Jana KARASOVÁ, redaktorka
——————–
A o okolnostech a tématech schůzky s nastupujících viceprezidentkou Tchaj-wanu jsem v Praze mluvila taky přímo s předsedou českého Senátu Milošem Vystrčilem.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Působí sympaticky, je rozhodně příznivcem vzájemné spolupráce Tchaj-wanu a České republiky, to znamená, myslím si, že ta spolupráce by se mohla velmi dobře rozvíjet. Já jsem se s paní viceprezidentkou Tchaj-wanu nesetkal poprvé, protože ona byla předtím velvyslankyní Tchaj-wanu ve Spojených státech amerických a to setkání považuji za velmi užitečné, protože z něho bylo patrné, že ty kontakty mezi Tchaj-wanem a Českou republikou, jak v oblasti hospodářské, tak v oblasti vědy, výzkumu, tak třeba v oblasti vzájemné podpory demokracií mohou pokračovat. Já to považuji za důležité nejen pro Českou republiku, ale i pro celou Evropskou unii. Rovněž tak si myslím, že to je důležitá součást našich aktivit v Indo-Pacifiku. Paní viceprezidentka tady ještě nebyla v roli jmenované, inaugurované, viceprezidentky, ale v roli alekt, to znamená zvolené a nikoliv inaugurované a ta dohoda byla o tom, že poté, co na Tchaj-wanu bude jmenována vláda, poté co bude inaugurován prezident a tím pádem i ona. Tak máme vytvořeny dobré podmínky pro to, abychom si řekli, jak dále můžeme spolupracovat, jak jsem říkal, ve všech těch oblastech – hospodářské, vědecko-výzkumné, politické v oblasti ochrany sdílených hodnot, a to všechno si myslím, že je velmi důležité, a to posilování našich vztahů s Indo-Pacifikem a posilování našich vztahů s Afrikou dneska je naprosto zásadní pro to, abychom dokázali čelit některým ohniskům konfliktů ve světě a abychom taky proto nacházeli spojence. A v tomto směru Tchaj-wan je rozhodně zemí, kterou bychom měli brát v úvahu a která by měla být zdrojem našich informací a která by měla být i zdrojem toho, jak do budoucna budeme fungovat v rámci Evropské unie a budeme schopni si například uvědomit, jak nebezpečná je závislost – strategická, hospodářská a surovinová na zemích, které nejsou demokratické.
Jana KARASOVÁ, redaktorka
——————–
Jak hodnotíte minulé období a celkově politické návštěvy, které na Tchaj-wanu byly v těch předchozích, dejme tomu, pěti letech, kdy bylo to poslední období končícího prezidentského dua.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Já si dovolím říct takové tři poznámky k tomu. První poznámka je, že demokratické země by se měly podporovat a měly by sdílet společné hodnoty. Tchaj-wan já vnímám jako demokratickou zemi, kde se pravidelně střídají podle výsledků voleb vlády a prezidenti nebo prezidentky. A v tomto směru ta moje druhá poznámka spočívá v tom, že pokud je Česko také svobodná demokratická země, tak by nám neměl nikdo diktovat, koho můžeme nebo nemůžeme navštívit a měli bychom dělat sebevědomou zahraniční politiku, která je v duchu toho, jak to kdysi nastavili Václav Havel a Jiří Dienstbier, to znamená, patří tam i podpora svobody a demokracie. A ta třetí poznámka je, že spolupráce s Tchaj-wanem je pro nás jako vyspělou zemí, Tchaj-wan je velmi vyspělá země, výhodná i po stránce vědy – spolupráce ve vědě, výzkumu ve vzdělávání a ve spolupráci v hospodářské oblasti, protože tam my můžeme získat chytré technologie a můžeme se podílet třeba i na produktech, které mají vysokou přidanou hodnotu.
Jana KARASOVÁ, redaktorka
——————–
Takto popisuje současné Česko-tchajwanské vztahy předseda českého Senátu Miloš Vystrčil.
ČRo Plus | 19:40 | Pořad: Podvečerní vysílání