Ondřej Topinka, moderátor ČT
——————–
Tak já se omlouvám za přerušení. Míříme už ale na avizovaný brífink po jednání prezidenta Pavla s nejvyššími ústavní činiteli a ministrem zahraničních.
Vít Kolář, ředitel odboru komunikace Kanceláře prezidenta republiky
——————–
… nejvyšších ústavních činitelů. Poprosím o úvodní slovo prezidenta republiky.
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
Dobré dopoledne, dámy a pánové, my jsme se dnes sešli počtvrté ke koordinaci zahraniční politiky na úrovni nejvyšších ústavních činitelů a ministra zahraničí. Není nic nového, že za stanovení hlavních směrů a zásad zahraniční politiky odpovídá vláda, ale její výkon je distribuován, a proto je také dobře, když je dobře koordinován. My jsme se v tomto formátu sešli již počtvrté. Já bych chtěl ocenit vstřícnost při koordinaci našich zahraničních aktivit tak, aby Česká republika nejenom navenek, ale i ve vztahu k našim občanům hovořila jedním hlasem. Dotkli jsme se těch zásadních otázek, které mají vliv na bezpečnost a budoucí prosperitu České republiky. A samozřejmě na prvním místě je to stále ještě probíhající válka na Ukrajině, ale i konflikty v dalších zemích, jako je Sýrie, Libanon a další bezpečnostní a zahraničněpolitické záležitosti, které mají vliv na budoucnost naší země. Dotkli jsme se také toho, jaký dopad na celkovou zahraniční politiku a bezpečnostní situaci bude mít nová americká administrativa. Toho, že Spojené státy jsou a zůstávají nezastupitelným aktérem v zahraničněpolitické oblasti a že je naším zájmem nejenom udržet, ale dále rozvíjet dobré vztahy se Spojenými státy, jejich provázanost s Evropou tak, abychom společně, protože my, potřebujeme Spojené státy a Spojené státy potřebují Evropu, mohli čelit bezpečnostním výzvám současného světa. Koordinovali jsme také naše zahraniční cesty, jak z hlediska geografického rozložení času, ale také obsahu a návštěvy, které k nám budou jezdit ze zahraničí. Tolik asi na úvod a nechám také prostor, aby se mohli vyjádřit i ostatní. Děkuji.
Vít Kolář, ředitel odboru komunikace Kanceláře prezidenta republiky
——————–
Děkuji. A nyní poprosím pana předsedu Senátu, pana Miloše Vystrčila.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Dobrý den, dámy a pánové, na úvod chci poděkovat za to pozvání a za to velmi otevřené a dle mého názoru velmi dobře připravené jednání s tím, že v těch otázkách, které se týkají zahraniční politiky, aspoň já jsem registroval poměrně významnou shodu a zároveň bylo zřejmé, že před námi je spousta výzev, spousty věcí, které je potřeba měnit nebo kde je potřeba, abychom skutečně za Českou republiku vyvíjeli maximální úsilí, aby například Evropa, Evropská unie se více starala o svoje bezpečí a o svoji konkurenceschopnost. A rovněž tak je tady jasná výzva vzhledem ke změně na pozici prezidenta ve Spojených státech amerických. Jakým způsobem nyní přistoupíme k další spolupráci. Rovněž tady jsem zaznamenal jasnou shodu na tom, že vnímáme Spojené státy americké jako naprosto zásadního a významného spojence a věřím, že tak i ta naše politika zahraniční bude v nejbližší době i v době vzdálenější vypadat. To byly taková dvě hlavní témata. Potom jsme samozřejmě probírali i zahraniční cesty, jejich plán, vzájemnou spolupráci. A pokud já bych měl zmínit jednu konkrétní věc, tak my se na konci března, dá se říci, že to skoro už začíná být tradice, s paní předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou, společně vypravíme do Bruselu, neboť byla zvolena nová Evropská komise a budeme tam jednat právě na té parlamentní úrovni o tom, jak do budoucna budeme pokračovat v té spolupráci a třeba i v naplňování některých těch výzev, o kterých jsme se bavili, ať je to ta konkurenceschopnost nebo bezpečnost.
Vít Kolář, ředitel odboru komunikace Kanceláře prezidenta republiky
——————–
Děkuji a nyní poprosím o slovo předsedkyni Poslanecké sněmovny Parlamentu.
Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně sněmovny, předsedkyně strany /TOP 09/
——————–
Dobrý den, dámy a pánové, také na úvod chci poděkovat za toto setkání, za to, že se stalo již tradicí a že společně můžeme diskutovat velmi otevřeně o našich postojích v zahraniční politice, ale také je slaďovat, což si myslím, že je významná a dobrá zpráva pro české občany. Protože pokud jsme schopni mluvit jedním hlasem, tak jsme čitelní v zahraniční politice a pokud jsme čitelní, tak jsme samozřejmě silnější, jsme schopni lépe hájit zájem České republiky a k tomu i díky tady tímto koordinacím dochází. My jsme kromě již zmíněného samozřejmě kladli důraz na to, abychom s novou administrativou v Americe vedli úzkou spolupráci a intenzivní kontakt, což je nezbytně důležité pro to, abychom mohli právě ty své zájmy prosazovat. A stejně tak jako je pro Evropu spojenec Spojené státy důležitý, tak pro Spojené státy je klíčová Evropa a tedy samozřejmě nejenom Evropská unie, včetně České republiky, ale Evropa jako celek. A má to vliv samozřejmě i na výběr našich dalších cest, kontaktů, já bych chtěla hned právě poté, co se sejde nový kongres, navázat na své předchozí cesty do Spojených států, do Washington DC a setkat se s kongresmany v tom novém složení. My samozřejmě máme velmi dobré vazby nejenom na demokraty, ale právě i na republikány, a to považujeme za důležité i nadále rozvíjet tak, abychom své vzájemné postoje byli schopni si říci na bilaterálních jednáních. To je jedna z těch cest, kterou bych doplnila tu už zmíněnou panem předsedou Senátu Vystrčilem, kdy si myslím, že je důležité, abychom koordinovat dobře se i v zájmu našem vlastním, ale celkovém právě v rámci Evropské unie, tak činíme, hovoříme s našimi partnery, máme určitě radost z toho, že se rozšiřuje Schengen, což je nová dobrá zpráva během dnešního dne, ale co nám třeba nedělá takovou radost, je, když se jakýkoliv z našich států stane terčem taková operace, jako se stalo v Rumunsku, ale pro nás je to také důležité z toho, abychom se z takovýchto věcí byli schopni poučit, abychom je dobře zanalyzovali, abychom si byli vědomi toho, že se zdaleka nejedná jenom o snahu zasahovat do voleb v Rumunsku takového důležitého spojence, ale i v jiných evropských zemích, včetně České republiky, to bylo jedno z dalších témat, kterému jsme se také dnes věnovali. Děkuji.
Vít Kolář, ředitel odboru komunikace Kanceláře prezidenta republiky
——————–
Také, děkuji a teď poprosím o slovo pana předsedu vlády.
Petr Fiala, předseda vlády, předseda strany /ODS/
——————–
Dobré dopoledne, mám radost, že se tady z těch schůzek stalo pravidlo a že se opravdu po šesti měsících vždycky bavíme o zahraniční politice, její koordinaci. Mám radost z toho, že ty naše debaty nejsou jenom o těch procesních věcech a o tom, kdo kam pojede a v kterém termínu, ale že ty diskuze jsou i hodnotové, o obsahu zahraniční politiky. Myslím si, že to České republice velmi prospívá. Proč jí to prospívá? Protože zahraniční politika má spoustu dimenzí a jedna z těch dimenzí je symbolická. Pokud my dokážeme, a my to dokážeme, navenek vystupovat jednotně, pokud diplomacie, kterou, a zahraniční politika, kterou dělá vláda, která je za ni odpovědná, ale kterou dělá ve stejném směru i pan prezident, i reprezentanti našeho Parlamentu, tak je ta politika mnohem účinnější, mnohem důvěryhodnější a mnohem více respektovaná u zahraničních partnerů. Co chci říct jasně. Za ty tři roky, co je naše vláda ve funkci a zvláště za poslední rok, kdy můžeme zahraniční politiku dělat i s panem prezidentem ve stejném směru a jednotně, tak prestiž České republiky ve světě neuvěřitelně vzrostla. A vidí to každý z nás, kdo jezdí na zahraniční cesty. Jsme respektovaným partnerem, jsme země, která je považovaná za stabilní, za zemi, která je významným aktérem mezinárodní politiky, za zemi, která je bohatá a která je zajímavá pro naše partnery v zahraničí, i z hlediska obchodu, rozvíjení vztahů, investic, strategických investic a dalších věcí, které jsou pro naši prosperitu mimořádně důležité. A i v tomto kontextu je potřeba vnímat to, jak je důležité naše pravidelné setkávání a naše debaty o zahraniční politice.
Pan prezident i pan předseda s paní předsedkyní zmínili ta témata, o kterých jsme mluvili. Jenom velmi stručně, můj komentář. Vztahy se Spojenými státy jsou mimořádně důležité nejenom pro řešení světových problémů světových krizí. Jsou důležité pro sílu západního světa, ale jsou důležité i prakticky. My dnes máme intenzivně ekonomické kontakty se Spojenými státy a je v zájmu České republiky, aby obchodní vztahy, ekonomické vztahy se Spojenými státy byly taky na vysoké úrovni a v tomto směru musíme působit v Evropské unii, která má kompetenci a odpovědnost za vyjednávání i těchto podmínek. Budu dál hájit i v rámci debat v Evropské unii co nejužší vazbu se Spojenými státy, protože si myslím, že to je jediná cesta, která je v zájmu, jediná správná cesta, která je v zájmu České republiky. Mluvili jsme o nelehké situaci na Blízkém východě, zvláště o konfliktu v Sýrii. Myslím, že je předčasné teď říct, jakým způsobem se bude dál Sýrie vyvíjet. Jestli je to příležitost a nebo je to hrozba, na to je potřeba ještě počkat. To, co určitě už teď se dá říct, nebo v této fázi se dá říct, je, že z hlediska bezpečnosti Evropy je důležité, že v tuto chvíli nedochází k nějakému dalšímu odchodu Syřanů a tlaku, migračnímu tlaku na Evropu, naopak jsou signály, řada Syřanů se chce vrátit do země po pádu Asadova režimu. Ale na to, jestli to tak bude a na to, jak tuto situaci můžeme hodnotit, je ještě brzy. Samozřejmě velké téma, kterému jsme se věnovali, je ruská agrese na Ukrajině a další kroky, které je potřeba dělat. Tady panuje jednoznačná shoda o tom, že musíme podporovat Ukrajinu a všemi silami se snažit o to, aby Ukrajina měla šance se ubránit a aby ruská agresivní politika neuspěla. Já jsem měl také možnost podrobně informovat o tom, jak se vyvíjí situace v Evropské unii, jednání na úrovni Evropské rady. A k tomu bych chtěl říct na závěr snad jenom to, že bez ohledu na to, kdo vyhrál ve Spojených státech a jakým způsobem se tam ta situace bude vyvíjet, tak už dlouho je jasné, že Evropa musí přijmout větší odpovědnost za svoji bezpečnost a musí být silnější, a to je něco, co v Evropě musíme prosazovat a má-li Evropa být schopna prosazovat svoje zájmy, má-li být důležitým hráčem v zahraniční politice, ale má-li mít v mezinárodní politice, ale má-li mít také podporu svých občanů, tak musí být i ekonomicky silná, musí být konkurenceschopná, musí být taková, že přitahuje investice a ne, že od ní odcházejí nebo z ní odcházejí firmy. A na to musíme pracovat a musíme mít odvahu i změnit politiku, kterou jsme dosud dělali, musíme mít odvahu revidovat Green Deal mimo jiné i proto, aby nás ostatní v globální soutěži v globálním světě brali vážně.
Vít Kolář, ředitel odboru komunikace Kanceláře prezidenta republiky
——————–
Děkuji panu předsedovi vlády, a prosím o slovo ministra zahraničních věcí.
Jan Lipavský, ministr zahraničí /nestr./
——————–
Dobrý den, dámy a pánové, také děkuji panu prezidentovi za pravidelné svolávání těchto koordinačních schůzek. Koordinace je opravdu důležitá a i díky těmto schůzkám je Česko ve světě čitelnější více než dříve. Já jsem především dneska na jednání nejvyšších ústavních činitelů k zahraniční politice informoval o dění v Sýrii. Pro nás je samozřejmě velkou prioritou bezpečí českých občanů v zahraničí, dokud můžeme Čechům v zahraničí pomáhat, chceme mít diplomaty na místě, ale samozřejmě nemůžeme riskovat životy našich lidí. Proto sem přes víkend kvůli bezpečnostní situaci rozhodl o dočasném stažení diplomatických pracovníků. A hned, jak nám to situace dovolí, tak je tam zase vrátíme a samozřejmě Česko má dlouhodobě ambici mít diplomatické zastoupení v Sýrii, chceme mít ambasádu v Damašku. Na druhou stranu si musíme uvědomit, že se zatím nic nemění na tom, že ta skupina HTS, která Damašek ovládla, je označována za teroristickou organizaci. Musíme být tedy velmi opatrní. Na druhou stranu je dobře, že po více než jak 50 letech útlaku skončil kriminální režim Bašára Asada, který byl neskutečně, neskutečně brutální. Už to tady zaznělo, také jsme hovořili o tom, co bude znamenat nová administrativa Donalda Trumpa ve Spojených státech. Já pouze zopakuji, že transatlantická vazba je základem naší zahraniční politiky a věřím, že vztahy mezi Evropou a Spojenými státy mohou být natolik dobré a natolik silné, aby přispěly k naší prosperitě, naší bezpečnosti a aby rozhodně z nich neprofitovali naši nepřátelé. My jsme byli jako česká diplomacie připraveni na obě varianty, ať už vítězství demokratické nebo republikánské a myslím si, že to byl koneckonců i ten telefonát pana premiéra s Donaldem Trumpem, který tu připravenost potvrdil. Hodně se diskutuje o výdajích na obranu. Víme, že 2 % nejsou stropem, ale tím základem tu podlahu, od které se bude výše, uvidíme, kam ta debata v Severoatlantické alianci povede, ale bezpečnost není samozřejmost a my si musíme být schopni to, co jsme si tady za posledních 30 let vybudovali, odpracovali, také ubránit. A já věřím, že i s novou americkou administrativou najdeme shodu na tom, že mír skrze sílu je možný. A poslední větu, jakékoliv uspořádání na východě, na Ukrajině musí být s ukrajinským zapojením. Zopakuji to, co jsem říkal v Kyjevě, nic o Ukrajině bez Ukrajiny. Děkuji za pozornost.
Vít Kolář, ředitel odboru komunikace Kanceláře prezidenta republiky
——————–
Děkuji. Teď je prostor pro vaše dotazy, prosím, abyste řekli, komu ten dotaz adresujete vzhledem k počtu účastníků. Děkuju. Česká televize, prosím.
Karolína Jelínková, redaktorka ČT
——————–
Dobrý den, Karolína Jelínková, Česká televize. Dotaz na pana prezidenta, zda se otevřela třeba i otázka vztahů se Slovenskem na tom jednání a zároveň třeba ještě otázka evropských sankcí vůči Rusku, protože byla oznámena shoda na dalším balíčku. Ten mimo jiné zahrnuje také vlastně prodloužení české výjimky na dovoz ruských ropných produktů, tam možná otázka na pana premiéra. Proč se vlastně Česko nepostavilo proti prodloužení té výjimky, protože se mluvilo o tom, že už by se prodlužovat nemusela. Děkuju.
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
Otázky vztahů se Slovenskem jsme se dotkli pouze rámcově, a sice v rámci budoucích aktivit. Moje první zahraniční cesta ještě do konce tohoto roku bude na jednání V4 do Polska, kde se se slovenským prezidentem setkáme a samozřejmě jsme se bavili i o tom možném obsahu. Pokud jde o záležitosti související s Evropskou unií a sankčním balíčkem, to je v gesci pana premiéra, tak tu otázku bych nechal na něho.
Petr Fiala, předseda vlád, předseda strany /ODS/
——————–
O prodloužení té výjimky požádala Slovensko spolu s Polskem. My jsme takovémuto požadavku nebránili. Je to na půl roku. To, co je důležité pro Českou republiku, je, že díky naší diplomacii, díky intenzivnímu vyjednávání, které jsme vedli na všech úrovních, ale i díky našemu rozhodnutí do toho investovat, tak se podařilo rozšířit ropovod Tal plus, tedy ten transalpský ropovod, který bude s plnou kapacitou fungovat od příštího roku a který nám umožní se úplně zbavit závislosti na ruské ropě, což si myslím, že je další dobrá zpráva poté, co jsme se zbavili závislosti na ruském plynu.
Co se týká celkově patnáctého balíčku sankcí a myslím, že je důležité, že se evropské státy dohodly na této věci a ukazuje to, že ta jednota evropských zemí a schopnost se v klíčových věcech domluvit, jak čelit ruské agresi a znovu se prostě dát další signál, on je velmi konkrétní další signál toho, že se s ruskou agresivní politikou nějak nesmiřujeme, že tato schopnost se domluvit je velmi důležitá.
Vít Kolář, ředitel odboru komunikace Kanceláře prezidenta republiky
——————–
Děkuji, prosím, další dotaz. Český rozhlas. Tak prosím Český rozhlas.
Marcel Faltys, redaktor Českého rozhlasu
——————–
Dobrý den, Marcel Faltys, Český rozhlas. Dotaz asi na pana prezidenta. Bavili jste se i konkrétně o tom, jak pomoci Ukrajině po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu? Chystá třeba Česká republika nějakou novou zbrojní iniciativu nebo nějakou jinou formu podpory? Děkuji.
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
Česká republika je od počátku výrazným podporovatelem Ukrajiny, a to v mnoha rovinách. Bude jím i nadále, tak, jak bylo řečeno. Bude pokračovat i naše iniciativa pro to, aby Ukrajina měla dostatek munice a jsme připraveni bavit se o jakékoliv variantě dosažení míru na Ukrajině, která bude respektovat suverenitu Ukrajiny a která bude respektovat její zájmy a také zájem Evropy na celkové bezpečnosti v našem regionu. To, jak to bude konkrétně vypadat, je potřeba asi ještě vyčkat na jednání, protože objevují se různé návrhy. Zatím jsme neviděli žádnou ochotu na ruské straně přistoupit na kterýkoliv z těchto návrhů a vyjádřit vůli k jednání. Až proběhne inaugurace a nový americký prezident bude ve funkci, pak jistě uvidíme nějakou konkrétní iniciativu, na kterou bude možné jednat, na kterou bude možné reagovat.
Vít Kolář, ředitel odboru komunikace Kanceláře prezidenta republiky
——————–
Děkuji, prosím, poslední dotaz.
Maxmilián Nový, redaktor deníku Blesk
——————–
Dobrý den, Maxmilián Nový deník Blesk. Já bych se zeptal pana prezidenta a pana ministra zahraničí, jestli jste řešil taky Izrael, a to vydání, případně premiéra Netanjahua a jeho zatknutí a vydání, kdyby náhodou přijel teoreticky do Česka. A druhá otázka, jestli jste řešili případné přesunutí ambasády do Jeruzaléma? Děkuji.
Petr Pavel, prezident ČR
——————–
Přesun ambasády jsme neřešili a pokud jde o otázky, které souvisejí s ICC, tak jsme se toho dotkli, ale ve velice obecné rovině. Rozhodně jsme neřešili žádnou variantu zatýkání nebo nezatýkání jiných státních představitelů.
Jan Lipavský, ministr zahraničí /nestr./
——————–
Byť jsem byl také tázán, tak pan prezident odpověděl, že k tomu nemám co dodat.
Vít Kolář, ředitel odboru komunikace Kanceláře prezidenta republiky
——————–
Děkuji, já všem poděkuji za účast a přeji všem hezký den.
Ondřej Topinka, moderátor ČT
——————–
Tolik tedy brífink na Pražském hradě po jednání nejvyšších ústavních činitelů a šéfa tuzemské diplomacie. Shrnu jen ty základní body. Zaznělo to z úst prezidenta Petra Pavla. Jednalo se o dění na Ukrajině, jednalo se o tom, jaké změny budou znamenat nový nástup nebo návrat Donalda Trumpa zpět do Bílého domu. Spojené státy, abych volně parafrázoval prezidenta „jsou nezastupitelným aktérem, je klíčové rozvíjet dobré vztahy s USA i provázanost s Evropou, abychom společně mohli čelit bezpečnostním výzvám současného světa“. Co pak zaznělo z úst premiéra Petra Fialy, tak „že bez ohledu na to, kdo vyhrál volby ve Spojených státech, je už dlouho jasné, že Evropa musí přijmout větší zodpovědnost za svou bezpečnost a prosazovat své zájmy“. A v té souvislosti premiér zmínil, že „je potřeba mít podporu svých občanů, tedy občanů zemí Evropské unie, unie jako taková musí být ekonomicky silná, přitahovat investice a politici musí mít odvahu změnit svou dosavadní politiku a například zrevidovat Green Deal“, tak uvidíme, jaké změny v tomto směru přijdou, přijdou-li vůbec samozřejmě. A v krátkosti Miloš Vystrčil, Markéta Pekarová Adamová stejně jako ostatní účastníci i předsedové obou komor parlamentu vyzdvihli tu jednotu české zahraniční politiky, zaznělo to opakovaně „ve chvíli, kdy česká zahraniční politika je jednotná, Česko vystupuje na mezinárodním poli jako silnější a důvěryhodnější hráč“.
ČT 24 | 10:28 | Pořad: Dopolední vysílání