Rádio ZET | 9:35 | Téma: Zprávy z Rádia Z | Autor: Matin Karlík
Předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS se dnes setká s vůdkyní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou. Ta je na několikadenní návštěvě České republiky. Od šéfa horní komory převezme osobní dopis adresovaný jejímu manželi Sjarheji Cichanouskému, kterého běloruský soud poslal v prosinci minulého roku na 18 let do vězení za své přání žít ve svobodném Bělorusku. A právě předseda Senátu Miloš Vystrčil byl hostem ve vysílání Rádia ZET. Téma s ním probral moderátor Martin Karlík.
Odkaz na článek a celý rozhovor s Milošem Vystrčilem si poslechněte na Rádiu Z.
Martin Karlík, moderátor
——————–
Nico Santos & Lena – Better, 7:52 ve čtvrtek 12. května na Rádiu Zet. Předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS se dnes setká s vůdkyní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou. Ta je na několikadenní návštěvě České republiky. Od šéfa horní komory převezme osobní dopis adresovaný jejímu manželovi Sjarheji Cichanouskému, kterého běloruský soud poslal v prosinci minulého roku na osmnáct let do vězení. Předseda Senátu Miloš Vystrčil je teď hostem Rádia Zet. Hezké ráno.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu Parlamentu ČR
——————–
Hezké ráno Vám i Vašim posluchačům.
Martin Karlík, moderátor
——————–
Tak můžete prozradit, co píšete v tom dopise, anebo to je listovní tajemství.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu Parlamentu ČR
——————–
Není to listovní tajemství. Vypadá to dokonce tak, že po domluvě s paní Cichanouskou ten dopis bude i přístupný veřejnosti. Píšu tam obecně známé věci o tom, že vlastně lidé, kteří dneska v Bělorusku bojují za svobodu a snaží se změnit režim do takové podoby, aby byl alespoň trochu svobodný a demokratický jsou za to perzekuováni a často i vězněni. Píšu, že to známe ze své vlastní historie, že to je určitě tak, že v Česku na osudy takovýchto lidí nezapomínáme, že podporujeme, že budeme dělat všechno pro to, aby se to změnilo, abychom se s paní Cichanouskou a jejím manželem třeba mohli zanedlouho potkat v Česku, protože budou oba dva svobodní.
Martin Karlík, moderátor
——————–
Předpokládám, že to jsou asi ty věci, o kterých budete mluvit nebo máte ještě na další témata připravená, které společně proberte?
Miloš Vystrčil, předseda Senátu Parlamentu ČR
——————–
Já se teda vídám s paní Svjatlanou poměrně pravidelně. Už jsme se viděli od toho roku 2021, od toho června, kdy tady byla v Senátu, vystupovala i na plénu Senátu, 3 krát s tím, že si pravidelně vyměňujeme informace o tom, jak to v Bělorusku vypadá, jak se Lukašenko chová. Teď se to hodně také točí okolo války na Ukrajině, kde Rusko jako agresor se těší vlastně i podpoře Běloruska. Není tomu tak, že by se Bělorusko přímo do toho konfliktu na straně Ruska zapojilo, ale poskytujeme mu týlovou podporu a vlastně jeden ten útok ná Ukrajinu šel vlastně i z Běloruska tzn. Bělorusko je spolupachatelem a spoluagresorem, byť ne aktivním v tom smyslu, že by tam byli přímo běloruské síly, ale pasivním a podporujícím Rusko rozhodně.
Martin Karlík, moderátor
——————–
Zástupci běloruské menšiny v Česku také mluví o potřebě upravit zákony a třeba také zjednodušit vízovou povinnost. Je to třeba i věc, o které budete mluvit a kterou případně jakožto Senát budete iniciovat, aby prostě Bělorusové měli snadnější přístup k nám?
Miloš Vystrčil, předseda Senátu Parlamentu ČR
——————–
Budeme se o tom určitě bavit s tím, že já vím, že paní Světlana měla schůzku už s panem ministrem zahraničních věcí Lipavským. Sejde se i s panem premiérem. Jinak je tady vlastně na pozvání paní předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové tzn. budu se ptát na výsledky jednání Svjatlany Cichanouské zejména s panem ministra zahraničních věcí. Tam si myslím, že vlastně by se dal dohodnout největší pokrok a pokud bude potřeba, aby se do toho Senát nějak zapojil podpůrným usnesením nebo nějakým jiným způsobem, tak jsme k tomu připraveni. Ale to na co jste se ptal tzn. ta víza a třeba i kancelář Běloruska nebo svobodného Běloruska Světlany Cichanouské v České republice, to si myslím, že je hodně na exekutivě.
Martin Karlík, moderátor
——————–
Současný režim běloruský poslal prakticky všechny možné opoziční lídry do vězení. Co v tu chvíli může udělat Česko. Může nějakým způsobem pomoct. Nehrozí tady, že naopak vystavuje nějakou pomocí lidi, kteří jsou napojeni na opozici nějakému nebezpečí i třeba s ohledem na to, že v Bělorusku teď schválili zákon, který zavádí pro některé opoziční lídry trest smrti.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu Parlamentu ČR
——————–
Já jsem už trochu naznačil. Ta první naše pomoc může mít tu podobu podpory symbolické podpory, podpory rodin těch, kteří jsou dneska ve vězení. Možnosti i nějaké podpory pokud se rozhodnou nebo již jsou v zahraničí, tak nějaké další podpory, která jim umožňuje vykonávat činnost, která potom vede zase nazpátek k tomu, že i v Bělorusku se o nich ví a oni tam můžou, řekněme, působit v tom smyslu, že se snaží v té zemi získat příznivce právě pro změnu třeba i pozice Lukašenka, protože on je dneska diktátorem, je vlastně prezidentem, který s velkou pravděpodobností nebyl férově zvolen, protože ty volby s velkou pravděpodobností byly zfalšovány. A poté také může Česko a také to dělá, realizovat různé podpůrné programy pro různé nevládní, nezisková organizace a potom je to také podpora nezávislého tisku. To je velmi důležité, protože my sami to víme ze své zkušenosti, pokud kolem sebe máte svobodné a demokratické země, které podporují tzv. disidenty nebo podporují lidi, kteří jsou ochotni se projevovat svobodně a nezávisle, tak to v té zemi, byť se může ten režim snažit sebevíce, způsobit určité pnutí a vyvolává zvýšení té naděje, že se tam ta situace změní. Ono to vypadá, takže Bělorusové nejsou s Lukašenkem úplně spokojeni, protože Lukašenko si vlastně ani nemůže dovolit připojit svoji armádu k ruské armádě v té agresi vůči Ukrajině, protože se zdá a všechny zprávy tomu nasvědčují, že by to vlastně Bělorusové odmítli.
Martin Karlík, moderátor
——————–
Říká Miloš Vystrčil, předseda Senátu, tedy horní komory českého Parlamentu. Díky za to hezký den, na slyšenou.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu Parlamentu ČR
——————–
Hezký den. Na slyšenou.