Petr Fiala bude kandidovat na předsedu ODS

07.12.2013
Zpravodajství ČTK | 17:29 | Rubrika: Politika - Praha, Středočes. kraj, ČR | autor: mtj

Praha 7. prosince (ČTK) - Petr Fiala bude kandidovat na předsedu ODS. Exministr školství a bývalý rektor Masarykovy univerzity to dnes oznámil na své přednášce v pražské CEVRO Liberálně konzervativní akademii. ODS se podle Fialy nachází v kritické situaci, kdy je poprvé ohrožena její pozice v politickém systému. Největším problémem ODS je to, že přestala v některých směrech fungovat jako politická strana, řekl Fiala.

Kandidaturu na šéfku ODS už dříve oznámila místopředsedkyně strany Miroslava Němcová. Zatím ale není jasné, zda by kandidovala i proti Fialovi. Němcová se dnes zúčastnila volebního sněmu TOP 09, ke své kandidatuře se ale nevyslovila. "Byla jsem pozvána na volební sněm TOP 09 a určitě nezneužiju této půdy, abych se bavila o otázkách, které se týkají ODS. Až budu chtít cokoliv k tomu říci, tak o tom momentu rozhodnu já a vydám své sdělení," řekla na dotazy novinářů. Nominaci od libereckého oblastního sdružení ODS už získal europoslanec Edvard Kožušník.

"ODS je v tuto chvíli paralyzovanou stranou, aby jí nebyla, musí zastavit svůj pád. A aby to dokázala a mohla se vydat zpátky nahoru, musí začít dělat kroky, které povedou ke kvalitativní změně uvnitř strany," řekl Fiala, který po svém projevu a oznámení kandidatury sklidil od přítomných v zaplněném atriu institutu velký potlesk.

Zdůraznil, že strana musí obnovit svou důvěru u veřejnosti. "Nečekejte žádné zázraky, nejsou kouzelné recepty a žádní mesiášové," tvrdí. Nový předseda ODS musí stranu sjednotit, vytvořit nový tým a napomoci jejímu oživení. Fiala dodal, že předseda musí získat plný mandát, aby mohl změny uskutečnit.

ODS už podle Fialy na veřejnosti dlouho nehájí zájmy svých tradičních voličských skupin, ke kterým patřili živnostníci a podnikatelé. Je prý tak obtížné definovat, koho vůbec strana zastupuje. Připomněl, že v nedávných parlamentních volbách volilo ODS pouze 13 procent živnostníků a podnikatelů, zatímco TOP 09 více než 19 procent a Hnutí ANO až 27 procent.

"Volební propad, který jsme nyní zažili, nebyl důsledkem nějakého momentálního vychýlení, ale je projevem dlouhodobé eroze důvěry v politiku ODS," varoval. Připomněl, že reformy vlády bývalého předsedy Petra Nečase se prosazovaly jen částečně a voliče spíše zneklidňovaly. ODS prý přijala koncept permanentních změn, který je bližší spíše levici. "Zapomněli jsme na to, že pravice je k neustálým změnám zdrženlivá," řekl.

Regionální organizace ODS Fialovu kandidaturu přivítaly. "Určitě jsem rád, že svůj záměr oficiálně oznámil, ostravská ODS mu svou podporu vyjádřila už v minulých týdnech. Podle mého názoru symbolizuje změnu v ODS a návrat důvěry a perspektivy," řekl ČTK náměstek ostravského primátora a šéf ostravské ODS Martin Štěpánek.

Také ODS v Plzeňském kraji kandidaturu Fialy vítá. "Pan Fiala byl před 14 dny na našem regionálním sněmu a z reakcí našich delegátů naše členy zaujal. Podporuji pana Fialu na předsedu ODS a myslím si, že je to v tuto chvíli pro stranu nejlepší volba," řekl předseda regionálního sdružení a místopředseda ODS Jiří Pospíšil.

Rovněž oslovení zástupci středočeské ODS Fialovu kandidaturu přivítali. "Je to vzdělaný a schopný člověk, který už v životě něco dokázal," uvedl šéf středočeských občanských demokratů Petr Bendl. Šéf krajského kontrolního výboru Jan Skopeček, který byl ekonomickým poradcem bývalého prezidenta Václava Klause, ovšem upozornil na to, že ODS svůj problém nevyřeší jen volbou sebelepšího předsedy. "Je třeba zapojit a povzbudit celou členskou základnu, změna musí přijít zespoda," míní. Hlavní devizou Fialy je podle něj jasné pravicové ideové ukotvení a zkušenost z řízení složitých institucí.

Podporu má Fiala i u jihomoravské ODS, kterou jako nestraník vedl do předčasných voleb. "Jsem rád, že se Petr Fiala rozhodl kandidovat v této nelehké době na předsedu ODS a obdivuji jeho odvahu. Netajil jsem se tím, že Fialu považuji za nejlepšího kandidáta na tento post z důvodu, že dovede definovat jasné politické cíle, cestu k nim a má v ODS velkou důvěru, řekl její předseda Jiří Kadrnka. Pro šéfa krajské ODS na Vysočině senátora Miloše Vystrčila není Fialova kandidatura překvapením. "Možnost vybírat mezi Miroslavou Němcovou a Petrem Fialou bude pro účastníky kongresu v každém případě dobrou volbou," řekl ČTK.

ODS je bez předsedy od června, kdy rezignoval bývalý předseda a expremiér Petr Nečas. Po propadu ve volbách, v kterých ODS získala jen 7,7 procenta hlasů, se vedení strany rozhodlo, že ke dni konání volebního kongresu rezignuje. Kongres se uskuteční 18. a 19. ledna v Praze.