Zvolený prezident Petr Pavel se včera sešel s předsedou Ústavního soudu (ÚS) Pavlem Rychetským, aby spolu pohovořili o jeho budoucím nástupci a doplnění dalších šesti soudců. Jak posléze sdělil končící předseda ÚS, oba si prý jednoznačně rozuměli.
„Především si chci Pavla Rychetského vyslechnout. Je to člověk, který mi má co říct nejen ve vztahu k Ústavnímu soudu, ale i možná reflexi na naši politiku,“ prohlásil před schůzkou budoucí prezident.
Rychetský po jednání prozradil, že s Pavlem hovořil především o obsazení ÚS, ze kterého v tomto roce odchází sedm soudců z patnácti. „Jednou z prvních povinností a pravomocí prezidenta bude zajistit jistou hodnotovou kontinuitu a včas navrhovat nové soudce,“ řekl novinářům.
V souvislosti s obsazením pozice předsedy Ústavního soudu, kterou Rychetský opustí po uplynutí svého mandátu v srpnu, se skloňují dvě jména: bývalého předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy a soudce Ústavního soudu Pavla Šámala. Zatímco Baxu zmínil v médiích Pavel, o Šámalovi hovořil Rychetský v rozhovoru pro Info.cz.
Koho nový prezident nakonec jmenuje, zatím není jasné. „Řekl jsem, že si dovedu Baxu představit jako jednoho z možných kandidátů. Já ale samozřejmě kandidáty nenavrhuji ani nebudu,“ uvedl Pavel s tím, že o jménech chce jednat s odborníky. Kromě předsedy Rychetského končí letos i dva místopředsedové.
O situaci se bude Pavel tento týden radit s ústavním právníkem Janem Kyselou. „Chtěl bych, aby byl celý proces výrazně transparentnější,“ řekl Pavel a zmínil zveřejnění seznamu lidí, kteří se budou podílet na hodnocení a výběru kandidátů.
Kysela Právu prozradil, že schůzka by se měla týkat spíše postupu, jak vybírat, než jmen. „Zřejmé je zatím jen to, že první trojice by měla být známa zhruba do konce března,“ řekl.
Ústavní soudce nominuje hlava státu, schválit je pak však musí senátoři. Výjimku má předseda a místopředsedové, které jmenuje prezident sám.
Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) by měl být vliv Rychetského na výběr nových soudců omezený. „Může samozřejmě říci, co si myslí, ale rozhodně by předseda ÚS neměl říkat, jak by to dál mělo být nebo kdo by měl nebo neměl být novým předsedou nebo ústavním soudcem,“ sdělil Právu.
„Je to vždy suverénní rozhodnutí prezidenta, koho bude nebo nebude nominovat. A stejně suverénně pak Senát rozhodne, zda ano nebo ne,“ poznamenal Vystrčil.
Podle něj by však bylo lepší, kdyby předtím, než Senát dostane ke schválení jména, proběhla s hlavou státu diskuse.
Právo | Rubrika: Zpravodajství | Autor: Karolina Brodníčková