
Americká viceprezidentka Harrisová by chtěla vyzvat Donalda Trumpa v souboji o Bílý dům
22. 7. 2024
Dlužníci a věřitelé
25. 7. 2024ČT 24 | 18:28 | Pořad: Interview ČT24
Podrobný rozhovor s osobností, která má co říct. Jeden moderátor, jeden host, jedna perspektiva.
Host: Miloš Vystrčil /ODS/, předseda Senátu, místopředseda strany, moderuje: Daniel Takáč
Záznam pořadu Interview ČT24 na iVysílání.cz
Automatický textový přepis rozhovoru
Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
Daniel Takáč, moderátor
——————–
Souboj o Bílý dům získal novou podobu. Donaldu Trumpovi se nepostaví Joe Biden, ale jiný demokrat, spíš demokratka. To se ale teprve uvidí, koho americká Demokratická strana vybere. Stávající viceprezidentka Kamala Harrisová je ale zatím nejvážnější možností. Odstoupil Biden z prezidentské kampaně včas, pozdě nebo brzy? Proč se v kampani na kandidáty střílí? A co s tím dělat? A jak hodně je Evropa schopná si s obranou poradit sama bez Spojených států? Hostem Interview ČT24 je předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil. Pane předsedo, dobrý večer. Děkuju, že jste tady.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Dobrý, hezký podvečer.
Daniel Takáč, moderátor
Joe Biden se rozhodl, oznámil to na sociálních sítích. Zatím tedy. Je to podle vás rozhodnutí spíš uvědomělé nebo spíš vynucené?
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Já si teda myslím, že je spíše vynucené a že všechno to, co předcházelo, mělo svůj určitý vliv, ať to byl tlak kolegů senátorů, demokratů, ať to byl tlak sponzorů, ať to byly názory významných představitelů Demokratické strany a nebo třeba i ten atentát na Donalda Trumpa.
Daniel Takáč, moderátor
——————–
A je to správně zvolený postup. Připomínám tady, že se pohybujeme v situaci, kdy průzkumy neříkaly úplně jednoznačně, že by Biden měl prohrát, na druhou stranu neříkaly ani jednoznačně, že by měl vyhrát. Na druhé straně proti tomu jsou ty peníze, které jste zmínil, protože sponzoři přestali dávat peníze nejenom Bidenovi, ono nejde jenom o Bidena, ale i o další demokratické kandidáty, jde pochopitelně o Kongres, kam se také volí do Sněmovny reprezentantů. Takže ten problém je daleko širší. Uvědomí, uvědomí tohoto všeho, je to správně zvolený postup, podle Vás, zkušeného politika.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Jestli je to správně zvolený postup uvidíme, až jak dopadnou volby, které budou někdy až na podzim.
Daniel Takáč, moderátor
——————–
Po volbách to umí hodnotit každý, pane předsedo.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
V tuhletu chvíli já si myslím, že to, že Biden se rozhodl, že nebude kandidovat v dalším volebním období, je správný postup. Jestli to správně načasoval, to se z mé pozice těžko odhaduje. Muselo to být určitě nějakou dobu po tom dialogu, vlastně po tom setkání s Donaldem Trumpem v rámci té debaty, která nedopadla dobře. Není možné rezignovat hned poté, co selžete. Stalo se tak po tom atentátu a stalo se tak vlastně v době, kdy Biden je nemocný. To znamená, jsou všechno faktory, které do jisté míry napovídají tomu, že ten termín není zvolen úplně špatně. Jestli mohl nastat ještě nějaký další okamžik, kdyby to bylo ještě lepší, to nevím, ale já jsem sám napsal, že to stejně bylo pozdě, protože si myslím, že v tuhletu chvíli jenom vygenerovat nového kandidáta a zároveň dostát některým zvyklostem při například získávání volitelů atd. bude docela pro demokraty obtížné.
Daniel Takáč, moderátor
——————–
Na druhou stranu je to nějaká vypjatá situace, tak demokracie si s tím musí umět nějakým způsobem poradit, i když standardní systém primárek třeba vypadá jinak.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
To je pravda a ty vypjaté situace vzbuzují pozornost. To také je vidět, že najednou se média nesoustředí na to, co dělají republikáni, co dělá Donald Trump a najednou se všichni dívají, co dělají demokrati. To se jim povedlo. Dneska jsme se dívali na Kamalu Harris, která povídala něco o sportovcích, kteří budou reprezentovat možná Spojené státy na olympijských hrách a všichni se na to dívali a čekali, co řekne o tom, zda bude nebo nebude kandidovat a jak se dívá na to, co říkal Joe Biden a nic jsme se z toho nedozvěděli. To znamená to, že si demokraté nyní získali prostor pro sebe v rámci mediální pozornosti, v rámci pozornosti voličů ve Spojených státech amerických, to je výhoda a uvidíme, jak s ní naloží.
Daniel Takáč, moderátor
——————–
Tady vyvstává otázka, jestli to není zbytečně brzo,. Jestli ten efekt přitažlivosti nebo já nevím, jak to nazvat, nemá nastat blíž k těm volbám.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
To je možná z jednoho úhlu pohledu pravda, ale já si myslím, že blíže k těm volbám už by to znamenalo, že by nebyly dodrženy ty zvyklosti nebo nemohly být dodrženy ty zvyklosti, které vedou k nominaci kandidáta demokratů na prezidenta, protože už nyní bude obtížné znovu dělat nějaké primárky, máme navoleny nějaké volitele, kteří byli navoleni s tím, že budou volit Joea Bidena, teď najednou by měli volit Kamalu, Harris nebo koho a na základě čeho, na základě jakého pověření. Je to už nyní, bych řekl, na hraně zvyklostí, které jsou ve Spojených státech amerických spojené právě s nominací kandidátů na prezidenta. A kdyby to bylo ještě později, tak potom by snad musel zasednout jenom nějaký výbor a ten by řekl vy nebo tyto budeš nebo kdo bude kandidovat proti republikánům. A to si myslím, že by pro demokracii nebylo dobře.
Daniel Takáč, moderátor
——————–
Necháme to na amerických demokratech, na Demokratické straně, teď myslím, jak se s tím popere. Možná trochu obecnější otázka. Vracím se k tomu, že jste říkal, že je to víceméně vynucený krok. Tohle to, jak jednoduše politickou stranu zachvátí panika, že je něco průšvih, že se začnou hledat nějaká nová neotřelá, razantní, méně razantní řešení.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Já nevím, jestli mám hovořit o nějaké panice. Mně se zdálo, že ten vývoj je docela takový postupný a pozvolný, že od prvních pochybností, zda Joe Biden je dobrý kandidát, jsme se postupně dostávali až k tomu, že ty pochybnosti sílily a objevovaly se stále častěji. My jsme tady už ty různé projevy popisovali a mně nepřipadá, že by to bylo nějaké, nějaké panické. Trvalo to dlouho. Na můj vkus si myslím, že Joe Biden měl si dříve tu situaci vyhodnotit tak, že je lepší pro zemi a myslím si, že i pro něj, pokud v tom dalším volebním období bude se o úřad prezidenta Spojených států amerických ucházet jiný demokrat než on. Na druhé straně nevíme, co říkalo jeho okolí, protože on skutečně vládne autoritou, je to jediný demokrat, který porazil Donalda Trumpa, i když žádný jiný proti němu nekandidoval, takže musí být jediný. A v tomto smyslu měl jakousi auru, která možná dlouhou dobu fungovala až v nějakém okamžiku, on sám si řekl, takhle dál už to nejde, ta situace je opravdu vážná. Já nebudu příště kandidovat. A to, jak si myslím, že by to mělo být dál, to nám teprve, předpokládám, řekne, protože on v tom svém dopise řekl, že vystoupí tento týden, který začíná vlastně od neděle a že teprve svým projevem poté, co se možná vyléčí z Covidu, řekne, jak on si představuje, že by mohl být, by mohl vypadat další postup.
Daniel Takáč, moderátor
——————–
Je to tak. Očekává se to, že Joe Biden vystoupí s tímto projevem, nicméně vlastně všichni mluví o Kamale Harrisové, soustředí se na ní pozornost, to je, řekněme, sázka na jistotu nebo jediná realistická možnost Kamala Harrisová.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Podle těch vyjádření, která zatím slyšíme z našich médií, je to jediná dnes citovaná možnost nebo nejvíce citovaná možnost. Objevují se však i jiná jména. Já sám nevím, co všechno ten systém umožňuje, jaké nominace by teoreticky další se mohly ještě objevit. Je to asi nejpravděpodobnější možnost, jestli je to ta nejsprávnější, to si budou rozhodovat demokraté.
Daniel Takáč, moderátor
——————–
Co vy jako politik preferujete? Jistotu nebo nějaký nový neotřelý přístup nového neotřelého kandidáta? Můžete mluvit z vlastní zkušenosti, protože vy vlastně také bojujete v tom většinovém souboji.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Já bych preferoval neotřelou jistotu. To znamená to, aby ten člověk přišel s něčím novým, choval se jinak a přinesl nový svěží vítr do té volební kampaně. Já jsem teď slyšel komentář, že možná třeba Kamala Harris by toho mohla být schopna, protože se prý předpokládá, že viceprezident Spojených států amerických vždycky je ve stínu prezidenta a že vlastně, jaksi se nepředpokládá, že by měl nějaké lepší projevy nebo že by byl aktivnější, protože tím pádem by shazoval toho prezidenta, tak nyní třeba uvidíme jinou Kamalu Harris. Já nevím. Takže pokud by to byla ona. Anebo se ukáže, že demokraté ještě zvolí nějaké jiné řešení. Já osobně znám několik velmi, velmi dobrých demokratů, kteří by byli velmi důstojným soupeřem Donalda Trumpa.
Daniel Takáč, moderátor
——————–
Kdy je politik starý na výkon funkce.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
To je různé. Hloupý je nebo není dobře, pokud to sám není schopen poznat. A to se stává velmi často.
Daniel Takáč, moderátor
——————–
Teď se ho chtěl zeptat. Je toho politik schopen.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Ale jsou i politici, kteří toho schopni byli a je potom důležité, aby měli kolem sebe lidi, kteří přesto všechno nebo naopak, protože jsou jejich přátelé, tak jsou v nějakém okamžiku připraveni říci, hele, nyní už ta situace je taková, že přes všechny zkušenosti, které máte nebo které máš, už to není na další mandát, už by to mělo být tak, že by spíše někoho jiného připravil, předal mu ty zkušenosti, podpořil ho a podobně. To si myslím, že je velmi těžké odhadnout, kdy tohle období nastane a taky to někdy může být tak, že vy to nemůžete odhadnout, protože ten termín těch voleb vám ještě neumožňuje poznat, zda už na to ještě máte nebo nikoliv, a pak to zjistíte za rok nebo za dva, to už je pozdě, protože buď v té funkci jste, nebo už jste ty volby prohrál.
Daniel Takáč, moderátor
——————–
Jak se to lídrům říká, že už jsou staří a že by neměli kandidovat.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Různým, různě. U některých to není tak komplikované a s některými je to složitější. Já třeba vím a myslím si, že to je oceněníhodné, že například to nebyl, řekněme, celostátní lídr nebo dokonce evropský lídr, ale Václav Jehlička byl starostou Telče a byl ministrem kultury a v nějakém okamžiku řekl, já už nebudu kandidovat do Senátu, já si myslím, že by mohli přijít další a nekandidoval. A není to tak, že by v té době byl starý nebo že by ještě neměl sílu, ale rozhodl se, že půjde jinou cestou. A tady se o tom bavit a říkat si, co je ta správná cesta a zda ten člověk po ní ještě chce jít nebo ne, bylo relativně jednoduché. A pak jsou jiní lídři, kteří chtějí být lídry, i když už na to nemají. Ale tady, jestli dovolíte, bych příklady neuváděl.
Daniel Takáč, moderátor
——————–
Musí to být nějak uloženo v hlavě politika a přemýšlet o tom, neustále zvažovat, jestli už se neblíží k té hranici, kdyby si měl minimálně zvážit, jestli to ještě jde nebo nejde a případně vy o tom přemýšlíte.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Mělo by to být tak, že o tom ten politik bude přemýšlet, ale když to děláte moc často, tak vás to oslabuje, protože vlastně nevíte, kdy ten moment nastal a když pořád přemýšlíte, jestli už nenastal, tak najednou vás to oslabí, protože si říkáte před každým interview, před každým vystoupení, před každým hlasováním, jestli ještě pořád jsem byl schopen to správně odhadnout, nastudovat, správně se vyjádřit, říci všechno, co jsem chtěl říci, na nic nezapomenout. To znamená, myslím si, že je dobré v tomto se spolehnout na intuici a taky na ty nejbližší a pokud vám to říkají vaši nejbližší, o kterých víte, že dlouhodobě to vždycky s vámi mysleli dobře, tak to bych bral hodně vážně.
Daniel Takáč, moderátor
——————–
Anebo počkat na prohrané volby a na vynucený odchod silou vlastní politické strany.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Já bych si nemyslel, že je dobré čekat na prohrané volby, byť se to stát může. Jak říkám, v okamžiku, kdy člověk řekne sám od sebe, že už nebude kandidovat, že už nechce dál se ucházet o ty volené pozice, tak to ještě nemusí být ten správný okamžik. A vy potom, když vidíte, jak to dopadlo bez vás, tak si můžete říkat, jo, kdybych tam byl, to bychom určitě neprohráli nebo bychom měli o dva mandáty více. Takže je to, je to riziko, to znamená ten správný okamžik se hledá velmi těžko a těžko se odchází. A vy jste se ptal, jak to teda udělat, jestli po prohraných volbách a čekat na ně. Já si myslím, že by to tak nemělo být, ale pokud cítíte, že na to máte a ti nejbližší vás od toho neodrazují, tak se někdy může stát i to, že to skončí těmi prohranými volbami nebo neskončí.
Daniel Takáč, moderátor
——————–
Argument věku v té americké volební kampani patrně odpadl s největší pravděpodobností.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Nevím, jestli odpadl, Donald Trump taky není nejmladší.
Daniel Takáč, moderátor
——————–
Aby se to neotočil. Mimochodem, tam mířím. Teď je to vůbec fér, tenhle argument. Má se s tím pracovat. Věk starý, nestarý.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Nemyslím si, že by se s tím mělo argumentovat jako s něčím, co je samo o sobě argumentem, ale nemůžete lidem zakázat, že si k 78 rokům nepřipočtou pět a nezjistí, že na konci volebního mandátu prezidenta Spojených států amerických, pokud to bude Donald Trump, mu bude 83. A není pravda, že si to nemají ty lidi uvědomit a nemají s tím počítat. Ale nemyslím si, že se to má hrát jako nějaká silná karta. Je to zkrátka tak. A kromě jiného se musí při volbách i počítat.
Daniel Takáč, moderátor
——————–
Jak ta kampaň bude podle vás vypadat teď, co se v ní změní?
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Ještě nevíme, kdo bude protikandidát. Takže těžko říkat, jak bude kampaň vypadat. Vypadá to, že Donald Trump se nezmění, protože už ten další jeho projev byl zase stejně agresivní a stejně nelítostný. A jestli proti němu bude stát Kamala Harris, tak to bude nějak vypadat a když proti němu bude stát nějaký jiný soupeř, zase to bude vypadat jinak. Já v tuhletu chvíli si netroufám říci, jak ze strany demokratů bude ta kampaň vypadat, ale myslím si, že to Donald Trump bude mít těžší.
Daniel Takáč, moderátor
——————–
Jak je možné, že se kampaně dostaly do té polohy, podoby, že se na kandidáty střílí. A vracím se nebo dostávám se teď k atentátu na Donalda Trumpa.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
To kdybychom věděli, tak věřím tomu, že by většina politiků dělala všechno pro to, aby to přestalo, aby se na kandidáty nestřílelo. Obecně je to způsobeno tím, že ta společnost se polarizuje a ty spory jsou hodně vyhrocené, do jisté míry bych řekl, že to je umožněno tím rychlým předáváním informací. Protože to, co někdy trvalo velmi dlouho, než jste se třeba dozvěděl, že se někdy něco stalo, tak to museli málem vytisknout papírové noviny nebo to bylo večer v Televizních novinách, tehdy. A dnes to víte za 10 sekund, za dvě minuty, protože se podíváte na sociální sítě, kde o tom lidé píší a dokonce tam dávají i třeba nějaká videa. Tohle to všechno si myslím, že vede k tomu, že vy můžete rychle reagovat a tím vzrůstá to napětí a ten nárůst toho napětí potom může vést k tomu, že i dostávají větší impulsy, ty méně, méně odolní a může to potom vést i k tomu, že v rámci toho navýšení, toho napětí se někteří rozhodnou, že půjdou na někoho vystřelit nebo že to vezmou tu spravedlnost nebo to, co si myslí, že je správné do vlastních rukou. Těžko se proti tomu bojuje, těžko s tím něco zásadního dělat. Myslím si, že minimálně by to mělo být tak, že lidé, kteří jsou veřejně činní a nemusí to být jen politici, by si měli dávat velmi pozor na nějaká ostrá vyjádření, na vyjádření, která třeba jenom lidi vyhecují. Ani to nemusí být tak, že oni sami k něčemu vybízejí, ale že vyhecují, že zvýší prostě tu jejich, ten jejich adrenalin a že třeba vzbudí nějakou velkou diskuzi, která potom je velmi polarizovaná. Pokud tomu přispíváte jako politik, třeba i proto, že chcete získat více procent, tak obecně neděláte podle mě dobrou práci, ale z toho, je to z toho obecného hlediska ta klasifikace, že neděláte dobrou práci z hlediska toho, že jste vzbudil nějakou nenávist či závist nebo naopak sympatie, to třeba pro vás může být, může být zdánlivě výhodné.
Daniel Takáč, moderátor
——————–
A vy politici už nemáte lidem co nabídnout, že se musí přistupovat k těm vyjádřením, která vyvolávají vášně, do funkce ho vynesli lži a fake news, jsou to zrádci, zloději, lháři, nová diktatura. To vybírám náhodně, slova nejenom z Ameriky tedy, jo, ale prostě to se objevuje v tom veřejném prostoru. Nic jiného, nemáte.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Já vám na tom odpovím a nemyslím to zle, ale omlouvám se, musím to říci. Já si myslím, že máme co nabídnout, ale já to trochu podobné, jako když se podíváte na to, jaké úvodní spoty, jaké úvodníky volí média. Většinou to nebývá nějaké klidné vyjádření k nějaké zásadní události, že třeba se bude měnit, já nevím, délka směny zdravotnických pracovníků, ale bývá tam nějaká havárie, bývá tam nějaká povodeň, bývá tam nějaké jiné sdělení, které útočí na naše city a nejen na náš mozek. A v okamžiku, kdy politik potřebuje, aby na sebe upozornil, tak se vlastně chová velmi podobně jako naprostá většina médií. Pokud chcete upozornit, tak taky tam potřebujete zabušit nejen na to racio, ale také na ty emoce, a to se děje ideálně, když použijete přátelský vtip, ale více funguje třeba nějaká kritika nebo i nějaké nadávky.
Daniel Takáč, moderátor
——————–
Takže jde o ten titulek. Abyste přebili povodeň nebo dopravní nehodu, tak tímto způsobem zaútočíte na politického soupeře.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Třeba, tak. Ono to nebývá vždycky v těch médiích jen o povodni.
Daniel Takáč, moderátor
——————–
Ono by to v těch novinách nebylo, kdybyste to neřekli.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
Ono to bývá i o jiných věcech. Pozor. I o různých vraždách, haváriích se smrtelnými následky atd.
Daniel Takáč, moderátor
——————–
Dobře a co.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Já vám to nevyčítám, ale prostě je to součást našeho života a myslím si, že důležitější je pracovat na té odolnosti těch lidí vůči tomuto a vysvětlovat, že to přece samozřejmě logické, že to působí na naše city, ale nesmí nás to vést k tomu, že potom tomu podlehneme, ale budeme schopni si to vyhodnotit, přizpůsobíme se rychlosti té doby a budeme se vlastně chovat, jako kdyby ta doba byla pomalejší, ale my jsme za tou technikou, my za ní jako běžíme a jsme za ní zpožděni, což je logické. Ale já sám jsem v tomhle optimista a myslím si, že postupně ta odolnost té společnosti se bude zvyšovat a budeme schopni se těch nebezpečí a té polarizace postupně vyvarovat nebo ji aspoň snížit.
Daniel Takáč, moderátor
——————–
No, anebo to nedělat na vaší straně.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Nebo to nedělat, no, ale když to nebudete dělat tak, jak říkám, to je stejné, jako kdybychom řekl České televizi. Vy o těch povodních a o těch smrtících haváriích neinformujte. Nechte to těm komerčním, nechte to těm ostatním. Tak co by to potom znamenalo? Jsem zvědavý, můžete to navrhnout.
Daniel Takáč, moderátor
——————–
To jsou věci, které se dějí, tak informujeme o věcech které se dějí a když se politik chová tak jak se chová, tak se o tom informujeme.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Jasně, ale buď expresivně nebo. Buď je dáte na začátek nebo na konci toho vysílání.
Daniel Takáč, moderátor
——————–
A vy chcete být na začátku.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Tak já nevím, vy chcete být na začátku, když to děláte také, nebo když si to nazpátek přehrajete: Já to nekritizuju, já jenom říkám, že součástí práce politika je zaujmout a být zajímavý a vyhnout se v tom případě i některým expresivnějším výrazům nebo některým překvapivým obratům je dost obtížný, protože když to neděláte a když se budete chovat jako suchar, který není ničím zajímavý, tak potom je to tak, že to ty lidi nezajímá a ani vlastně nezaregistrují, že děláte docela dobrou práci, protože si toho nikdo nevšiml. Mimochodem, když se podívám na to, jaké senátory si zve Česká televize, tak jsou to většinou ti senátoři, kteří právě upozorňují na některé věci a třeba byť jejich názor minoritní, tak protože zajímavý, tak zaznívá.
Daniel Takáč, moderátor
——————–
Přemýšlíte o tom, jaké budou Spojené státy americké po volbách?
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Kdo by o tom nepřemýšlel. Hlavně, hlavně …
Daniel Takáč, moderátor
——————–
Tak jste druhý nejvyšší ústavní činitel. Takže přemýšlet je důležité.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
… člověk to prolíná prostě svými přáními. Po volbách bude důležité, jaké budou Spojené státy americké. Já bych si velmi přál, aby zůstala zachována ta transatlantická vazba, aby Spojené státy zůstaly institucí, která se neuzavírá do sebe a nestará se o sebe, ale uvědomuje si, že její osud také závisí na osudu Evropy a na osudu Asie, na osudu Taiwanu a podobně, a že v tomto směru prostě jsou nositeli vyšší odpovědnosti než jenom odpovědnost za Spojené státy americké.
Daniel Takáč, moderátor
——————–
Tohle si Donald Trump uvědomuje.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Jestli si to Donald Trump uvědomuje to nevím. Je pravda, že někdy se chová tak, že se zdá, že si to úplně neuvědomuje. Na druhé straně to neznamená, že si to neuvědomuje, protože jsou tady ty momenty, kdy potřebuje ty hlasy, kdy potřebuje ty voliče. Osobně chci věřit tomu, že v rámci té administrativy, pokud by ty volby vyhrál Donald Trump, by byl schopen si to Donald Trump a jeho administrativa uvědomit. Pokud by tomu tak nebylo, tak by to nebylo dobře a museli bychom se s tím vyrovnat. Myslím si, že velmi důležité právě z tohle toho pohledu je, aby si Evropa a Evropská unie uvědomila, že se musí starat sama o sebe ve smyslu zvyšování své odolnosti, své obranyschopnosti, snahu nějakého společného přístupu a že právě jedině to partnerství transatlantické bude silné, pokud my budeme silní, protože pokud jeden neslabý a druhý je silný, tak potom to pouto mezi nimi není nikdy dost pevné, protože ten slabý, když ten silný najednou, když vidí, že je sám ohrožen, tak prostě pustí toho slabýho a nestará se o něj a má takovou tendenci ho nerespektovat.
Daniel Takáč, moderátor
——————–
A to platí jenom s Trumpem nebo to platí i s demokraty. Já jsem dnes někde zaznamenal komentář, že vlastně Joe Biden je jakýmsi posledním silným věrným zastáncem toho transatlantického partnerství. Tak nebude to vlastně s demokraty totéž.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
My nevíme, kdo bude dneska za demokraty kandidovat. Já řeknu jednu svoji úvahu, která vychází z nějakých debat, které jsme vedli. A to je, že dneska administrativa, která funguje a pracuje pro Joea Bidena, Ameriku nějakým způsobem směřuje. Směřuje ji k transatlantické vazbě, směřuje jí k tomu, že Joe Biden spolupracuje, že ho zajímá, co se děje na Ukrajině, že ho zajímá, jak to vypadá v Čínské lidové republice, jak to vypadá na Taiwanu a že je schopen potom dávat nějaké garance a plní sliby. A ta administrativa, pokud by tam byl jiný demokrat, dle mého názoru by tam minimálně z větší části měla zůstat a pokud tam zůstane, tak si myslím, že by dělala podobnou přípravnou politiku z hlediska těch dokumentů a dávání těch podkladů, jaké dneska dostává Joe Biden, čili z tohoto hlediska mi vychází to riziko, pokud by vyhrál demokrat pro nějakou spolupráci, která by byla podobná té současné, že by se změnila, je menší. Pokud to bude Donald Trump a pokud bude realizovat některé věci, které naznačují bývalí jeho ministři nebo lidé, kteří s ním spolupracovali, tak by mohlo dojít k nějakým velkým změnám a pak ta jistota, že by ta transatlantická spolupráce, případně některé jiné jistoty, které dneska Američané obhajují a chrání, třeba, byly relativizovány, ale já to neumím odhadnout.
Daniel Takáč, moderátor
——————–
Evropa je schopná se blížit, aspoň blížit k té síle Spojených států amerických, aby ta vazba byla vyrovnaná.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Pokud se ptáte na náš ekonomický potenciál, tak bysme toho měli být schopni, ale musíme se vzdát části našeho pohodlí a musíme zefektivnit svoji činnost. Protože byť má Evropa, Evropská unie, dneska 450 000 000 obyvatel a Spojené státy americké 350, tak HDP Američanů, Spojených států amerických, je vyšší než Evropské unie v tom součtu. To znamená, tady něco není v pořádku a my bychom si měli uvědomit, že skutečně je potřeba zvýšit svoji výkonnost a když zvýšíme svoji výkonnost a svojí hospodářskou sílu, tak potom jsme schopni i dávat více prostředků do naší bezpečnosti.
Daniel Takáč, moderátor
——————–
Pane předsedo, děkuju za rozhovor v Interview ČT24. Na shledanou.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Také děkuji za pozvání, na shledanou.
Daniel Takáč, moderátor
——————–
Prezidentskému souboji, který po odstoupení Joea Bidena nabral úplně nový směr, se budou věnovat taky Události, komentáře. Ve velké politické debatě vystoupí europoslanci Ondřej Kolář z TOP 09 a Markéta Gregorová z Pirátské strany, dále poslanci Tomáš Helebrand za hnutí ANO a Jiří Kobza z SPD. Jste zváni na dvaadvacátou hodinu na Události, komentáře a teď samozřejmě taky na Události, začínají za malou chvíli a já přeju klidný večer. Na shledanou.