Před více než dvěma roky jsem se na konci dubna 2022 zúčastnil pohřbu Madeleine Albright v Národní katedrále ve Washingtonu. Při této smutné události jsem měl možnost se také pozdravit se třemi jejími dcerami Anne, Alice a Katie.
Tehdy jsem si říkal, že bych velmi rád pozdravil dcery Madeleine Albright v České republice, abych jim mohl za práci a přízeň rodiny Albright poděkovat přímo na půdě českého Senátu, a tak přirozeně podpořit na osobní úrovni dobré vztahy Česka a USA. Také jsem si říkal, že by bylo velmi dobré vzájemnou spolupráci nadále rozvíjet i třeba formou některých konkrétních kroků.
V názvu mého článku jsem uvedl společně se jménem Katie Albright také jméno československé senátorky Františky Plamínkové (1925 – 1939), která byla shodou okolností právě v USA v roce 1925 zvolena místopředsedkyní Mezinárodní rady žen.
Považuji za důležité v této souvislosti zmínit, že Františka Plamínková se narodila v únoru 1875, a tedy si příští rok budeme připomínat 150 let od jejího narození. V Senátu budeme proto právě v únoru 2025 pořádat mezinárodní konferenci, která se bude týkat osobnosti Františky Plamínkové a jejího společenského a politického odkazu zejména ve vztahu k současnosti.
Při nedávném setkání v Senátu s Katie Albright v polovině listopadu jsem se paní Katie zeptal, zda by nebyla ochotná například formou videokonference nebo jinou formou na únorové konferenci v Senátu vystoupit. Důvod mé nabídky byl motivován historií i současnou činností Katie Albright ve Spojených státech amerických. Posledních šestnáct let totiž působila Katie Albright jako výkonná ředitelka a prezidentka neziskové organizace Safe & Sound se sídlem v San Francisku, která se věnuje zlepšování bezpečnosti, zdraví a blahobytu dětí a rodin prostřednictvím služeb, vzdělávání, spolupráce, rozvoje politiky a prosazování zájmů. V současné době působí jako hlavní poradkyně a konzultační partnerka ve společnostech Safe & Sound a Just Advocates, kde se zaměřuje na celostátní politické reformy s cílem podpořit blaho dětí a rodin v Kalifornii.
Odpověď Katie Albright mě potěšila. Byť nebude zřejmě možná na konferenci v Senátu její osobní účast, dohodli jsme se předběžně na jejím minimálně osobním pozdravení prostřednictvím videozdravice nebo videokonference.
Osobně považuji připomenutí Františky Plamínkové a zdůraznění jejích činů a myšlenek za velmi důležité. Františka Plamínková totiž patřila k jednoznačně našim největším osobnostem ve 20. století a měla zásadní podíl na zásadním posílení práv žen v Československu. Rovněž tak je obdivuhodný její hrdinský přístup a postoje vůči německé okupaci, za který byla nakonec Hitlerovými vojáky popravena. Hlavním důvodem její popravy zastřelením byla skutečnost, že nechtěla veřejně odsoudit atentát na Reinharda Heydricha a tím zradit své vlastenectví, londýnský exil Edvarda Beneše.
Věřím, že i z takto stručného popisu je zřejmé, že připomenutí života a činnosti Františky Plamínkové může mít pro dnešek velký význam. Platí to však pouze tehdy, pokud budeme ochotni, si její myšlenky nejen připomínat, ale také je propsat konkrétními kroky do současnosti.
Zveřejněno 26. 11. 2024 v Jihlavských listech.