Když jsem byl v roce 1998 starostou Telče, nejen na radnicích jsme s počítači teprve začínali. Všichni na radnicích jsme spíše nějak nekoordinovaně přemýšleli, jak budeme počítače využívat a také jsme se těšili, že se zavedením počítačů postupně ubude papírů a třeba i obecně různých administrativních povinností.
Jak to vše dopadlo dnes všichni vidíme. Je to dokonce prý jakýsi společenský princip nebo obecně platné pravidlo, které říká, že když provedeme nějakou modernizaci, která by nám měla práci ulehčit, že většinou ta samá modernizace přináší zároveň zpravidla i nové možnosti využití, možnosti nové práce s dalšími daty, nové možnosti požadovat a vyhodnocovat další informace a údaje.
Důsledkem je, že modernizace a nové nejen počítačové technologie ve svém důsledku nepřinášejí zjednodušení a úbytek byrokracie, ale často dochází k pravému opaku.
Základní otázkou poslední doby tedy začíná být, jak to vlastně udělat, aby neustále lepší spojení, rychlejší počítače a dokonalejší tiskárny nezpůsobovaly opak toho, co je našim přáním. Jednoduchý návod neexistuje, ale první podmínkou je si uvědomit, že informace je nutné sdílet a nepožadovat je opakovaně.
Jsem velmi rád, že některá města i státní úřady již k tomuto způsobu komunikace s občany přistupují. Město ani stát by neměly opakovaně od občanů zjišťovat pořád dokola ty samé údaje. Je nesmysl pořád dokola vyžadovat na různých formulářích z jednoho městského úřadu nebo libovolné státní instituce na občanovi například datum narození, rodné číslo nebo trvalé bydliště.
Tyto údaje jsou totiž stále dostupné v základních registrech, ve kterých se při případné změně okamžitě aktualizují. Tak na to prosím pamatujme a není nic špatného na tom, když takovýto přístup na úřadech vyžadujeme.
Zveřejněno v červnových číslech obecních zpravodajů v senátním obvodu 52 – Jihlava.