Hospodářská komora představuje silnou podnikatelskou samosprávu s dobrým jménem a váhou, řekl při dnešní oslavě 30 let existence novodobé komory v Senátu její prezident Vladimír Dlouhý. Předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS) pak vyzdvihl význam podnikatelů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) pokládá komoru za jednoho z nejdůležitějších partnerů pro diskusi o rozvoji ekonomiky a podnikatelského prostředí. Součástí podvečera byly také diskusní příspěvky o ekonomickém vývoji v uplynulých třech desetiletích.
Síkela podotkl, že pokud by se Hospodářská komora rozhodla pro členství ve tripartitě, byl by jedním z prvních, který by takový krok podpořil. Zároveň ale také upozornil na to, že jednou z největších výzev stojících před vládou je fiskální konsolidace. „Není možné každý hospodářský problém řešit dotacemi,“ zdůraznil. Ministr poukazoval na nutnost restrukturalizace tuzemské ekonomiky.
„Nebýt podnikatelů, nebýt lidí, kteří sami vymýšlejí co vyrábět a zaměstnávají většinu občanů České republiky, neměli bychom se tak dobře, jak se máme, byť je současná doba složitá,“ uvedl Vystrčil. Hospodářskou komoru ocenil za připomínkování návrhů zákonů i za její kritiku politiků. „Měli bychom naslouchat a sloužit. Nejen podnikatelům, ale také zaměstnancům a všem dalším,“ dodal.
Dlouhý uvedl, že komora díky dobrému jménu a váze je schopna v pozitivním slova smyslu bojovat v diskusi s vládou a odbory za zájmy podnikatelů. Rovněž v krizích, naposledy v covidové a v energetické, dokázala Hospodářská komora svou sílu a bránila a zastávala zájmy svých členů, podotkl.
Prezident komory jako první řečník k vývoji české ekonomiky hodnotil první desetiletí po pádu socialismu v roce 1989. Dlouhý tehdy byl ministrem hospodářství a následně ministrem průmyslu a obchodu a ve vystoupení zejména hájil tehdejší ekonomickou transformaci. Odmítl kritiku, že privatizaci nepředcházelo nastavení regulací. „Neprivatizovali bychom nikdy nebo s velkým zpožděním,“ řekl. Dlouhý připustil pochybení, poukazoval ale na ekonomický růst, který nastal po prvním „transformačním šoku“.
Druhé desetiletí označil ekonom a někdejší centrální bankéř Miroslav Singer za nejlepší dekádu českého kapitalismu. Uvedl například, že mnoho českých firem tehdy začalo být schopno expandovat do zahraničí. „Období skončilo pocitem, že může být mnohem hůře,“ poznamenal Singer. Další ekonom a centrální bankéř Marek Mora charakterizoval poslední desetiletí jako období komplikací a krizí v evropském i světovém měřítku, které vyústily v regulace. „Nejsem si jist, jestli jako Evropská unie k tomu přistupujeme tím nejlepším možným způsobem,“ uvedl.
Hospodářskou komoru zakotvuje zákon jako obhájce zájmů podnikatelů ze všech oborů kromě zemědělství, potravinářství a lesnictví, které zastupuje Agrární komora. Hospodářská komora sdružuje přes 16.000 členů, jejími členy je více než 60 ze stovky největších českých firem. Působí v sedmi desítkách měst.
Zpravodajství ČTK | 19:51 | Autoři: mbc, rot