Jsou členové ODS. Hlas dají raději jiné straně

21.10.2013
Mladá fronta DNES | Rubrika: Vysočina | Strana: 1 | autor: Radek Laudin

Je to podobné, jako kdyby komunisté nevolili komunisty. Nebo lidé ze Strany zelených kdyby dali hlas jiné straně.
ODS takové členy má.

VYSOČINA Jihlavský radní Erich Janderka je v ODS od jejího založení. Více než dvacet let. A přestože dál zůstává jejím členem, letos poprvé své mateřské straně nedá hlas ve volbách.
„ODS teď vlastně nic nenabízí. Bude volitelná, až přestane se socialistickou rétorikou a se socialistickým chováním. A také až vymění svoje vedení na oblasti, na kraji a samozřejmě nejvyšší vedení,“ zdůvodnil občanský demokrat Janderka, proč letos podpoří konkurenční Stranu svobodných občanů.

Jen úsměvy a prázdné fráze

Stejné partaji věnuje hlas ve volbách i Jan Tesař, bývalý šéf jihlavské ODS. Také on stále patří do členské základny občanských demokratů. „Aby se v ODS něco změnilo, tak je potřeba, aby padla až na dno. Od něho se pak dá odrazit. Současná ODS je pouze o usměvavých tvářích, prázdných frázích a řečech o očišťování. Chybí jakákoliv hlubší vize opřená o nějaké přesvědčení,“ míní Tesař. V ODS zůstává, protože hodně malou naději na zlepšení situace stále ještě vidí. Svobodným dá tento týden hlas z důvodu, že je považuje za nositele programu, který v minulosti měla ODS.
V čele kandidátky občanských demokratů na Vysočině je exstarostka Havlíčkova Brodu Jana Fischerová. Nechápe, proč v ODS zůstávají lidé, kteří dají hlas jiné straně a mateřskou partaj veřejně kritizují. „Já, kdybych se neshodovala s programem strany, s jejím personálním vybavením a s tím, co ODS koná, tak odejdu,“ uvedla Fischerová.
Třeba bývalý šéf ODS na Jihlavsku Michal Zigl nechce zatím stranu opustit, protože byla sedm let nejblíž jeho srdci. Tajně ještě doufá v její změnu. „Teď je ODS absolutně ideově vyprahlá, dělá bezobsažnou politiku. Nemůžu ji volit i na základě zkušenosti s lidmi, kteří stranu nyní vedou na Vysočině,“ uvedl Zigl.
A v současné době řeší dilema, jestli podpořit volební blok Hlavu vzhůru nebo Stranu svobodných občanů. Nakonec se ale zřejmě přikloní ke Svobodným, protože příliš nemusí šéfku volebního bloku Janu Bobošíkovou. Váží si ale některých lidí, kteří za Hlavu vzhůru na Vysočině kandidují.
Poprvé za dvacet let nebude volit ODS ani Radek Vovsík, který býval dlouho vlivným členem této strany na Jihlavsku. „ODS je personálně hodně vyprázdněná. Nevidím tam osobnosti, kterým bych mohl dát důvěru. Budu volit lidovce,“ sdělil Vovsík.
Předpokládá, že volby vyhrají sociální demokraté. A je pro něj přijatelnější, aby ČSSD vládla s lidovci, a ne s podporou komunistů. Vovsík už tři roky v ODS není. A když hledal, komu dá hlas, vyřadil postupně Andreje Babiše i Janu Bobošíkovou. Ani TOP 09 v něm nebudí důvěru. A proč nepodpoří Svobodné, stejně jako Janderka, Tesař a zřejmě i Zigl?
„Klidně bych je i podpořil, ale byl by to zahozený hlas. Neviděl jsem průzkum, který by pro ně signalizoval překročení pětiprocentní hranice,“ uvedl Vovsík.

Vystrčil: Proč se neukazují?

Šéf ODS na Vysočině Miloš Vystrčil odpověděl, že neví o žádném členovi své strany, který jí nedá hlas. Když od MF DNES uslyšel jejich jména, tak označil jejich postoj za hodně zvláštní a schizofrenní. „Nevím tedy, proč v ODS fungují a zejména proč fungují tak pasivně. Ti lidé se za poslední rok neukázali na veřejných setkáních členů ODS. Od určité doby se tam neprojevují. Tím je to celé zvláštnější,“ uvedl Vystrčil.

***

Současná ODS je o usměvavých tvářích, prázdných frázích. Chybí vize. Jan Tesař člen ODS, dá hlas Svobodným

Já, kdybych se neshodovala s tím, co ODS koná, tak odejdu. Jana Fischerová lídryně ODS v kraji