moderátor
——————–
Krásné odpoledne, stále posloucháte rádio Zet. O cestách nad Taiwan a o možné spolupráci s Taiwanem si teď budu povídat ve vysílání rádia Zet s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem z ODS, dobrý den.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Hezký den.
moderátor
——————–
Šéfka Poslanecké sněmovny, druhé komory Parlamentu, dnes společně s dalšími poslanci odletěla a dalšími zástupci na Taiwan. Jak se díváte na tuhle tu návštěvu jakožto politik, který už také na Taiwanu byl za Českou republiku?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Paní předsedkyně Pekarová Adamová dnes odletěla do Koreje a potom odtud bude pokračovat na Thaiwan. Osobně jsem rád, že se na tu cestu vypravila, neboť to vidím jako pokračování té mé návštěvy, která se uskutečnila téměř před třemi roky. A je to jedna z dalších návštěv představitelů Parlamentu, která na Taiwan míří a myslím si, že to je dobré jak z hlediska podpory společných hodnot, které zastáváme, tak z hlediska ekonomické spolupráce, která tady má velkou šanci se rozvíjet.
moderátor
——————–
Nakolik vlastně ty cesty na Taiwan jsou pro nás výhodné i vzhledem k tomu, že kontinentální Čína to určitě sleduje a může potom se začít prostě mstít třeba tím, že když bude automobilka Škoda potřebovat čipy, tak prostě nebudou.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Nejvíce čipů se vyrábí na Taiwan. Kdybych měl nějak replikovat. Jinak obecně je to tak, že návštěva v rámci takzvané parlamentní diplomacie není porušením žádných zásad a pravidel ke kterým jsme se v rámci mezinárodní spolupráce a naší zahraniční politiky zavázali. To znamená, nedochází k žádnému porušení principu jedné Číny. Na tom se trvám a je to naprostou v souladu s tím k čemu jsme se v zahraniční politice zavázali. Myslím tím ta návštěva Thaiwanu, paní předsedkyní Pekarovou Adamovou. Tudíž tím pádem si nemyslím a jsem přesvědčen, že není důvod, aby Čína se jakýmkoliv způsobem mstila. Pokud tak bude činit, tak to je přesně ten důvod pro to, abychom do budoucna byli velmi obezřetný, protože jestli to má být tak, že byznys bude ovlivňovat politika, tak potom je velmi riskantní s takovými velmocemi spolupracovat a případně tvořit nějaké strategické závislosti. Dnes to například vidíme k čemu vedla naše strategická závislost na plynu v případě Ruska. Velmi na to všichni doplácíme drahými energiemi a je to přesně to, co bychom neměli nikdy připustit. Pokud dneska Čína bude takto reagovat, jak vy jste naznačil, tak to je přesně ten důvod, proč bychom měli být do budoucna z hlediska nějaké hospodářské spolupráce velmi opatrní. Obchodovat ano, ale nevytvářet si strategickou závislost ani na surovinách, ani na produktech.
moderátor
——————–
Vy jste vlastně také online mluvil s předsedou taiwanského Legislativního dvora You Si-Kunem. O čem jste se společně bavili a jaký přínos má taková online schůzka.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Já jsem považoval za důležité se s panem předsedou Legislativního dvora You Si-Kunem spojit proto, abych mu jednak sám osobně řekl, že součástí té delegace, která jede na Taiwan s paní předsedkyní Pekarovou Adamovou, jsou i zástupci Senátu a že počítám s tím, že bychom do budoucna naši spolupráci dále rozvíjeli a že z tohoto důvodu bych byl velmi rád, pokud by bylo možné, aby i v rámci návštěvy paní předsedkyně Pekarové Adamové došlo třeba k některým dohodám, které už budou směřovat ke spolupráci v roce 2024. A samozřejmě jsme se také bavili o tom, že v červenci letošního roku bude zprovozněna přímá linka Taipei–Praha, neboť je to věc, která byla předmětem našich jednání, když v červenci minulého roku byl You Si-Kun tady v Praze a slíbil tenkrát, že se sám také bude o to kdy ta linka bude zprovozněna zajímat. A je evidentní, že možná i ty jeho zmínky o tom, že by bylo velmi dobré tuto linku co nejdříve zprovoznit, mohly pomoci tomu, že se tak nakonec stalo. Byť to rozhodnutí samozřejmě je ekonomické, je to rozhodnutí firmy, nikoliv rozhodnutí politiků.
moderátor
——————–
Pojďme ještě k čínské jedné záležitosti. A to sice k tomu, že prezident Si Ťin-pching dorazil do Moskvy. Během té návštěvy pozval šéfa Kremlu Vladimíra Putina, aby přijal letos do Číny. Znamená to tedy, že vlastně Rusko a Čína se teď stávají spojenci.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Co to znamená uvidíme. Čína se většinou chová tak, jak je pro ní výhodné. Možná, že dneska se panu prezidentovi Si Ťin-pchingovi zdá, že je výhodné pro něj mít jakési spojenectví s Ruskem. Uvidíme. Já bych v tuto chvíli nedělal nějaké ukvapené závěry, počkal bych si, jak se to bude celé dál vyvíjet.
moderátor
——————–
Říká předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS. Díky a hezký den. Na slyšenou.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu /ODS/
——————–
Hezký den, děkuju. Na slyšenou.
Rádio ZET | 13:21 | Pořad: Odpoledne na Rádiu Z