Jihlavský deník | | Rubrika: Zpravodajství | Strana: 3 | autor: Luděk Mahel
Náměšť nad Oslavou, Telč – Máme toho dost, zvolali nedávno starostové z Vysočiny a udeřili do stolu. Rána to byla natolik silná, že dolehla až do Prahy. A kupodivu pomohla měnit rozhodnutí, které bylo původně oznámeno jako hotová věc. Finanční úřady v malých městech, na Vysočině konkrétně v Telči, Náměšti nad Oslavou a Pacově, rušit nebudou. Bitvu za zachování poboček finančních úřadů malá města vyhrála. Budou ale muset nabídnout symbolické nájemné.
„Stát, to je především služba lidem. Za to, že občané jsou povinni platit daně, je stát povinen poskytovat kvalifikované veřejné a dostupné služby,“ shodují se starostové.
O nekoncepčním a nekoordinovaném postupu státních orgánů veřejně a nahlas hodně hovořil starosta Telče Roman Fabeš. „Byla to poslední kapka. Zásahů států je spousta. Do území čím dál více zasahují změny různých ministerstev, které nejsou koordinované. V Telči se to týká ještě katastrálního úřadu, který má být letos zrušen. Jednalo se o poštách. Roky předtím se zase řešily sociální věci. Každé ministerstvo si to dělá podle svého a nikdo to nezastřešuje,“ upozornil Fabeš.
Pokud by se územní pracoviště finančních úřadů zavřela,lidébybylinucenijezditpro daňová přiznání do okresních měst. To by znamenalo najet pětadvacet i více kilometrů navíc a ztrátu času. Nakonec našel předseda Svazu měst a obcí František Lukl s ministrem financí Andrejem Babišem společnou řeč. Do konce září se má finanční správa s dotčenými obcemi dohodnout na využití prostor a podrobnostech provozu. Úřady tedy ve městech zůstanou, ale přestěhují se zřejmě do jiných budov, aby se něco ušetřilo. Finanční správa chtěla zrušením poboček ušetřit sto milionů korun.
„Zřejmě to dopadne tak, že budou ve městech za symbolické nájemné. Oni ušetří, my jim je dáme za hubičku. Vždy to skončí na obci a ta, aby službu zachovala, uhne. Proč bychomale měli státu něco dávat, když se chová takto? Děláme za stát čím dál víc činností a on nás za to čím dál víc tepe a dává nám za to čím dál méně peněz,“ pohoršuje se telčský starosta.
Vývoj chtějí starostové nadále pozorně hlídat. Svůj společný úspěch přisuzují týmové práci a podpoře, kterou nalezli u poslanců, senátorů a Svazu měst a obcí.
Podle senátora Miloše Vystrčila by se zrušení 23 územních pracovišť finančních úřadů dotklo 420 tisíc lidí v České republice.