Na zahájení letošních letních olympijských her se jako reprezentant státu chystá jen premiér Petr Fiala. Ostatní vrcholní politici budou sportovní klání sledovat v televizi. Někteří dali přednost rodinné dovolené.
Vládní prázdniny vycházejí přesně na období, kdy v Paříži bude 111 českých sportovců bojovat o olympijské medaile.
„Stejně jako další hlavy státu a lídři zúčastněných zemí přijal pan premiér pozvání francouzského prezidenta na oficiální slavnostní zahajovací ceremoniál Olympijských her v Paříži,“ uvedla mluvčí vlády Lucie Ješátková.
Premiér se během své cesty zúčastní slavnostního otevření Českého olympijského domu, chystá se na setkání se sportovci.
Jediný, kdo ještě do letní Paříže z vrcholných českých politiků zavítá, je ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Ten tam ale jede v rámci soukromé dovolené. „S dětmi jsme se rozhodli, že si půjčíme obytňák. Chystáme se do hor a cestou zpět se chceme na tři dny zastavit v Paříži,“ líčil Novinkám.
Již nyní má prý rezervované místo v kempu na kraji města. S rodinou se chystá zejména na atletiku, vstupenky si platil ze svého.
„S olympijským výborem jsme domluveni i na nějaké společenské činnosti. Přece jen nejde úplně sejmout, že jsem ministr,“ dodal. Oficiální společenský program pak bude mít obdobný jako premiér – setkání se sportovci v Českém domě.
Ostatní ministři, předsedkyně Sněmovny a předseda Senátu Novinkám napsali, že se do Paříže nechystají. „Původně jsem chtěl vzít dceru do Paříže na sportovní gymnastiku, které se věnuje, ale nakonec z časových důvodů zvítězila rodinná dovolená u moře,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu za STAN Jozef Síkela. Jako velký sportovní fanoušek byl prý na své první olympiádě již v roce 1992 ve francouzském Albertville.
Prezidentská kancelář pak uvedla, že Petr Pavel má na termín zahájení jiný pracovní program.
Na poslední – zimní – olympiádě nebyl z českých vládních elit nikdo. Odehrávala se totiž v Pekingu a česká vláda se dohodla, že kvůli nedodržování lidských práv Čínou bude tamní olympijské hry bojkotovat.
Čeští politici nepřijeli ani na letní olympiádu do Tokia v roce 2021. Hry byly tehdy poznamenané pandemií covid-19. Nejprve se musely o rok odložit, následně extrémně přísná hygienická opatření nedovolila účast zahraničních fanoušků.
Letošní hry se odehrávají ve stínu ruské agrese na Ukrajině. Rusové a Bělorusové zde mohou startovat jen jako „neutrální sportovci“.
O formě se dlouho diskutovalo. Původně byla v pravidlech podmínka, že ruští a běloruští sportovci musí útok své země odsoudit. Nakonec bude ale stačit, že agresi nepodporují. Česko a jeho národní olympijský výbor pak patřilo mezi ty, kteří byli pro tvrdší podmínky. To se ostatně stále ukazuje v postojích českých vládních politiků směrem k Rusku a Bělorusku.
„S účastí ruských a běloruských sportovců pan premiér nesouhlasí, což opakovaně veřejně uvedl. Takové stanovisko podporuje i Národní sportovní agentura a Český olympijský výbor,“ uvedla Fialova mluvčí Ješátková.
Podle premiérova stranického kolegy a předsedy Senátu Miloše Vystrčila je účast Rusů a Bělorusů v rozporu s olympijskou myšlenkou. „Chápu, že pro mnohé sportovce to je vyvrcholení jejich sportovní kariéry, ale pořád to jsou občané zemí, které jsou agresorem, které se chovají v rozporu s mezinárodním právem,“ uvedl pro Novinky.
Letní olympijské hry startují 26. července a končí 11. srpna.
Novinky.cz | 16:00 | Rubrika: Domácí | Autorka: Martina Machová