
Fiala jednal s korejským ministrem o dostavbě Dukovan. KHNP v tendru jasně uspěla, míní premiér
7. 5. 2025
Miloš Vystrčil u příležitosti Dne vítězství: Vítězství je závazek, musíme se snažit navázat na hrdinství našich předků
8. 5. 2025Při osvobozování Československa od nacismu padlo v řadách Rudé armády i mnoho Ukrajinců. Praha Připomněli si to ve čtvrtek na pietním aktu v Praze na Olšanských hřbitovech čeští politici a ukrajinský velvyslanec v ČR Vasyl Zvaryč. Akce k 80. výročí konce druhé světové války se zúčastnili předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), ministr zahraničí Jan Lipavský (nez.) či pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).
Většinu československého území osvobodila od nacistické okupace Rudá armáda, západní část země americké jednotky. Při osvobozování Československa padlo zhruba 150 000 sovětských vojáků. Na pražských Olšanských hřbitovech je pochováno 429 z nich.
Podle Vystrčila bylo ve vojskách 1., 2. a 4. ukrajinského frontu Rudé armády, které bojovaly na území Československa od září 1944, kolem 1600 ukrajinských vojáků. Podstatné podle Vystrčila bylo to, že nacismus porazily jednotlivé národy společně.
Je to podle něho důležité i pro válku na Ukrajině, protože „diktátorům se nesmí ustupovat“. „Platí to stejně o Adolfu Hitlerovi, jako to platí například o Vladimíru Putinovi,“ sdělil ve čtvrtek Miloš Vystrčil.
Velvyslanec Vasyl Zvaryč se podivil současným výrokům Moskvy, podle nichž by si Sovětský svaz v boji s hitlerovskými vojsky poradil i bez zahraniční pomoci. Tvrzení Zvaryč označil za manipulaci s historií. „Rusové by nikdy nedokázali porazit nacismus bez Ukrajinců, Čechů a dalších národů,“ sdělil velvyslanec Zvaryč.
Připomněl jména ukrajinských padlých při osvobozování Prahy, kteří leží na Olšanských hřbitovech mezi vojáky Rudé armády. Mezi nimi velvyslanec zmínil osádku v Praze zasaženého tanku T-34, který vedl Ivan Gončarenko.
Rovněž podle Lipavského je třeba chránit památku obětí před cynismem těch, kteří chtějí překrucovat historii. Lipavský připomněl, že dnešní ukrajinskou metropoli Kyjev v roce 1943 pomáhali osvobodit Češi a Slováci. Dnes podle něj bojuje Ukrajina za nás. „Musíme pomoci, a to i zmapovat ruské zločiny, jako nesmíme zapomínat na zločiny nacistů,“ sdělil nakonec Jan Lipavský.
ČTK | 14:25