí ten tisk, popřípadě do Poslanecké sněmovny, tak ona musí přijmout buď všechny ty pozměňovací návrhy a nemůže si vybrat pouze jeden. A já prostě vnímám, že to, co se stalo právě v té Poslanecké sněmovně při tom druhém čtení, tak my jsme tady právě od toho, abychom to narovnali, to, co se stalo a aby Sněmovna pak o tom rozhodla v tom, v tom, v tom znění, které vlastně v tu chvíli řekl Senát. A já tedy znovu říkám, že pokud by se to vracelo do té Poslanecké sněmovny a narovnaly se ty profese, ano, my s tím zákonem jako takovým samozřejmě nesouhlasíme, protože důchodová reforma to v žádném případě není, ona neřeší vůbec příjmovou část. Je to jenom úprava parametrických změn. Ale myslím si, že v tuto chvíli právě ten Senát tím, že je tou pojistkou, tak by měl prostě vrátit ty třetí profese, protože uvědomte si, že ty lidé nejenom, že nebudou motivováni, jsou to většinou právě profese těžké, na které se i špatně shánějí pracovníci. A včera zazněl velmi důležitý argument na tom sociálním výboru, a to je, že prakticky i ty zaměstnavatelé se vlastně musí snažit, aby do té třetí, popřípadě do té čtvrté kategorie ty lidé vůbec nespadali nějakými ochrannými pomůcky, nějakými inovacemi, protože jim to samozřejmě škodí v rámci jejich zdraví. Proto ten předčasný důchod…
Josef Kluge, moderátor
——————–
Už jenom krátce pane předsedo. Připouštíte tu variantu, že se tento návrh vrátí zpět do Sněmovny?
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Jenom zopakuju, co řekla paní senátorka. Za prvé řekla, že i kdyby ten pozměňovací návrh jeden byl přijat, že oni tu důchodovou reformu nebudou podporovat, to znamená vlastně otázkou, jestli vůbec nějaké zlepšení chtějí, jestli to není jenom politický manévr. Dále řekla, že budou předkládat i další pozměňovací návrhy, které podle mých informací na výborech předneseny nebyly. To znamená, je otázkou, jestli vůbec někdo má snahu a chuť skutečně seriózně ty změny projednávat nebo jestli to jenom politický manévr, který upozorňuje na to „Já jsem nespokojen, kdybych tady byl já, tak je to všechno lepší a krásnější, zalité sluncem“. A co se týká těch profesí, tak já upozorňuju, že se bavíme o kategoriích, a to, do které kdo patří kategorie, se rozhoduje podle toho, v jakých podmínkách pracuje, to znamená, nelze jednoznačně mluvit, že se to týká celostně nějaké profese, protože i v té profesi může být zavedena mechanizace nebo jiná ochrana, která potom znamená, že ta kategorie nebude čtvrtou nebo třetí, ale klidně i druhou. A znovu opakuji, že dojde dneska a já věřím, že to budete sledovat k vysvětlení toho, jakým způsobem budou ošetření občané ve třetí kategorii a že skutečně to ošetření je takové, že je důstojné a zajišťuje těm lidem dobrou budoucnost.
Josef Kluge, moderátor
——————–
Budeme to sledovat velmi pečlivě. Předseda Senátu Miloš Vystrčil a senátorka Jana Mračková Vildumetzová teď byli hosty našeho vysílání. Díky za to, mějte se hezky.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Děkuji za pozvání.
Jana Mračková Vildumetzová, senátorka /ANO 2011/
——————–
Děkujeme, přeji hezký den. Hnutí ANO určitě bude bojovat.
CNN Prima News | 9:08 | Pořad: Právě dnes
Odkaz na záznam rozhovoru na iprima.cz (začátek v 8:45)