Pavel Navrátil, moderátor ČT
——————–
Na Ukrajině ale zůstáváme, už jsem to říkal. Do Kyjeva dnes ráno dorazil předseda českého Senátu Miloš Vystrčil. Zúčastní se tady čtvrtého summitu Mezinárodní krymské platformy. My s ním jsme právě teď ve spojení, tak přeji dobré ráno do Kyjeva, pane předsedo.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Dobré ráno z Kyjeva.
Pavel Navrátil, moderátor ČT
——————–
Krymská platforma vznikla v roce 2021 ve snaze koordinovat snahy ohledně deokupace Krymu. Jak se ten význam a cíle té iniciativy změnily za poslední dva půl roku?
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Tak ony se příliš nezměnily, spíše bych řekl, že zesílily. My jsme tady na Michajlovského náměstí, za mnou je Michajlovský klášter, a tady vidíte zničenou ruskou techniku. A to všechno vlastně naznačuje, že bychom měli Ukrajinu více podporovat, protože pokud tomu tak nebude, tak se může stát, že Ukrajina nakonec v tom boji proti ruské agresi nezvítězí a na to doplatíme úplně všichni.
Pavel Navrátil, moderátor ČT
——————–
Je potřeba Ukrajinu více podporovat, to jsou slova, která slýcháváme od začátku války. Tak jak ještě větší může být ta podpora, třeba ze strany Česka, než je teď?
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Tak Česko si myslím, že zrovna je lídrem v té podpoře. Nakonec ta muniční iniciativa to jasně naznačuje. Já jsem tady vlastně také byl za Českou republiku před třemi roky při tom prvním summitu krymském. A co se týká teď další role Česka, tak je myslím důležité, abychom přesvědčovali třeba ty, co třeba ještě váhají, protože pokud nebudeme dostatečně Ukrajinu podporovat, tak dojde k něčemu podobnému, nebo může dojít k něčemu podobnému, co vlastně nastalo po té první Krymské platformě. Tam jsme se bavili o deokupaci Krymu, bavili jsme se o tom, že anexe Krymu je nepřijatelná, že nikde nyní nepřistoupíme a následně v únoru roku 2022, to znamená za čtyři měsíce, zaútočilo Rusko a pokračovalo ve své invazi vlastně na východě Ukrajiny. A to my nesmíme připustit, protože pokud se proti Rusku nepostavíme silou a nepodpoříme Ukrajinu maximálně, tak Rusko bude pokračovat. To je v jeho genech. To je věc, se kterou musíme počítat.
Pavel Navrátil, moderátor ČT
——————–
Jak se vlastně mění pohled na to, co nebo kdo nebo jak by se mohla ta válka ukončit, za ty dva a půl roku? Protože přece jenom sledujeme tady nějaký vývoj, vidíme, že na frontových liniích je ta situace napjatá, že nejsou posuny často ani na jednu či na druhou stranu, že ta válka by mohla trvat hodně dlouho. Tak změnilo se něco v tom směru, jak tu válku ukončit?
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Jak tu válku ukončit, teď hned, to asi neví vůbec nikdo, ale jsou nějaké základní předpoklady, které musíme dodržet, aby jsme uhájili Ukrajinu a uhájili jsme její integritu, územní integritu a svébytnost a svobodu. A to je zejména v tom, že budeme Ukrajinu podporovat více než doposud, že v té podpoře budeme jednotní a že jí třeba umožníme používat zbraně i na cíle, které se nachází na ruském území, protože odtud Rusko bombarduje Ukrajinu. Takže nemá vůbec žádnou logiku, aby Ukrajina se nemohla bránit tím způsobem, že bude útočit svými zbraněmi nebo bránit se vlastně a používat k tomu své zbraně, které budou dopadat na ruské území. Je to logické a věřím, že tento summit by tomu mohl na pomoci, že ta možnost použití zbraní, které dodávají spojenci Ukrajině, bude více uvolněná. Nakonec musíme reagovat na to, že Rusko dneska používá ve své válce zbraně, drony a dneska i balistické rakety z Iránu nebo má zbraně z Koreje a normálně je používá a útočí s nimi na ukrajinské území. Takže i z tohoto hlediska, pokud Ukrajina má zbraně od svých spojenců, nemá logiku, aby je nemohla používat i pro ruské území a bránit se tím způsobem, že zasahuje cíle na ruském území, které útočí proti Ukrajině.
Pavel Navrátil, moderátor ČT
——————–
Na Ukrajinu jste dorazil už poněkolikáte. Naposledy jste tam byl loni v listopadu. Nevím, do jaké míry už jste měl dnes možnost s některými ukrajinskými představiteli nebo třeba i s obyčejnými lidmi mluvit. Ale zajímám mě, jestli se nějak proměnil, za ten dva a půl roku, trvající dobu konfliktu to vnímání Ukrajinců toho konfliktu, té války. Jestli třeba už nejsou více ochotní ukončit tu válku i za cenu nějakých ústupků.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Já se přiznám, že jsme měli teprve krátký čas na to, abychom se zástupci naší ambasády o tom pohovořili. To, co je zásadní, je, že já budu mít dneska setkání s předsedou Ukrajinského parlamentu Ruslanem Stefančukem, což je můj kolega. Potom budu zastupovat Českou republiku na summitu Krymské platformy, kde se potkáme s panem prezidentem Volodymyrem Zelenským a úplně na zahájení, za chvíli, v 10 hodin odhalíme vlastně památní krymským Tatarům, kteří byli před 80 lety vyhnáni z Krymu a to všechno, když si připomeneme a uvědomíme si, co všechno vlastně má Ukrajina za sebou, tak pro Českou republiku je potom ten závěr jednoduchý. My Ukrajinu musíme podporovat. My sami víme, co to znamená, když diktátor okupuje naše území a u nás jsou to ty osmičky, byl to rok 1938, potom rok 1968, Ukrajina to má zase ve čtyřkách, kdy vlastně v roce 2014 byl anektován Krym a v roce 1944 vlastně byli vyhnáni krymští Tataři z Krymu.
Pavel Navrátil, moderátor ČT
——————–
Říkám, Miloš Vystrčil, předseda českého Senátu, aktuálně na návštěvě Kyjeva. Děkujeme, že jste si na nás udělal čas, na shledanou.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Také děkuji. Hezké pozdravy do Česka.
ČT 1 | Pořad: Studio 6
Odkaz na záznam rozhovoru s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem.