ČT 24 | 12:00 | Pořad: Zprávy ve 12
Roman FOJTA, moderátor
——————–
Předseda Senátu Miloš Vystrčil přiletěl jednat do Gruzie. V Tbilisi, v metropoli kavkazské země, je s ním redaktorka Barbora Maxová. Báro, dobré poledne. Gruzie má podobnou zkušenost jako Ukrajina. Zažila válku, část jejího území zabrali proruští separatisté. Jak právě tohle ovlivnilo cestu Miloše Vystrčila?
Barbora MAXOVÁ, redaktorka
——————–
Miloš Vystrčil přijel do země v době, kdy napříč společností a také politickými patry naprosto rezonují obavy z případné ruské agrese. Jižní Osetie a Abcházie se odtrhly od Gruzie asi před 14 lety poté, co se tady v zemi asi týden vedly docela tvrdé boje. Dodnes jsou na tomto území ruské jednotky. Miloš Vystrčil během své cesty několikrát důrazně prohlásil, že Česká republika podporuje teritoriální integritu země a také její ambice stát se členským státem NATO a Evropské unie, což je způsob Tbilisi, jak se zbavit toho ruského vlivu. A dalším způsobem je také navázat nějaké těsnější ekonomické vazby na Západ. I proto tady s Vystrčilem je tady třicetičlenná podnikatelská delegace, ale samozřejmě ta jednání tady v Gruzii neustále provází jedno téma, a to je válka na Ukrajině. Co se týče gruzínské společnosti, tak ta neustále Kyjev v tom konfliktu velice podporuje, snaží se dát najevo solidaritu. Po celém Tbilisi tady visí ukrajinské vlajky, nicméně ten postoj oficiální vlády je o něco zdrženlivější, nepřipojila se k těm protiruským sankcím, což v minulosti třeba také kritizoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Já jsem ocenil humanitární pomoc Gruzie Ukrajině a také přijímání ukrajinských uprchlíků. Co se týká ale sankcí a zapojení Gruzie do sankcí, tak tam je Gruzie opatrnější než Evropská unie.