moderátor
——————–
Českou republiku čeká velká změna. Už příští týden budeme mít po 10 letech nového prezidenta, tím bude generál Petr Pavel. Druhý nejvyšší státní představitel je pak předseda Senátu, tím je Miloš Vystrčil a právě teď ho zdravím ve vysílání, hezké odpoledne.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Hezké odpoledne.
moderátor
——————–
Tak pane předsedo, jak se komunikuje s novým prezidentem a co vlastně pro vás to znamená jakožto předsedu Senátu, že budete mít najednou jiného prezidenta jakožto partnera.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
My jsme s panem zvoleným prezidentem měli hned 1. února schůzku v Senátu. Od té doby jsme se viděli, ještě tuším, na dvou společenských akcích a já předpokládám, že ta pracovní komunikace začne až poté, co pan prezident složí slib. Zatím z těch kontaktů, které jsem absolvoval a z toho jakým způsobem kancelář nebo připravovaná kancelář nového prezidenta komunikuje, mám dobrý pocit.
moderátor
——————–
Jak vlastně je důležitá ta komunikace mezi prezidentem nebo Hradem a Senátem. Co v podstatě musíte společně řešit a prodiskutovávat?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Jsou to jednak věci, které jsou dány Ústavu a zákony. Asi většina ví, že prezident například navrhuje soudce Ústavního soudu a Senát je následně schvaluje. Potom spolupracujeme i v některých dalších nominacích, kdy třeba Senát navrhuje a naopak prezident schvaluje a poté je to ta koordinace zahraniční politiky a rovněž asi je důležité znát i názory prezidenta v okamžiku, kdy třeba se projednávají některé důležité zákony. To znamená sečtená a podtrženo, je to jednak ta spolupráce v oblasti různých typů nominací a voleb a jednak potom ta spolupráce v rámci té zahraniční i vnitřní politiky.
moderátor
——————–
Vy jste se v tomto týdnu setkal také s rakouským prezidentem Alexandrem Van Der Bellenem o čem jste jednali? Bylo to nějaké konkrétní jednání nebo jenom spíše taková diplomatická návštěva?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Každou diplomatickou návštěvu se snažíme využít i ke konkrétním jednáním s nějakými výsledky. My jsme se bavili o Ukrajině, o nutnosti společné podpory Ukrajiny v boji proti ruskému agresorovi, bavili jsme se i o tom, jakým způsobem sankce dopadají jednak na Rusko, ale i na Evropu, že to není beze ztrát a že je velmi důležité v tom postupovat citlivě. Bavili jsme se i o tom, že vlastně dneska Ukrajina a ukrajinští uprchlíci potřebují pomoc a připomněli jsme si vlastně, že v roce 68, kdy z politických důvodů spousta lidí odcházela z České republiky nebo 68, 69, tak to bylo právě Rakousko, které naše české občany přijímalo. Bavili jsme se o působení českých krajanů v Rakousku, zejména ve Vídni, o Komenského škole ve Vídni a bavili jsme se i o společných zájmech Evropské unie z hlediska bezpečnosti a to nejen vojenské nebo obranné, ale i z hlediska třeba energetické bezpečnosti a hledání alternativních zdrojů v případě strategií surovin a strategických výrobků.
moderátor
——————–
Dnes je pro změnu v Praze maďarská prezidentka s tou také máte v plánu setkání nebo bylo už setkání?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Ne, ne s maďarskou prezidentkou v plánu žádné setkání nemám.
moderátor
——————–
Co říkáte tomu, co se teď děje ve sněmovně? Obstrukce ohledně valorizací důchodů.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Nemám z toho žádnou radost. Bylo by samozřejmě mnohem lepší, kdyby k tomu, snížení té valorizace, došlo v rámci normálního, standardního jednání Poslanecké sněmovny, ale ten vývoj té inflace zejména v tom lednu v roce 23 byl tak rychlý, že nakonec musela sněmovna, respektive koaliční vláda a následně koaliční část sněmovny přistoupit k tomu, že schválila projednávání v rámci legislativní nouze, což jak opakuji, potom způsobuje zbytečné napětí. Na druhé straně to, že dost dobře není možné, pokud rostou ceny a tím pádem si ekonomicky aktivní lidé kupují za své platy stále méně. Aby tady byla nějaká skupina obyvatel na kterou vlastně tato situace nedopadá nebo se jí netýká, protože zatím to bylo tak, že senioři byli v situaci, kdy vlastně jejich reálné průměrné důchody neklesaly, to znamená, oni si pořád mohli koupit stejné množství výrobků za to, co dostávali jako důchod a to co se dneska děje, jenom, že se ty valorizace dostávají na úroveň, kdy budeme dýchat jedním dechem a kdy vlastně ty dopady té inflace poneseme společně a nějak si ty dopady rozdělíme, samozřejmě nikdo z toho nemáme radost a byli bychom všichni rádi, aby se tak nedělo. Já jsem se teď ale mimochodem díval na predikci toho, jak budou vypadat průměrné reálné důchody v nejbližší době a i poté, co by došlo ke schválení toho zákona, který se projednává v Poslanecké sněmovně, tak by stejně reálné průměrné důchody neklesly, jinými slovy, česky řečeno, pořád by tomu bylo tak, že by ty důchody byly tak vysoké, že by v průměru si za ně ti, co pobírají důchod, mohli koupit stejné množství zboží, jako tomu bylo předtím.
moderátor
——————–
To znamená, tedy, až to projde sněmovnou, byť ty obstrukce asi to trochu zdrží, ale koalice má většinu, takže to nakonec stejně protlačí. Tak v Senátu asi té novele, která tady tu valorizaci sníží se nepostavíte a pošlete ji dál k podpisu prezidentovi.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
To uvidíme, každý senátor hlasuje sám za sebe, není tomu tak, že by tady byl nějaký obecný příkaz, jak mají senátorské kluby hlasovat. Na druhé straně já jsem říkal, pokud my chceme myslet na budoucí generace, pokud si uvědomujeme, že se budeme dneska chovat tak, aby ty naše děti a naši vnuci potom také neměli, nebyli v situaci kdy by museli splácet dluhy, které už by skoro splatit nechtěli, tak by to mělo být tak, že snížení té valorizace, ale pořád zabezpečení, řekněme, dostatečné výše důchodů bude možná v Senátu preferováno, ale jak to dopadne, nevím.
moderátor
——————–
Říká Miloš Vystrčil, předseda Senátu. Díky a na slyšenou.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Na slyšenou.
Rádio ZET | 14:00 | Pořad: Odpoledne na Rádiu Z