
Spolu ztrácí své bašty. Mobilizujme síly, vyzývají lídři
9. 5. 2025
Předseda Senátu u Památníku Lety: Lhostejnost k osudům jiných otevírá dveře nenávisti a násilí
11. 5. 2025Roman Fojta, moderátor
——————–
Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se dnes sešly desítky lidí. Uctily památku obětí romského holocaustu na místě tzv. cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí.
Martin Štěpánek, redaktor
——————–
Proč je důležité připomínat si ty události, které se tady na tomto místě staly zhruba před více než 80 lety.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Důležité je to zejména proto, protože pravdivá historie je důležitá pro to, abychom zvládli současnost. A to, že docházelo za druhé světové války na českém území, tady v Letech, holocaustu Romů a Sintů do naší historie patří a je to i tak, že to byli čeští četníci, kteří tady dozorovali ten tábor a v tomto smyslu bychom si měli uvědomit, že pokud chceme zvládnout ty současné výzvy, tak si musíme umět přiznat celou historii a pravdu o celé naší historii. Nejen třeba Pražské povstání, nejen atentát na Heydricha, ale třeba i to, co se dělo tady v Písku nebo v Letech u Písku.
Martin Štěpánek, redaktor
——————–
Zemřelo tady více než 300 lidí během toho tzv. cikánského tábora. Někteří lidé říkají, byl to koncentrační tábor, jiní říkají, nebyl. Ono asi podstatné to tak úplně není, protože tady umírali lidé, kteří v podstatě žili v nelidských podmínkách. Je to tak?
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Souhlasím. Docházelo tady, dá se říct, skoro ke genocidě těch lidí, co tady žili, protože žili v obrovském tlaku, tyranii, někteří prostě potom umírali, respektive vlastně z důvodu toho, jak tady s nimi bylo zacházelo, tak přicházeli nejen o lidskou důstojnost, ale potom třeba i o své životy. A co je teda docela důležité zdůrazňovat, že se to týkalo velkého množství mladých lidí, kteří byli mladší než 14 let. A to je naprosto v tom špatném slova smyslu unikátní. Byl to vlastně v tomto smyslu skutečně koncentrační tábor.
Martin Štěpánek, redaktor
——————–
Jsou tady někteří pozůstalí právě po těch obětech romského holocaustu. Mluvil jste s některými z nich třeba dneska nebo třeba už před několika lety, protože jste tady byl opakovaně?
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Já se bavím s poměrně velkým počtem lidí, kteří jsou zejména příbuznými těch, kteří tady buď zahynuli v tom cikánském táboru, anebo tady měli své předky. A v tomto okamžiku je to tak, že třeba dnes jsem se potkal s bratrem Čeňka Růžičky, který byl jeden z těch, kteří stáli u zrodu toho, že jsme si tu historii tady v Letech u Písku připomněli a dokázali jsme věc, na kterou si myslím, že by Česká republika měla být hrdá. A to je, že tady vznikl památník holocaustu Romů a Sintů, protože jsme vlastně si přiznali i ty věci, které třeba si přiznávat není příjemné.
Martin Štěpánek, redaktor
——————–
Je tady nějaká paralela, prostě ta minulost, dávná minulost a současnost. Může se něco podobného opakovat?
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Já jsem o tom trochu mluvil v tom svém vystoupení, že paralela je v tom, že je potřeba nebýt lhostejný, nesmíte být apatický a pokud se něco špatného děje, tak pokud jen trochu můžete, tak byste se tomu měl postavit a nenechat to jen tak běžet, protože pokud necháte diktátora jen tak běžet, tak si nejdříve vezme část území nějaké země, třeba to může být zrovna Československo, aby posílil a následně je z toho stejně druhá světová válka. Pokud necháme dneska jen tak běžet nějakého diktátora, protože zrovna zabírá jiné území než to naše, tak se můžeme dočkat úplně stejných důsledků, jako se stalo za druhé světové války. To znamená, ta lhostejnost apatie, to je velké nebezpečí. To je ona lhostejnost, která otvírá dveře násilí, otvírá dveře nenávisti, otvírá dveře genocidě nebo holocaustu.
Martin Štěpánek, redaktor
——————–
Dnes je tady zhruba stovka lidí, kteří přijeli právě kvůli té pietě. Jak vnímá vůbec česká společnost podle vašeho názoru romskou komunitu.
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Tak česká společnost vnímá romskou komunitu podle toho zrovna, s jakým se setkáme činem nebo událostí. Pokud posloucháme romské písně, tak jsou všichni nadšení, pokud se setkají s Romy, kteří nepracují nebo nedělají to, co by podle práva dělat měli, tak zase je kritizujeme. Já si myslím, že tím naším cílem by mělo být dosáhnout toho, abychom k Romům přistupovali jako ke každému jinému člověku, abysme dbali na to, aby všichni dodržovali právní stát, dodržovali pravidla, podle kterých tady v této zemi máme žít. A je jedno, jestli to je Rom nebo to není Rom. To je, myslím si, cíl svobodné a demokratické společnosti, aby bylo všem měřeno stejně.
Martin Štěpánek, redaktor
——————–
Vy jste zmínil Čeňka Růžičku, známého romského aktivistu, který řadu let, desítky let usiloval o to, aby vepřín zmizel a aby tady bylo důstojné pietní místo. Tak povedlo se to podle vás?
Miloš Vystrčil, předseda Senátu /ODS/
——————–
Povedlo se to z velké části, ale já sám jsem již ten památník holocaustu Romů a Sintů navštívil a myslím si, že minimálně ty vnější parkové nebo ty vnější úpravy toho prostoru, který je velmi dobře vymyšlen, by ještě mohli pokračovat nebo měli pokračovat. A jsem rád, že jsou tady dneska i třeba velvyslanci ze sousedních a jiných zemí a myslím si, že třeba i tam by se dala využít nějaká spolupráce.
ČT 24 | 15:42 | Pořad: Studio ČT 24