Měsíční náhrada za telefon a internet pro zákonodárce se od ledna sníží z 5000 korun na 3000 korun měsíčně. Právu to sdělil kancléř Sněmovny Martin Plíšek.
Loňský rok ukázal, že někteří poslanci a senátoři utratí za mobily a připojení za celý rok jen tisíce, jiní využijí celý limit, který činí 60 tisíc. Služby lze přitom u operátorů pořídit už za stokoruny měsíčně.
„Rozpočtový výbor navrhl, aby se od ledna částka na úhradu telefonních poplatků a připojení k internetu snížila z pěti tisíc na tři tisíce korun,“ řekl Právu Plíšek. Původních pět tisíc měsíčně platí od roku 2010, kdy byly ceny za tarify a připojení mnohem vyšší. Změna reflektuje snížení cen za neomezené tarify i internetové připojení.
„Platí úsporná opatření, která musíme zavádět i v kanceláři Poslanecké sněmovny. Příští rok se má škrtnout pět procent v užších provozních výdajích,“ vysvětlil Právu Plíšek. Letos hospodaří Sněmovna celkově s rozpočtem 1,5 miliardy korun.
Senátoři, kteří mají pro finanční a jiné náležitosti stejná pravidla, zatím o změně nevědí. „Je namístě, aby se předsedové rozpočtového výboru Sněmovny a hospodářského výboru Senátu domluvili,“ řekl Právu šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
„V tuto chvíli se ke snížení náhrady výdajů senátorek a senátorů za telefonní linky a internet připravuje materiál, změna je plánována v průběhu tohoto roku, platit by měla od roku 2024,“ sdělila Právu mluvčí Senátu Lada Faldynová.
Tabulky vyplacených náhrad zákonodárcům ukazují, že šetřit se snažili jen někteří. Telefonní služby a internet proplatí poslancům a senátorům parlament do maximální výše 5000 měsíčně, tedy 60 tisíc korun ročně, a za sedm koncových linek.
Limitní částku musela loni zaplatit Sněmovna například za poslankyni ANO Jaroslavu Pokornou Jermanovou. „Používám dvě telefonní čísla a internet. Právě přecházím k jinému operátorovi, právě kvůli vysokým nákladům,“ vysvětlila Právu. Není sama, kdo na nákladech za telefonní a internetové služby neušetřil. Celou částku 60 tisíc se loni podařilo vyčerpat i předsedkyni Sněmovny a TOP 09 Markétě Pekarové Adamové, senátorovi a ministru školství Mikuláši Bekovi (STAN) nebo senátorovi Václavu Láskovi. Bez pár drobných na ni dosáhl i senátor Josef Klement (KDU-ČSL), přes 58 tisíc korun „provolal“ i lídr SPD Tomio Okamura.
Na druhé straně jsou poslanci a senátoři, kteří parlamentu předložili faktury o řád nižší. Například za služby pro poslance Romana Bělora (STAN) Sněmovna za celý loňský rok zaplatila necelých 1700 korun, za Antonína Tesaříka (KDU-ČSL) 2700 korun, Robert Stržínek z ANO se vešel do 3600 korun, poslanec Pavel Staněk (ODS) do 3800 korun.
A třeba poslanec a šéf ANO Andrej Babiš, poslanci Pavel Klíma (TOP 09) nebo Eva Decroix (ODS) a senátorka Hana Kordová Marvanová (nestr. za ODS) nestojí v tomto směru parlament ani korunu.
„Stejně jako na magistrátu si telefon hradím sama. Připadá mi nesmyslné a zbytečné, abych si výdaje nechávala proplácet. Nepotřebuji víc čísel, stačí mi jedno. Nemám pocit, že by se mi kvůli práci senátorky zvedly v tomto směru náklady,“ řekla Právu Marvanová.
Babiš je svým odmítáním náhrad známý. Čerpá jen víceúčelovou náhradu, expertné (dokladované výdaje na různé analýzy) a na služby asistentů.
Kromě náhrad za telefonní a internetové služby zákonodárcům náleží řada dalších úhrad, které jim kompenzují výdaje za provoz a pronájem kanceláře, ubytování v Praze (pokud zde nemají trvalý pobyt), zajištění služeb asistentů a za expertné.
K platu jim také náleží víceúčelová náhrada na reprezentaci a za cestovní výdaje, její výše se odvíjí od vzdálenosti trvalého bydliště zákonodárce k Praze. Tento paušál dosahuje 53 tisíc až 72 tisíc korun měsíčně. Základní plat poslance a senátora je 102 400 hrubého, k němu náleží funkční příplatky.
Právo | Rubrika: Zpravodajství | Autor: Karolina Brodníčková