Hasičské muzeum v Přibyslavi připravuje na letošní sezonu nevšední výstavu. Ve zvláštní expozici představí staré hasičské stříkačky, takzvané „vystrčilky“. Na přípravě výstavy spolupracuje mimo jiné s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem. Právě jeho předci začali tyto stříkačky vyrábět.
Josef Vystrčil si na začátku druhé poloviny 19. století v Telči zřídil kotlářskou dílnu. Podnik sídlící na náměstí u Horní brány se zdárně rozvíjel. Těžil z vrcholící průmyslové revoluce. Po pár letech podnikání mu začal být dům v centru malý.
V sedmdesátých letech 19. století Vystrčil zřídil strojírnu v lokalitě Na Podolí. Zaměřena byla na výrobu kovových ústrojí lihovarů, hospodářských strojů a hasičských stříkaček. A právě v konstrukci a výrobě požární techniky měl obrovský úspěch, zvlášť v době zakládání dobrovolných hasičských jednotek. Produkce stříkaček posazených na vozech tažených koňmi se brzy stala hlavní činností Vystrčilova závodu. „Zpočátku se pumpa pro náhon vody do hadic poháněla ručně, později byla čerpadla vybavována spalovacími motory,“ popisuje tuto techniku Wikipedie. Pro výrobky této značky se mezi hasiči vžilo pojmenování „vystrčilka“.
„Josef Vystrčil byl můj prapraděda. A v jeho podnikání následně pokračovali a rozvíjeli ho můj praděda i dědeček,“ zmínil Miloš Vystrčil. Právě tyto stříkačky se brzy objeví v nové expozici muzea, jež na přibyslavském zámku provozuje Centrum hasičského hnutí. „Mezi hasiči jsou tyto stříkačky i dnes velký pojem. Navíc pochází z Vysočiny. Proto bychom jim chtěli dát větší prostor,“ uvedla ředitelka hasičského centra Jana Fialová.
Muzeum už několik exemplářů vlastní. Rozmístěny jsou různě po zámku. Nově by se měly ty nejzajímavější kousky nastěhovat do jedné expozice. „Bohužel nemáme neomezené možnosti. Vyčleníme jim jednu větší místnost, dalším najdeme na zámku důstojné místo,“ naznačila Fialová.
Představitelé muzea jednají s majiteli některých zajímavých „vystrčilek“ o zapůjčení, expozici by mělo doplnit další příslušenství. Prostor bude na dobové dokumenty, letáky i fotografie. Mnohé z nich poskytne právě Miloš Vystrčil.
„S maminkou a bratrem jsme to už probírali. Dáme to dohromady a domluvíme se s muzeem na předání, nebo zapůjčení,“ konstatoval předseda Senátu a potomek slavného rodu Miloš Vystrčil. I on sám potvrzuje, že ze stříkaček vyráběných v Telči se stal pojem. Pokud hasičský sbor takový stroj vlastní, obvykle bývá jeho velkou pýchou. Pečuje o něj jako o cenný drahokam.
„Zrovna nedávno objevili ‚vystrčilku‘ v Mysliboři,“ zmiňuje senátor Vystrčil vesnici nedaleko Telče. „Roky byla schovaná pod senem. Díky tomu se zachovala v poměrně dobrém stavu. Vím, že zdejší sbor ji nechal restaurovat,“ dodal politik.
Podobných příběhů se v Čechách i na Moravě odehrálo v minulosti mnohem víc. Časté jsou ovšem „vystrčilky“ i v sousedním Rakousku, kam to z Telče nikdy nebylo daleko.
Z nápadu přibyslavského muzea má Miloš Vystrčil velkou radost. „Velmi mě to těší. Jsem vděčný, že se muzeum o tyto stroje zajímá. Na novou expozici jsem zvědavý,“ sdělil šéf Senátu.
Jana Fialová si přeje, aby mohl právě Vystrčil expozici slavnostně otevřít. Zda a kdy by se tak mohlo stát, zatím není jisté.
Muzeum chce novou turistickou sezonu zahájit klasicky na počátku dubna, výstava „vystrčilek“ by se pak měla otevřít v průběhu měsíce. Až do konce října se prohlídky s průvodcem konají denně mimo pondělí každou celou hodinu od 8 do 15 hodin. Prohlídka trvá přibližně hodinu. Hromadným výpravám muzeum doporučuje předem se objednat.
Mladá fronta DNES | Strana: 15 | Rubrika: Vysočina | Autor: Martin Vokáč