Období nesvobody a třídní nenávisti se ve školách učí nedostatečně. To vyplynulo z projevu předsedy Senátu Miloše Vystrčila v Jihlavě.
Druhý nejvyšší ústavní činitel ČR vystoupil v neděli na pietním aktu v Jihlavě, kde si přítomní připomněli 11 nezákonně popravených ve vykonstruovaném babickém procesu.
Podle Vystrčila je třeba hledat nové formy, jak si připomínat komunistickou perzekuci a zpřítomnit ji.
Jako možnou inspiraci označil projekt stolpersteine (kameny zmizelých), který připomíná židovské spoluobčany zavražděné nacisty.
Jsou to kameny se jmény obětí zasazené v dlažbě u domů, kde zmizelí žili.
Kdo si chce na nich přečíst jména, musí se sklonit. Kameny zmizelých jsou i v Jihlavě, například před redakcí JL.
Vystrčil podotkl, že například v Hamburku je 1500 stolpersteinů, kolem kterých lidé chodí.
Neustále jim připomínají, že oni jsou tím národem, který tu tragédii způsobil.
„Otázka je, jestli 35 let po sametové revoluci bychom neměli taky přistoupit k tomu, že si dáme do chodníků naše stolpersteiny, abychom si uvědomili, co se za nás dělo,“ sdělil předseda Senátu s poukazem na komunistickou totalitu.
JL oslovení politici na to mají smíšený názor. Výslovně proti byla pouze zástupkyně KSČM.
Dobou nesvobody se zabývá Ústav pro studium totalitních režimů v Praze (ÚSTR). Ten po celé republice realizuje například projekt Poslední adresa. Při něm jsou umisťovány tabulky na domy, kde žily oběti perzekuce.
V Jihlavě jsou tyto tabulky umístěny například na domech, v nichž žili lidé odsouzení ve vykonstruovaném procesu Karel Veselý a spol. v roce 1950, při němž padly tři tresty smrti. O další podobné formě připomínky se zatím neuvažuje.
jihlavske-listy.cz | Rubrika: Zprávy | Autor: Pavel Bajer, Petr Klukan
Odkaz na článek.