Předseda horní parlamentní komory Miloš Vystrčil dorazil do ukrajinské metropole na čtvrtý summit Mezinárodní Krymské platformy. Ta má za cíl sdružovat a koordinovat veškeré stávající národní a mezinárodní snahy o deokupaci krymského poloostrova. V rámci svého pracovního programu uctí také šéf českého Senátu památku obětí násilných deportací totalitním sovětským režimem.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil uvedl: „V srpnu 2021 jsem na inauguračním summitu Krymské platformy řekl, že anexe Krymu nemůže být obdobou našeho mnichovského ‚o nás bez nás‘. Zastupoval jsem tehdy Českou republiku a zdůraznil jsem, že se za Ukrajinu musíme postavit. Vývoj od anexe Krymu nám ukazuje, že pokud je naše podpora nedostatečná, tak se Rusko nezastaví. A také musíme mít na paměti, že mírová jednání nemohou probíhat bez účasti Ukrajiny a výsledky jednání musí být pro Ukrajinu přijatelné.“
Předseda Vystrčil naposledy navštívil Kyjev v listopadu 2023, kdy uctil památku obětí při příležitosti 90. výročí hladomoru na Ukrajině v letech 1932–1933. V srpnu 2021 se v ukrajinském hlavním městě zúčastnil inauguračního summitu Mezinárodní Krymské platformy, územní celistvost Ukrajiny tehdy podpořil také návštěvou krymské administrativní hranice v Chersonské oblasti. Poslední – druhý – ročník summitu na parlamentní úrovni se konal pod českou taktovkou v Praze v říjnu 2023.
Krymská platforma vznikla v létě 2021 z iniciativy prezidenta Volodymyra Zelenského, sdružuje přibližně 70 zemí a mezinárodních organizací a má za cíl koordinovat veškeré stávající národní a mezinárodní snahy o deokupaci krymského poloostrova. Jejím cílem je také zvýšit mezinárodní povědomí o ruském pokusu o anexi Krymu, který proběhl v roce 2014, a jeho důsledcích, včetně porušování lidských práv a útlaku na Krymu. Mezinárodní krymská platforma má tři základní úrovně: summit na úrovni nejvyšších ústavních činitelů, parlamentní na úrovni šéfů parlamentů a expertní.
senat.cz | 7:01 | Rubrika: Aktuality | Autorka: Lada Faldynová
Odkaz na článek.