
Vystrčil nabídl Zelenskému pomoc s přípravou na vstup Ukrajiny do EU
5. 5. 2025
Ukrajinský prezident Zelenskyj dnes navštívil senát s vedením horní komory parlamentu. Mluvili i o ukrajinských uprchlících v Česku
5. 5. 2025Ondřej Topinka, moderátor ČT
——————–
Česko si připomíná události Pražského povstání. K osmdesátému výročí si Český rozhlas připravil projekce i výstavy. Před historickou budovou na pražské Vinohradské třídě se konal i každoroční pietní akt.
reportérka
——————–
Tradiční vzpomínkové akce se zúčastnili politici i pamětníci. S proslovem vystoupil taky předseda Senátu Miloš Vystrčil. Připomínka povstání je podle něj odkazem pro současnou společnost, aby si demokracii hlídala a hájila.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Boj o Český rozhlas je začátkem Pražského povstání, které bylo největším ozbrojeným odporem na území České republiky, českého lidu proti fašismu a je potřeba si to připomínat, že dopadl vítězně a že máme své hrdiny, kteří bojovali za svobodu Československa.
reportérka
——————–
Pietní akt před budovou navazoval na speciální vysílání Radiožurnálu, historickou rekonstrukci s názvem Studio 45. To začalo symbolicky v šest hodin ráno a skončilo půl hodiny po poledni. Ve stejný čas, kdy před 80 lety volali technici rozhlasu o policejní posily.
hlasatelé – historický záznam
——————–
Voláme české vojsko, české četníky, přijďte ihned do Českého rozhlasu, přijďte nám pomoc! Voláme všechny Čechy!
reportérka
——————–
Policisté, kteří totiž předtím okolo poledne do budovy rozhlasu přijeli, narazili na jednotky SS. Následně vypukla přestřelka. Policie, tak žádala techniky, aby zavolali do Bartolomějské ulice pro pomoc.
Tomáš Jakl, historik, Vojenský historický ústav Praha
——————–
V rozhlasovém slangu „volat“ znamená mluvit do mikrofonu, takže ti, ti technici, místo, aby zvedli telefon a zatelefonovali na policii do Bartolomějské, tak dali lístek se vzkazem hlasatelům a ve 12.33 tento vzkaz se dostal do éteru.
reportérka
——————–
V Praze vyrostlo na 1500 barikád. Do samotného povstání se zapojilo bezmála 30 000 lidí. Právě rozhlas se snažily jednotky nacistů umlčet.
Zuzana Smiešková, redaktorka ČT
——————–
Při bojích o rozhlas mezi 5. a 9. květnem roku 1945 přišlo o život na 170 lidí. Tato deska v budově připomíná jména jednaosmdesáti obránců, na které historici přišli teprve před 10 lety.
reportérka
——————–
Události posledních dní války si připomínají lidé také v řadě dalších měst napříč Českem.
René Zavoral, generální ředitel, Český rozhlas
——————–
80 let slaví nejen tedy … nejen jakoby konec války, ale my jsme také začali vysílat Plzni, v Hradci Králové, Budějovicích a v Ústí nad Labem. Čili třeba v Plzni je dnešní den věnován právě Českému rozhlasu i v rámci oslav osvobození Plzně.
reportérka
——————–
Ve čtvrtek 8. května si pak Česko společně s většinou evropských států připomene 80 let od kapitulace nacistického Německa.
ČT 24 | 18:06 | Pořad: Podvečerní vysílání