
Exekuční řád – senátní návrh
3. 11. 2022
Odešla evangelická teoložka a pedagožka doc. Eva Melmuková
8. 11. 2022Miloš Vystrčil z ODS byl hladce znovuzvolen předsedou Senátu. Co bude v nejbližší době v horní komoře parlamentu prosazovat? A nelituje, že se nezapojil do boje o křeslo prezidenta republiky? Ptal se jej Tomáš Pancíř.
* Vy jste včera hned v úvodu tiskové konference po svém znovuzvolení řekl, že chcete, aby Senát byl vzorem politické kultury a že se chcete zastávat slabších. Tato slova jste pronesl chvíli po tom, kdy do vedení Senátu, tedy na posty předsedy a místopředsedů, byli zvoleni tři zástupci senátorského klubu ODS a TOP 09, jedna zástupkyně klubu lidovců a jeden zástupce klubu Starostů a nezávislých, tedy pět zástupců stran vládní koalice. Naopak nebyl zvolen nikdo, kdo by reprezentoval opozici. Je toto ukázka dobré politické kultury a toho, že se zastáváte slabších?
Paradoxně odpovím, že ano, protože pokud by opoziční senátorský klub měl tolik členů, aby poměrnému zastoupení ve vedení Senátu odpovídalo alespoň jedno místo, tak by opozice ve vedení byla.
V našem jednacím řádu se předpokládá, že se místa obsazují podle toho, kolik procent hlasů mají jednotlivé kluby v rámci celého Senátu. Třeba senátorský klub ODS a TOP 09 má 36 hlasů, čili přes 40 procent. Z toho se potom odvozuje, kolik máte místopředsedů Senátu apod. Když to začnete počítat, tak zjistíte, že jsme si počínali přesně podle tohoto klíče, a to nejen ve vedení Senátu, ale i ve vedeních výborů, v zastoupení ve výborech, ve vedení komisí atd.
* Na druhé straně, když jste mluvil o zastání se slabších, o politické kultuře, nemá být součástí toho i to, že ve vedení Senátu bude alespoň jeden člověk z opozice?
Ještě jednou opakuji, my jsme to udělali přesně tak, jak říká zákon. A pak je tady ještě jedna věc. Když se říká vedení Senátu, tak to automaticky evokuje, že tam někdo někoho vede nebo někdo někomu velí. V případě Parlamentu a Senátu zejména to vůbec tak není.
Já s oblibou říkám, že předseda Senátu je vlastně první mezi rovnými. Abych byl korektní, má tedy v jednacím řádu a v Ústavě některé pravomoci, které jiní senátoři nemají, ale všichni ostatní senátoři již mají úplně stejná práva a stejné povinnosti, včetně místopředsedů. To znamená, že tomu není tak, že by lidé ve vedení Senátu měli více pravomocí. Ta hlavní rozhodnutí se stejně dělají na úrovni porady předsedů klubů a i malý klub má jednoho předsedu, stejně jako velký klub.
Už jsme mluvili o tom, že senátoři vládní koalice mají v Senátu více než 80% většinu. Vy jste ale včera přesto několikrát řekl, že se od vás nedá čekat, že byste automaticky podporovali všechno, co navrhne vaše koaliční vláda, že nejste gramofonová deska, která by jen opakovala, co zazní ve Sněmovně nebo s čím přijde kabinet. To jsou vaše včerejší slova. Znamená to, že budete v tom novém funkčním období kritičtější k tomu, co vaši straničtí kolegové prosadí ve vládě a ve Sněmovně?
Já si nemyslím, že budeme kritičtější, ale myslím si, že budeme nadále dělat svoji práci, protože prioritou Senátu by mělo být, že bude dobře dělat svoji práci. Mně se vždy ptají, jaké máme cíle, jaké máme strategie – přece základním cílem a strategií je dobře dělat svoji práci.
Senát má jasně dané úlohy a úkoly z Ústavy a případně z dalších zákonů. My bychom měli dělat dobře svoji práci a to znamená, že se budeme snažit, aby zákony, které určují, jak by se lidé měli chovat, co je dobře a co není dobře, byly kvalitní, jednoduché a neměly by lidem komplikovat život. O to bychom se měli snažit. Pokud se ukáže, že vládní návrh zákona tyto parametry nesplňuje, tak bychom měli být schopni je opravovat, vracet a domlouvat se na tom, jak je vylepšit.
Protože je vláda složena z pětikoalice a protože většinu v Senátu mají senátoři, kteří mají řekněme bližší vztah ke koalici, tak se dá předpokládat, že bude méně nesouhlasu s navrhovanými zákony. To ale neznamená, že je tam nějaká větší tolerance nebo poslušenství. Když vám předkládá návrhy někdo, kdo má podobný názor jako vy, tak je pravděpodobné, že s nimi budete souhlasit více, než kdyby to byl někdo, s kým obecně nesouhlasíte a nemáte stejné názory. Že ale budeme stejně ty zákony opravdu pečlivě studovat a případně upravovat, tím jsem si jistý.
* S jakými normami nebo v jaké oblasti by v Senátu mohla vláda narážet?
Myslím si, že to mohou být některé zákony, kde dochází třeba k implementaci evropských směrnic. Zejména pokud bude ta implementace příliš extenzivní, tak na to je Senát poměrně háklivý.
Teď se mi třeba zdá, že bude problém se zákonem o významné tržní síle, protože tam došlo poslaneckými návrhy k nějakým změnám, které způsobily, že nám část zájmových osob a občanů píše ‚nechte tam ty změny‘, část píše ‚dejte je pryč‘ a my to budeme muset nějakým způsobem rozřešit.
Osobně jsem přesvědčen, že vrácení hrozí zejména zákonům, které budou dodělávány ve Sněmovně poslaneckými návrhy. Protože poslanecké návrhy, kdy někdo přijde k poslanci a řekne ‚tohle tam ještě dej, protože by to pro mě bylo výhodné‘, tak na to jsme docela alergičtí a je úplně jedno, z které strany je poslanec, který to navrhuje.
* Očekává Miloš Vystrčil schválení hojně diskutované daně z mimořádných výnosů? A jakým způsobem bude Senát věnovat pozornost tématům diskriminace určitých skupin obyvatel včetně LGBTQ komunity?
, Jakub Krahulec
Tomáš Pancíř
Přepis rozhovoru s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem
Automatizovaný přepis. Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
——————–
Staronovým šéfem horní komory Parlamentu je Miloš Vystrčil z ODS. Ve včerejší volbě neměl protikandidáta a získal 73 z celkem 80-ti odevzdaných hlasů. Co se bude v novém volebním období snažit jako předseda Senátu prosazovat, nakolik budou senátoři ze stran vládní koalice kritičtí k návrhům vlády a sněmovny a proč Miloš Vystrčil odmítl kandidovat na prezidenta?Dnešním hostem Dvaceti minut Radiožurnálu je právě staronový předseda Senátu Miloš Vystrčil z Občanské demokratické strany. Dobrý den, vítejte v našem senátním studiu.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Hezké odpoledne, děkuji za pozvání.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
——————–
Vy jste včera hned v úvodu tiskové konference po svém znovuzvolení řekl, že chcete, aby Senát byl vzorem politické kultury a že se chcete zastávat slabších. Tato slova jste pronesl chvíli po tom, kdy do vedení Senátu, tedy na posty předsedy a místopředsedů byli zvoleni tři zástupci senátorského klubu ODS a TOP 09, jedna zástupkyně klubu lidovců a jeden zástupce klubu Starostů a nezávislých, tedy pět zástupců stran vládní koalice. Naopak nebyl zvolen nikdo, kdo by reprezentoval opozici. Je tohle ukázka dobré politické kultury a toho, že se zastáváte slabších?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Paradoxně odpovím, že ano, protože pokud by opoziční senátorský klub měl tolik členů, aby poměrnému zastoupení ve vedení Senátu odpovídalo alespoň jedno místo v tom vedení opozici, tak by tam byla. Ale protože v našem jednacím řádu se předpokládá, že se místa obsazují podle toho, kolik procent hlasů mají jednotlivé kluby v rámci celého Senátu. To znamená třeba senátorský klub ODS a TOP 09 má 36 hlasů čili více než 40 %, tak tím pádem z toho se potom odvozuje, kolik máte třeba místopředsedů Senátu a podobně. Když to začnete počítat, tak zjistíte, zjistíte, že jsme si počínali přesně podle tohohletoho klíče, a to nejen ve vedení Senátu, ale i ve vedeních výborů, zastoupení ve výborech, ve vedeních komisí atd. atd.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
——————–
Na druhé straně, když jste mluvil o zastání se slabších, o politické kultuře, nemá být součástí toho i to, že ve vedení Senátu bude alespoň jeden člověk z opozice?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Ještě jednou opakuju, my jsme to udělali přesně tak, jak říká zákon. A pak je tady ještě jedna věc, když se říká vedení Senátu, tak to automaticky evokuje to, že tam někdo někoho vede nebo někdo někomu velí. A ono to v případě Parlamentu a Senátu zejména vůbec tak není. Já s oblibou říkám, že předseda Senátu je vlastně první mezi rovnými a má teda, abych byl korektní, v jednacím řádu a potom v ústavě některé pravomoci, které třeba jiní senátoři nemají, ale všichni ostatní senátoři již mají úplně stejná práva a stejné povinnosti, včetně místopředsedů. To znamená není tomu tak, že by tam to vedení Senátu bylo postaveno tak, že ti lidé ve vedení Senátu mají více pravomocí. Ty ta hlavní rozhodnutí stejně se dělají na úrovni porady předsedů klubů, a to i ten malý klub má jednoho předsedu stejně jako velký klub.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
——————–
Na druhé straně má to ale nějaké nějaký symbolický dopad, nějaké symbolické působení, když se podíváme celkem na vládu a obě komory Parlamentu, tak celá vláda je samozřejmě tvořena zástupci vládní koalice, pět šestin vedení Poslanecké sněmovny je v tuto chvíli tvořeno zástupci vládní koalice. Kompletní vedení Senátu je tvořeno zástupci vládní koalice, je tohle to zdravé?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Já nevím, jestli to je zdravé, ale je to tak, jak to voliči zvolili a jak to v případě Senátu říká jednací řád, když hovoří o tom, jakým způsobem mají ty pozice býti obsazovány. Obecně já sám nemám moc rád, když ten, kdo vyhrál volby, má příliš velkou převahu, protože potom to riziko, že třeba začne některé věci prosazovat takzvaně na sílu, aniž by se domlouval s tou opozicí a hledal maximální shodu, je nebezpečnější nebo je více pravděpodobné, ale v Senátu většinou lidé poměrně jsou zkušení, mají už něco za sebou. Tak tady se toho tak úplně nebojím a nebojím se toho, že by, řekněme, senátoři, kteří více tíhnou k pětikoalici nějak zneužívali svého postavení ve smyslu toho, že by ti ostatní měli nějaké horší podmínky. Teď jsem právě mimochodem přišel ze zasedání, kde jsme hlasovali o návrhu, senátního návrhu Adély Šípové, které, která se týkala exekutorů. A tam se vlastně ta pětikoalice úplně rozdělila téměř na dvě identické části, takže to není tak, že by to vždycky bylo o tom, odkud jste, ale je to o tom zákoně, o jeho obsahu, o tom, co je dobře a co není dobře.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
——————–
Na druhé straně nemůže se vám to obsazení jednobarevné, když se na to podíváme tedy z pohledu vládní koalice a opozice, vedení Senátu vrátit za dva měsíce v prezidentských volbách v podobě argumentu, že opozici tak válcujete, že je potřeba, aby měla svého reprezentanta na Pražském hradě. Uvažovali jste o tom třeba i v tomhle kontextu?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Nedovedu si představit, že ta úvaha toho typu, kterou vy jste zopakoval, by vedla k tomu, že byste se snažil, abyste tolik v senátních volbách neuspěl. To přece nejde. Tzn. vy v těch volbách vždycky děláte maximum pro svůj maximální úspěch a ten úspěch, když máte, tak ho potom zhodnocujete naprosto korektně v souladu s tím výsledkem, a to jsme udělali. Jestli to potom může znamenat.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
——————–
Pardon. Já tomu rozumím, ale matematicky, když se na to podíváme, tak tři kluby vládní koalice mají kolem 80 %, asi 81 % senátorů. Je pět míst v čele Senátu. I z tohoto pohledu nebylo by logické, aby tu jednu pětinu, to jedno místo zastávala opozice?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Ještě jednou opakuji, že jednak není pravdou, že opozice je ten zbytek, který vy jste říkal, protože třeba i součástí senátorského klubu ODS a TOP 09 je například senátor Faktor nebo senátor Chalupský, kteří jsou v tom klubu, protože je jim nejbližší. Mají tam nějaký servis, který jim vyhovuje. A vůbec to není tak, že by byli zavázáni k nějakému typu hlasování. To znamená, není to tak, že by vedení Senátu, které bylo nějak zvoleno nějakými senátory a senátorkami, a my nevíme kterými, protože ta volba byla tajná, na tom bylo tak, že je jisté, že všichni z jejich klubu je volí. Tak to prostě není, byť se to může zdát divné, tak to zkrátka není, a proto si nemyslím, že tam dochází k nějaké diskriminaci nebo k nějakému nerovnovážnému vytvarování toho vedení Senátu, protože to skutečně odpovídá tomu výsledku a vůli těch senátorů a že že to takhle dopadá a že to takhle potom vypadá, může být nevýhodou při těch prezidentských volbách, abych se vrátil k tomu vašemu původnímu dotazu. Ale zkrátka to tak je a vy nemůžete jako se schválně snažit, abyste tak dobře neuspěl, protože budou příští volby, kde to proto potom pro vás může být nevýhoda, ale vlastně, když to vezmu a dotáhnu, tak to, že nakonec koalice Spolu ani pětikoalice vlastně nepostavily svého kandidáta na prezidenta, v tomto smyslu má vlastně má jistou logiku.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
——————–
Předseda Senátu z Občanské demokratické strany Miloš Vystrčil je dnešním hostem Davecti minut Radiožurnálu.Už jsme mluvili o tom, že senátoři vládní koalice mají v Senátu více než osmdesátiprocentní většinu. Vy jste ale včera přesto několikrát řekl, že se od vás nedá čekat, že byste automaticky podporovali všechno, co navrhne vaši koaliční vláda, že nejste gramofonová deska, která by jen opakovala, co zazní ve Sněmovně nebo s čím přijde kabinet. To jsou vaše včerejší slova, znamená to, že budete v tom novém funkčním období kritičtější k tomu, co vaši straničtí kolegové prosadí ve vládě a ve Sněmovně?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Já si nemyslím, že budeme kritičtější, ale myslím si, že budeme nadále dělat svoji práci, protože prioritou Senátu by mělo být, že bude dělat dobře svoji práci. Mně se vždycky ptají, jaké máme cíle, jaké máme strategie. Tak přece základním cílem a strategií je dobře dělat svoji práci. A Senát má jasně dány úlohy a úkoly z Ústavy a případně dalších zákonů. A my bychom měli měli dělat dobře svoji práci. A dělat dobře práci znamená, že se budeme snažit, aby zákony, které vlastně určují, jak by se lidi měli chovat a co je dobře a co není dobře, by měly být kvalitní, jednoduché a neměly by život komplikovat těm lidem. A o to bychom se měli snažit a pokud se ukáže, že vládní návrh zákona tyhlety parametry nesplňuje, tak bychom měli být schopni je opravovat, vracet a domlouvat se na tom, jak je, jak je vylepšit. Protože vláda je složena z pětikoalice a protože senátoři, kteří, řekněme, mají bližší vztah ke koalici, jsou většinou v Senátu, tak se dá předpokládat, že bude méně nesouhlasu s těmi navrhovanými zákony. Ale to neznamená, že je tam nějaká větší tolerance nebo nějaké, nějaká nějaké poslušenství, ale je to tak, že když někdo, kdo má podobný názor jako vy vám předkládá návrhy, tak je pravděpodobné, že si, že s nimi více budete souhlasit, než když to byl někdo, s kým obecně nesouhlasíte a nemáte stejné názory. Ale že budeme stejně ty zákony opravdu pečlivě studovat a případně i opravovat, to jsem si jistý.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
——————–
S čím předpokládáte, jakými normami nebo v jaké oblasti by v Senátu mohla vláda narážet?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Myslím si, že to mohou být některé zákony, kde dochází třeba k implementaci evropských směrnic, zejména pokud ta implementace bude příliš extenzivní, tak na to je Senát poměrně háklivý. Teď se mi třeba zdá, že bude problém se zákonem o té významné tržní síle, protože tam došlo poslaneckými návrhy k nějakým změnám, které vlastně způsobily, že nám část zájmových osob a občanů píše, nechte tam ty změny, část píše, dejte je pryč. A my to budeme muset nějakým způsobem rozřešit. To znamená, osobně jsem přesvědčen, že zejména zákonům, které budou dodělávány ve Sněmovně poslaneckými návrhy, hrozí, že budou vráceny, protože poslanecké návrhy, kdy někdo přijde k poslanci a řekne, tohle tam ještě dej, protože pro mě by to bylo výhodné. Na to jsme, na to jsme docela alergičtí a je úplně jedno, z které strany ten poslanec je, který to navrhuje.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
——————–
V posledních dvou týdnech vlastně i prostřednictvím sociálních sítí a médií sledujeme skoro v přímém přenosu jednání vládní koalice o tom, jak by měla vypadat mimořádná daň nebo daň z mimořádných výnosů. Zítra o ní bude jednat Poslanecká sněmovna. Tak, jak se vy bavíte s kolegy, předpokládáte, že tenhle ten koncept může v Senátu narazit?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Já si myslím, že nakonec asi nenarazí v tom smyslu, že by jsme se vyslovili proti, ale je to, říkám, moje domněnka. Jsem přesvědčen, že narazí z hlediska toho, jak je koncipován a toho, jak je vlastně vytvořen, protože vznikal narychlo. A my tam máme poměrně dobré odborníky, kteří budou říkat, že některé věci mohly být udělány lépe, bohužel tohleto období, které my teď prožíváme, už trvá několik let, mám tím na mysli covidové období a nyní to období té ruské agrese na Ukrajině, je charakteristické jednou věcí, kterou jsme dříve neregistrovali. A docela nám tu práci ztěžuje, a to je, že ty zákony jsou velmi velmi potřeba kvůli tomu, že něco rychle je potřeba udělat třeba, aby byly očkovací látky. Nebo aby bylo možný rychle pomoci těm Ukrajincům, kteří byli vyhnáni ze své vlasti a přišli k nám. A vy v tom zákoně vidíte, že skutečně ten zákon v těchhle těch věcech opravdu pomáhá a zavádí ta opatření, která je potřeba udělat, abyste mohli, já nevím, zvýšit příjmy, lépe se bránit, lépe očkovat. A zároveň tam v jiných odstavcích jsou věci, s kterými nesouhlasíte. A vy teď stojíte před tím, že víte, že je potřeba něco rychle mít k dispozici, a to je v tom zákoně a vy jste s tím spokojen. A zároveň je tam hloupost a teď jako co máte dělat, mám to schválit a věřit, že to někdo opraví. Anebo to mám celý vrátit nazpátek a tím se nepodaří naočkovat do konce měsíce dalších 20 000 lidí, kteří potom v nějakým procentu mohou zůstat na JIPce. A teď se s tím docela často setkáváme a to je velký problém. Já mám obavu, aby něco podobnýho nebyla windfall tax, jestli rozumíme. Že zase budem vidět tohle a tohle je špatně, ale vcelku my ty, my to musíme udělat, bže když to nebude, tak potom nebudou ty příjmy, a to potom bude ještě horší. Takže to je opravdu nešťastná situace, ze kterou se teď setkáváme více, než je nám milé teda.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
——————–
Když jste včera mluvil o svých prioritách, kterým se chcete věnovat v tom dalším funkčním období, tak jste mluvil také o tom, že chcete v horní komoře věnovat pozornost tématům diskriminace určitých skupin, včetně LGBT komunity, že tohle téma má být součástí agendy Senátu, a to nejenom v tom směru, že budete jednat o příslušných změnách zákona, co konkrétně v tomto směru chcete jako předseda Senátu dělat?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Já jsem říkal, že Senát tak, jak je koncipován, tak nemá jenom tu roli, aby, aby kontroloval zákony nebo zlepšovali kvalitu nebo byl strážcem té ústavnosti, ale aby tam také probíhaly debaty nad těžkými tématy, které mohou rozdělovat společnost nebo které jsou problémové. To znamená, ať je to LGBT plus komunita a řekněme, její, její existence v rámci našeho společenství, ať jsou to věci, které se týkají, já nevím, ochrany základních lidských práv a svobod. Ať jsou to věci, které se týkají třeba spotřebitelů, kteří kupují výrobky, které nejsou zdravé atd. A senát má několik nástrojů, jak může tyhlety věci navzájem vyjasňovat a organizovat buď odborné diskuze, to jsou buď kulaté stoly, konference nebo semináře. A potom má speciální nástroj, kterým se, říká, kterému se říká veřejná slyšení, kde on si může pozvat odborníky z dané oblasti, ti jsou podrobeni, v uvozovkách, jakémusi výslechu. Proč to takhle je, proč to takhle děláte. Proč tímhle tím způsobem se chováme například v oblasti energetiky, v oblasti automobilového průmyslu, opravdu to vypadá tak, že tohleto, jak se dneska chováme je v pořádku. Budeme mít dostatek baterií na to, aby tady jezdily jenom elektromobily, a tak dál. A tak dále. To znamená, to jsou věci, kde ten Senát může být poměrně aktivní, může být místem, kde se bude hledat nějaký největší největší jmenovatel, řešení těch problémů, a to si myslím, že by mělo být naším úkolem, abychom se o to pokoušeli. Do jaké míry se to bude dařit, uvidíme, ale to jsem měl na mysli, když jsem mluvil o těch tématech, která vy jste říkal.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
——————–
Vy jste také dodal, že byste o tom chtěl jednat v Senátu tak, aby to téma nerozdělovalo, ale spíš spojovalo společnost. Na druhé straně právě někteří senátoři nedávno ve veřejném prostoru prezentovali názory, které vyvolaly hodně emotivní reakce. Mám na mysli třeba pana senátora Fischera, jeho slova pro Deník N o tom, že zrovnoprávnění stejnopohlavních svazků na úroveň manželství by mohlo vést k tomu, že se budou děti shánět na trhu a bude se s nimi obchodovat. Nebo vystoupení Daniely Kovářové na sexuologickém kongresu, kde se v argumentaci o privilegovaném postavení heterosexuálních manželů dostala až k tomu, že je povinností manželů provozovat sex a mít děti. Souzníte s takovými argumenty, máte pocit, že pomáhají té debatě a tomu, aby společnost nebyla rozdělena?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Já si myslím, že to základní, co musíme dělat, abychom vůbec byli schopni dojít potom k nějakému rozumnému a aspoň většinově přijatelnému řešení, je, abychom konečně začali pojímat tu debatu a argumentaci tak, že pokud někdo má jiný názor a používá argumenty, které třeba nám nesedí nebo se nám nezdají, tak to ještě není nepřítel. A různé různé názory neznamená, že jsme nepřátelé a že se musíme nesnášet nebo nenávidět. To si myslím, že je přesně role Senátu, aby takovéto diskuze, kulaté stoly, semináře, konference pořádal, a když tam vystoupí někdo i s těmi názory, o kterých vy mluvíte, tak potom musí zaznít protiargumenty, a to takového typu, které třeba budou říkat, že takhle to není, že takhle to nemůžeme brát z těch a z těch a z těch důvodů. A v rámci argumentace se mohou ty osoby, o kterých jste mluvil, posunout. Aspoň co já vím, tak Pavel Fischer se určitě v těchhle těch věcech posunul. Co se říká týká paní Kovářové, tam já nevím, jak to, jak to myslela, jak to je. Tu debatu jsem zachytil. Byla v takové bych potom řekl už rovině maličko maličko nadnesené. A tam já k tomu nemám tolik tolik informací, ale první podmínkou pro to, abychom se dostali k nějakému rozumnému řešení a pokud možno ne znepřátelené společnosti, je, že se začneme bavit způsobem, kdy různý názor neznamená nepřátelství a neznamená nenávist a neznamená závist.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
——————–
Předseda senátu ODS Miloš Vystrčil zůstává dnešním hostem Dvaceti minut Radiožurnálu. Už za dva měsíce nás čeká prezidentská volba. Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda v rozhovoru pro Deník řekl, že chtěl, abyste na prezidenta za koalici kandidoval vy, ale že jste to odmítl. Proč?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Já jsem říkal, že v té době, kdybych to rozhodnutí musel udělat, tak že mám senátní volby a že jsem člověk, který nikdy nedělal jako nedělal tu politiku, tak jako aby a kalkuloval a přemýšlel co a jak. A když jsem potom prožíval tu senátní kampaň, viděl jsem tu obrovskou, to obrovské odhodlání lidí, kteří mi potom začali pomáhat, bže ta kampaň byla neuvěřitelně těžká a a podle mého, podle mého soudu ze strany Andreje Babiše nenávistná, protože oni s Janou Nagyovou proti mně vlastně kandidovali ve dvojici. A tak jsem a viděl jsem, že ty lidi přes to, přes to se za mě postavili. My jsme to druhé kolo jednoznačně vyhráli. Já jsem jim za to velmi vděčný a velmi si toho vážím, že jsem kandidoval jako senátor za Jihlavsko, /nesrozumitelné/, Telčsko, Dačicko, Slavonicko a a že když mám tu důvěru, že je teď mojí povinností být tím senátorem a neříkat, tak jste mi teď dali tu důvěru. Já jsem říkal, že chci v tom Senátu za, pro vás pracovat, že to pro mě je závazek čest. A najednou, když teda i z těchhle těch důvodů vy mě podpoříte, tak vám řeknu, hele, to děláte ještě málo, ještě bych byl rád, kdybyste mi jednou tu důvěru dali. Mně ten senát nestačí. Já chci být ještě tím prezidentem. Já si myslím, že tohleto není není cesta, kterou by politik měl volit. A tím neříkám, že někdy do budoucna něco vylučuju, ale v tuhle tu chvíli jsem to jednoznačně cítil tak, že teď jsem kandidoval do Senátu. Chci v tom Senátu být platnou osobou, zdá se, že se tam těším i poměrně významný důvěře, a to všechno je závazek a odpovědnost. Já bych od závazků a odpovědností neměl utíkat k nějakým dalším cílům a dalším prostě nějakým ambicím, protože mi to nepřipadá seriózní a správné. Ty lidi si taky můžou říct, tak čemu vlastně máme věřit. On tady s náma byl a vykládal nám, jak nás, jak nás všechny má rád, jak s náma chce spolupracovat.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
——————–
Pardon. Já se omlouvám, že do toho skáču, ale vy jste mohl přece už před těmi senátními volbami říci, uvažují o kandidatuře na prezidenta nebo budu kandidovat i na prezidenta, s tímto vědomím kandidovat v senátních volbách?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
To já jsem mohl říci, ale zásada číslo 1 je. Já, pokud se mám o něco pokoušet, tak potřebuju k tomu mít dvě věci. První je podpora rodiny a blízkých lidí a druhá je, že vím, že tam, kde mě nejlépe znají, a to je Telč a senátní obvod, že mě podporují. A já jsem to nevěděl před těmi senátními volbami, protože senátní volby, ty mi řekly, ano. Milý pane Vystrčile, ty nebo opravdu v tom svým senátním obvodu máš za sebou takový kus práce, že přestože se tam o tobě lže, tak ty lidi ti poměrně významně věří, jdou k volbám, přijedou kvůli tomu i z dovolený. Ještě jednou za to děkuju. A jdou tě volit a jdou tě volit i mladý lidi. A tohleto všechno jsem registroval během tý kampaně, což vlastně do jisté míry potom by mohlo ve vás zvyšovat naději a ambice, že byste třeba mohl být úspěšný v prezidentské kampani. Na druhé straně to taky zvyšuje vaši odpovědnost a závazek vůči těm lidem, kteží se za vás postavili. A co je víc, nějaká ambice a obláček. Anebo to, že vám lidi věří. Přece nej nejdůležitější a největší dar pro politika je, když mu lidi věří. A to já prostě kladu nade vše.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
——————–
Vy jste i před chvílí říkal, že v těch volbách na Jihlavsku proti vám nekandidovala jenom Jana Nagyová, ale i Andrej Babiš, ten v neděli oznámil, že se bude ucházet o post prezidenta. Není v tomto směru i s tou vaší zkušeností chyba vládní koalice, že nemá proti Andrejovi Babišovi svého kandidáta?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Já si myslím, že to není chyba, pokud jsou kandidáti, kteří splňují takové ty základní, taková ta základní kritéria pro to, aby ten prezident vykonával svoji pozici, svoji funkci správně, což je, že je morální autoritou, že dokáže ten národ podržet, že je člověkem, který dodržuje ústavu a bude vykonávat své povinnosti a bude využívat své kompetence v souladu s ústavou a s dalšími zákony. A takový si myslím, že ti kandidáti jsou. Neříkám, že vyhovují stoprocentně, ale protikandidáti Babiše myslím. Jsou a neříkám, že vyhovují stoprocentně. A teď je na nich, aby, aby udělali všechno pro to, aby Babiš nevyhrál. A nějaký návod na to, jak se do toho pustit, teď budu trošku jako se pyšnit, mají. My jsme my jsme na Jihlavsku nebo v mém senátním obvodu dokázali Andreje Babiše porazit, byť je to v těch uvozovkách, ona kandidovala Jana Nagyová, ale Babiš mluvil častěji než ona a více.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
——————–
A to tedy může být inspirace v prezidentských volbách.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
To může být inspirace 24 hodin denně dělat.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
——————–
Dobře, rozumím. My budeme muset skončit. V dnešních Dvaceti minutách Radiožurnálu byl hostem staronový předseda Senátu z ODS Miloš Vystrčil. Díky za to, na viděnou. Na slyšenou.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Děkuji za pozvání. Na slyšenou.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
——————–
Od mikrofonu se loučí i Tomáš Pancíř.