Věřím, že v době, kdy bude zveřejněn tento můj článek, budou již ty největší deště za námi nebo budou alespoň postupně ustávat. Když se jako obyvatelé Vysočiny podíváme na situaci v České republice, tak v porovnání například se situací v Moravskoslezském kraji, Olomouckém kraji a také částmi území v některých dalších krajích nejsou následky povodní na Vysočině tak extrémní a Vysočina patří v tomto smyslu spíše mezi méně zasažené oblasti.
Jako bývalý starosta a hejtman jsem několikrát povodňovou situaci prožil a musím před současnou prací a akceschopností všech povodňových a krizových štábů a zejména tisíců všech záchranářů a dobrovolníků hluboce smeknout. Vím, že celá řada z nich toho několik dní moc nenaspala.
Děkuji také médiím za podrobné informace a možnost sledovat vývoj situace a osudy a práci tisíců lidí, kteří se snažili a snaží koordinovaně a s obrovským nasazením situaci zvládnout.
V povodňových orgánech to byla a je odpovědnost členů vlády, samospráv, hejtmanů, starostek, starostů, členů našeho integrovaného záchranného systému, armády, vodohospodářů, pracovníků povodí, pracovníků Českého hydrometeorologického ústavu a dalších, kteří jako členové různých krizových štábů museli rozhodovat a řídit záchranné práce. Z mého pohledu zvládají situaci velmi dobře a zaslouží velké uznání a respekt. Velmi oceňuji včasnou preventivní reakci například v podobě upouštění přehrad a rybníků a realizaci dalších protipovodňových opatření. Rovněž mám dobrý pocit ze součinnosti a komunikace lidí, kteří mají zvládání povodní z hlediska řízení prací na starosti.
Rozhodování v povodňových orgánech bývá nesmírně obtížné. Často musí rozhodovat v okamžiku, kdy již nelze čekat, a přitom ještě nejsou k dispozici všechny informace. Rovněž se stává, že je dopředu zřejmé, že se vlastně rozhoduje o přijetí nejlepšího řešení, které stejně pouze dopady povodní zmírní, ale situaci zcela vyřešit nemůže a nebývá ani v dané chvíli příjemné. O to důležitější bývá vysvětlování důvodů a potřebnosti všech kroků.
Všichni si asi uvědomujeme, že tím, že přestane pršet následky povodní nezmizí. Začnou se sčítat škody a zejména bude potřeba rychle obnovit normální život. V nejvíce postižených oblastech to bude pro obyvatele po všech stránkách nesmírně náročné. Nejdůležitější pro zatopené oblasti proto bude nejen okamžitá pomoc a okamžitá solidarita, ale i pomoc a podpora dlouhodobější.
V první fázi je samozřejmě nutné provést základní úklid, odstranit překážky a zajistit fungování základních služeb a dodávek energií, vody apod. Následně však přichází na řadu dlouhodobá práce a obnova zničeného a poškozeného území. Na to bychom neměli zapomínat.
Proto na závěr ještě jednou poděkování všem, kteří pomáhali a pomáhají při zvládání situace při povodních i po nich a také prosba, abychom byli na úrovni státu, krajů, obcí i jednotlivců schopni, každý podle svých možností a svého úsudku, těm, co to nejvíce potřebují, pomoci.
Zveřejněno 17. 9. 2024 v Jihlavských listech.