Sedět jedním zadkem na dvou a klidně i třech židlích zároveň? Pro některé politiky žádný problém. Po krajských volbách se opět ukázalo, že kumulace funkcí u „mocných“ je něco, co z české politiky určitě nevymizelo. A to i u stran, které byly dříve proti.
Když se v roce 2017 Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) vzdala postu ve Sněmovně, aby se věnovala funkci středočeské hejtmanky, její hnutí ANO jí tleskalo.
„Hnutí ANO dlouhodobě prosazuje, že politici hnutí by neměli kumulovat uvolněné funkce, celostátní výbor ocenil přístup hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové… a vyzývá i ostatní své hejtmany zvolené do Poslanecké sněmovny za hnutí ANO, aby ji následovali,“ uvedlo tehdy v prohlášení hnutí. O sedm let později ale jako by byla tato slova zapomenuta.
Dosavadní moravskoslezský hejtman Josef Bělica (ANO) pravděpodobně dál zůstane v čele kraje. Jenže do toho je ještě poslancem i primátorem Havířova. Ve stejném regionu uspěl i primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO). Ten skončil druhý na kandidátce a místo v krajské radě by ho nejspíš minout nemělo. Má i velmi slušnou šanci dostat se i do Senátu. V prvním kole mu zvolení uniklo o pár desetin procenta.
I na západě země má hnutí svého kumulanta. Lídr ANO v Plzeňském kraji Kamal Farhan je poslancem a teď bude i ve vedení kraje. Hnutí pro něj žádá dokonce funkci hejtmana.
A kraj zřejmě bude řídit i další lídr z řad opozičního hnutí. Bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) totiž pravděpodobně přidá k funkci poslance i post hejtmana Ústeckého kraje. „Rok se pokusím do parlamentních voleb to skloubit. Byl jsem osm let ministrem i poslancem a nešidil jsem ani jedno,“ řekl v ČT.
Zdaleka ale nejde jen o problém hnutí ANO. Jan Skopeček (ODS) je aktuálně místopředsedou Sněmovny i radním rodných Hořovic. Teď zřejmě zasedne i v radě Středočeského kraje. A v určité konstelaci si může sáhnout i na flek hejtmana. „Ve chvíli, kdy bych se stal hejtmanem, vzdal bych se této funkce. Co se týče poslaneckého mandátu, ten bych si ponechal stejně jako řada jiných hejtmanů, protože si myslím, že spojení s celostátní politikou může hejtmanovi pomoct,“ řekl ještě před volbami Skopeček v rozhovoru pro iDnes.cz.
Jaroslav Foldyna (SPD) je poslanec, zastupitel Děčína a obhájil i pozici zastupitele v Ústeckém kraji. Michael Canov (SLK), kterého voliči v Libereckém kraji vykroužkovali na druhé místo, je senátorem a navíc starostou Chrastavy. A třeba poslanec Jiří Navrátil (KDU-ČSL) obhájil post v zastupitelstvu Moravskoslezského kraje a navíc je i zastupitelem obce Mořkov.
Na Vysočině zase voliči z 26. místa na druhé vykroužkovali předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Patrně tak naváže na své působení v zastupitelstvu, jehož členem je nepřetržitě od vzniku samotného kraje v roce 2000. Už od roku 1990 je navíc zastupitelem Telče.
„Práce senátora je určitě práce na plný úvazek. Otázkou je, do jaké míry se překrývá třeba s prací starosty. A je potřeba, aby to lidé, kteří chodí volit v daném regionu, věděli. A sami si posoudili, jak to fungovalo v minulosti a následně podle toho volili,“ vysvětloval dříve Vystrčil kumulaci funkcí.
Otázkou zůstává, zda jde zvládnout dvě nebo tři funkce zaráz, aniž by byla některá z nich zanedbávána. „Zkoušela jsem dva měsíce souběh práce starostky a hejtmanky a opravdu to nejde,“ řekla Blesku hejtmanka Petra Pecková (STAN), která by ráda pokračovala v čele Středočeského kraje.
Lidovecký senátor, zlínský krajský zastupitel a vsetínský starosta Jiří Čunek si to ale nemyslí. Hlavní jsou podle něj zkušenosti. „Je to jako u všech prací od instalatéra, nebo lékaře. Prostě každá práce, když ji znáte a máte tu znalost, tak za osm hodin uděláte víc, než když jste nový,“ pronesl v roce 2023.
blesk.cz | 5:00 | Rubrika: Politika | Autor: Tomáš Černík
Odkaz na článek.