Po generální rekonstrukci ve středu slavnostně otevřeli školu na náměstí. Investice za zhruba 90 milionů korun je hotova po roce a půl.
Poté, co školu v roce 2011 natrvalo opustili učni z tamního učiliště, zela budova školy na náměstí T. G. Masaryka v Třešti skoro tucet let prázdnotou. Vedení radnice si roky lámalo hlavu nad tím, jak objekt v centru města využít a vrátit do něj zase život.
Ve hře byla i částečná nebo dokonce úplná demolice, vybudování parku, parkovacích stání… Možností bylo moc. Město dokonce umožnilo studentům a široké veřejnosti, aby i oni předkládali své návrhy. Zázemí využívaly spolky, když potřebovaly například něco uskladnit.
Nakonec radnice v průběhu roku 2021 rozhodla, že budovu zrekonstruuje a přesune do ní žáky z tamní Základní umělecké školy, kteří do této chvíle mají zázemí v budově radnice, jež sídlí také v centru.
Původně se počítalo s investicí za zhruba 77 milionů korun. Jenže radnici se na poslední chvíli povedlo získat dotaci, a nakonec se cena generální rekonstrukce nebo spíše přestavby vyšplhala na zhruba 90 milionů korun.
Vedení radnice objekt otevřelo ve středu dopoledne za účasti desítek hostů. Podívat se přijeli starostové z okolí, zástupci projekční kanceláře, dodavatelské společnosti, ale i předseda Senátu Miloš Vystrčil nebo hejtman Vítězslav Schrek.
Starosta Vladislav Hynk ve svém projektu vzpomínal na historii objektu. Uvedl, že od března už funguje také část komerčních prostor. Právě ve středu totiž otevřela banka. „Od dubna má mít otevřeno lékárna a v průběhu letní sezóny ještě také kavárna,“ řekl desítkám lidí v publiku.
Primárně bude objekt podle něj sloužit žákům základní umělecké školy. Výuka tam má začít od nového školního roku. Kapacitu nově ZUŠ má na bezmála 400 studentů. K dispozici v objektu jsou také výstavní prostory nebo koncertní sál.
Došlo také na slavnostní přestřižené pásky. „V Třešti jsem poměrně často a vždycky se nám s panem starostou stočila řeč na to, co udělat s touto budovou. Roky jsme si nad tím lámali hlavu, i když starosta samozřejmě asi o mnoho více,“ řekl ve svém projevu senátor Vystrčil. Zároveň podotkl, že rozvoj dětí prostřednictvím ZUŠ je důležitý. „Nikdy jsem neslyšel, aby hudebník, divadelník nebo někdo podobně zaměřený hodil třeba do okna kámen,“ použil repliku svého bývalého učitele fyziky.
Hejtman kraje zase připomněl své hudební kořeny a ocenil, že u tak významné chvíle může být. „Pokud se vám zdálo, že máme s panem předsedou Senátu stejný oblek, tak se vám to nezdá. Je to pravda. Oba jsme nakupovali v Třešti,“ rozesmál publikum. V průběhu zhruba hodinu trvajícího programu došlo na dvě hudební vystoupení z dílny ZUŠ. Poté už proběhla prohlídka vnitřních prostor, do kterých se až do sobotních 17 hodin může podívat také veřejnost.
Zástupce dodavatelské společnosti Václav Ondráček vyslovil v projevu přání, aby budova žila, protože když bude žít, bude pomalu stárnout, a také musel vyvrátit jednu informaci šířící se po městě ve velkém. „Ptali se mě, že by tady měli být jezdící schody. Eskalátory tu nebudou,“ doplnil.
Jihlavské listy | Strana: 12 | Rubrika: Třešť | Autor: David Kratochvíl