Předseda Senátu Miloš Vystrčil a 1. místopředseda Senátu Jiří Drahoš si společně s dalšími členy senátorského sboru připomněli 76. výročí pochodu studentů za svobodu a demokracii na Pražský hrad v roce 1948. Pietní shromáždění u pamětní desky Senátu v Nerudově ulici v Praze se uskutečnilo ve spolupráci s Pražským akademickým klubem 48 a mezinárodním projektem Mene Tekel.
„Jsem velmi rád, že tady dnes společně můžeme být a všem vám chci poděkovat za to, že jste přišli s námi vzpomenout na události 25. února 1948. Zároveň bych ještě jednou chtěl poděkovat Petru Pithartovi a tehdejšímu složení českého Senátu a také Pražskému akademickému klubu za to, že to pamětní místo tady máme. Petr Pithart v jednom ze svých vystoupení řekl, že 25. února 1948 pochodovali v ulicích Prahy různé zástupy. Ulicemi Prahy však pochodovali zejména komunisté a jejich příznivci. Demokratů pochodovalo velmi málo. My jsme na místě, kde byl ten největší projev odporu proti totalitě vedený vysokoškolskými studenty rozehnán. Na to bychom neměli zapomínat.
Pokud dneska jako společnost čelíme problémům a potýkáme se s konflikty, které přímo ohrožují naši svobodu a demokracii, tak si možná někteří z nás kladou otázku, jestli tu situaci zvládneme. Jestli dokážeme obětovat některé samozřejmosti, na které jsme si zvykli, abychom mohli žít dál ve svobodě a demokracii a zejména, aby v té svobodě a demokracii mohli žít naše děti a vnoučata.
A pokud budeme hledat nějaké důvody, proč bychom to mohli zvládnout, tak jsem přesvědčen, že jedním z nich je naše paměť. My bychom neměli zapomínat na ty části naší historie, které nám připomínají, že pokud se nepostavíme zlu, pokud se nebudeme schopni alespoň vzdát části našich statků, části našich výhod, části našeho pohodlí, tak potom zlo zvítězí. A demokratů bude zase málo.
Já vás všechny prosím, abychom toto dnešní setkání nebrali pouze jakou vzpomínku na ty, co měli v sobě odvahu, byli tehdejšími hrdiny a postavili se proti těm, kteří tady přinášeli nastupující totalitu, ale abychom to dnešní shromáždění také brali jako výzvu. Abychom se poučili a abychom nikdy nepřipustili, aby ti, co chtějí vytěsnit z našich hlav ty zrůdnosti, to neštěstí, to utrpení, které totalita přináší, aby byli poraženi. Aby byli poraženi současnými demokraty, kteří jsou následovníky těch, co byli tady v Nerudově ulici v roce 1948 bohužel rozehnáni. Děkuji vám, že jste přišli.“
S projevy dále vystoupili: předseda Pražského akademického klubu 48 Martin Špolc, projektová manažerka Mezinárodního festivalu Mene Tekel Daniela Řeřichová, za rektory všech 4 vysokých škol promluvil rektor Českého vysokého učení technického v Praze Vojtěch Petráček a projev měl také 2. místopředseda Studentské komory Rady vysokých škol Damir Solák. Duchovní promluvu poté pronesl patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta.
Pietní shromáždění připomnělo události před 76 lety – 25. února 1948, kdy Nerudovou ulicí v Praze procházel mohutný studentský průvod, směřující na Pražský hrad, aby otevřeně vyjádřil podporu prezidentu Edvardu Benešovi, svobodě a demokracii. Připomínkové akce se zúčastnil také emeritní předseda Senátu Petr Pithart, který se před 21 lety spolu s přímým účastníkem pochodu Zdeňkem Boháčem zasloužil o vznik pamětní desky a pietního místa v Nerudově ulici.
Vedle připomínky významné události studentského odporu proti nastupujícímu komunismu se předseda Senátu Miloš Vystrčil a senátoři Jiří Růžička, Jan Holásek, Tomáš Fiala, Petr Štěpánek a Jan Pirk zúčastnili také komentovaného průvodu po trase studentského pochodu dne 25. února 1948 se zastávkami v místech, kde se odehrály konkrétní události. Pořadatelem pochodu, který pietnímu shromáždění v Nerudově ulici předcházel, je Pražský akademický klub 48.
senat.cz | 13:20 | Rubrika: Aktuality | Autor: Andrea Kubová